Wycieczki

Od 2012 r. w ramach autorskiego cyklu „Wędrówki z historią” oprowadzam turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Organizuję również wycieczki na zamówienie innych podmiotów. Dotychczas współpracowałem m.in. z bankami, bibliotekami, leśnikami, czy samorządami. Wystawiam faktury VAT.
Kontakt: 515-980-504
e-mail: wycieczki@soberski.pl

21 sierpnia 2022 r.

Ostatnie wakacyjne zwiedzanie pałacu w Zakrzewie

Po sobotnim zwiedzaniu zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, dzisiaj odbyło się ostatnie w tegoroczne wakacje zwiedzanie z przewodnikiem tej magicznej rezydencji. Przez ponad 3 godziny, Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i eksplorator opowiadał o zagadkach pałacu, życiu i działalności jego budowniczego hr. Albina Węsierskiego oraz innych ciekawostkach pałacu i parku!

20 sierpnia 2022 r.

Sierpniowy urok pałacu w Zakrzewie

Kraków, Szubin, Gniezno, Poznań czy Niechanowo - z tych miejscowości przyjechali dzisiaj turyści chcący zwiedzić pałac w Zakrzewie z Karolem Soberskim w roli przewodnika! Blisko 3,5 godziny trwało sobotnie zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie w gminie Kłecko w Wielkopolsce! Była to przedostatnia taka możliwość w tegoroczne wakacje. W niedzielę, 21 sierpnia o godz. 11.00 ostatnia wakacyjna szansa by poznać tajemnice zakrzewskiej rezydencji.

14 sierpnia 2022 r.

Zwiedzania pałacu w Zakrzewie na specjalne zamówienie

Od dzisiaj pałac w Zakrzewie można zwiedzać w dowolnie wybranym terminie, oczywiście po wcześniejszym ustaleniu terminu i warunkiem jest, że grupa musi liczyć minimum 10 osób. Jest to kolejna wspólna propozycja Pałacu w Zakrzewie i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” dla turystów chcących zobaczyć zakrzewską rezydencję. Dzisiaj odbyło się pierwsze takie, premierowe zwiedzania. Przewodnikiem po pałacu był Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, eksplorator i autor bestsellerowej książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”!

6 sierpnia 2022 r.

Wakacyjny czar pałacu w Zakrzewie

Po dwóch miesiącach przerwy, dzisiaj odbyło się kolejne w tym roku, wakacyjne zwiedzaniu zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie w gminie Kłecko. Uczestnicy wycieczki, m.in. z Poznania, Gniezna, Żnina, Mogilna, czy Swarzędza, byli zachwyceni pałacem, który obchodzi 150-lecie istnienia. Wędrówka po dziejach rezydencji trwała ponad 3 godziny i zakończyła się w pałacu, przy pysznej kawie i słodkościach.

27 lipca 2022 r.

Niezwykły gość w pałacu w Zakrzewie

Dzisiaj miałem wielki zaszczyt oprowadzać niezwykłego gościa po zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie (gmina Kłecko) i opowiadać o historii tego miejsce. Tym gościem był prof. zw. dr hab. Jerzy Siepak, zasłużony dla gminy Kłecko, miłośnik historii regionu i człowiek, który dla kłeckiej gminy uczynił bardzo wiele na różnych płaszczyznach.

16 lipca 2022 r.

Kołdrąb zachwyca! Kołdrąb pełen tajemnic!

Warszawa, Gdynia, Katowice, Bydgoszcz, Opalenica, Chełmża, Żnin, Gniezno, Pobiedziska, Inowrocław, Śrem, Rogowo, Swarzędz, Pakość, Mogilno – z tych i wielu innych miejscowości przybyli dzisiaj turyści, którzy zdecydowali się – mimo deszczowej pogody – na zwiedzanie i poznawanie historii Kołdrąbia w gminie Janowiec Wielkopolski. A wszystko odbyło się w ramach kolejnej „Wędrówki z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego, dziennikarza, eksploratora, pisarza i niezależnego badacza lokalnej. Oprócz niego, o dziejach Kołdrąbia opowiadał Michał Werkowski, regionalista, miłośnik Kołdrąbia.

10 lipca 2022 r.

Niezwykły dzień w pałacu w Zakrzewie

II „Weekend z historią” w pałacu w Zakrzewie przeszedł do historii. Ostatni uczestnicy opuszczali zakrzewską rezydencję w niedzielę po godz. 16.00. Trzydniowe spotkanie miłośników historii i turystyki z Polski zakończyło się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i merytorycznym. Ostatnim akcentem było zwiedzanie pałacu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Karol Soberski.

9 lipca 2022 r.

„Weekend z historią”: Łopienno, Mielno, Popowo...

W pałacu w Zakrzewie koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim, od piątku odbywał się drugi „Weekend z historią”. Za nami trzy dni w pałacu, wypełnione były prelekcjami, wycieczkami i długimi rozmowami, na które przyjechali miłośnicy historii i turystyki z Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Chełmży, Bydgoszczy, Rostworowa, Gniezna i Rybna Wielkiego. Pomysłodawcą wydarzenia jest Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii!

2 lipca 2022 r.

Poznali sekrety kościoła i pałacu w Niechanowie

Jakie tajemnice skrywa tunel łączący pałac z kościołem? Gdzie zniknęły skarby z niechanowskiego pałacu? Czy w pałacu ukazuje się duch? Dlaczego Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Jakie sekrety związane są z Oficyną Wschodnią zespołu pałacowo-parkowego? Na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi podczas dzisiejszej, kolejnej „Wędrówki z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego.

30 czerwca 2022 r.

Seniorzy z Poznania zwiedzali Niechanowo

Dzisiaj przez kilka godzin miałem wielką przyjemność opowiadać o historii Niechanowa i oprowadzać grupę blisko 30 seniorek z Poznania, po pałacu, wokół kościoła i po Sali Pamięci w Niechanowie. Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży PNE.pl z Poznania, które poprosiło mnie, bym oprowadził turystki po Niechanowie.

18 czerwca 2022 r.

Poznali tajemnice Zdziechowy i tamtejszego pałacu

Żar lejący się z nieba nie przeszkodził w kolejnej „Wędrówce z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego. W dzisiejszej wycieczce po Zdziechowie – trwającej blisko 5 godzin – wzięli udział miłośnicy historii i turystyki z Wielkopolski i Kujaw. Wędrówka rozpoczęła się przy miejscowym kościele, a zakończyła w XIX-wiecznym pałacu wybudowanym przez ród von Wendorffów.

28 maja 2022 r.

Z muzeum „Dziekanki” przez „doły śmierci” do tajemnic... gorzelni

Padający deszcze i porywisty wiatr nie zniechęcił miłośników historii i turystyki z Poznania, Swarzędza, Zdziechowy, Niechanowa i Gniezna do udziału w kolejnej tegorocznej „Wędrówce z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego. Tym razem szlak poprowadził śladami największej zbrodni w historii Gniezna, czyli niemieckiej akcji T4 w ramach której w czasie II wojny światowej Niemcy zagazowali kilka tysięcy pacjentów szpitala „Dziekanka”.

22 maja 2022 r.

Niezapomniana wędrówka po Zakrzewie

W niedzielę, po godz. 15.00, ostatni uczestnicy „Weekendu z historią” w pałacu w Zakrzewie, opuścili mury tej XIX-wiecznej rezydencji. Trzydniowe spotkanie miłośników historii i turystyki z Polski i Europy, zakończyło się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i merytorycznym. A okolice Zakrzewa są idealne na organizowanie wycieczek i weekendowy wypoczynek. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia był Karol Soberski.

21 maja 2022 r.

„Weekend z historią”: Kipa, Kuś, Kłecko...

W przepięknym pałacu w Zakrzewie koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim, od piątku odbywał się „Weekend z historią”. Na trzy dni do pałacu przyjechali miłośnicy historii i turystyki z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gniezna, Środy Wielkopolskiej a nawet z dalekiej Wielkiej Brytanii! Trzy dni wypełnione były prelekcjami, wycieczkami i długimi rozmowami! 

15 maja 2022 r.

Pałac w Zakrzewie. Baśniowe miejsce w Wielkopolsce

Po sobotnim zwiedzaniu zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, dzisiaj odbyło się kolejne, ostatnie w tym półroczu zwiedzanie z przewodnikiem tej magicznej rezydencji. W kameralnym gronie, przez ponad 3 godziny, Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i eksplorator opowiadał o zagadkach pałacu, życiu i działalności jego budowniczego hr. Albina Węsierskiego oraz innych ciekawostkach pałacu i parku! Warto zaznaczyć, że wśród dzisiejszych gości była pani Marietta, krewna Augustyna Denizot, francuskiego ogrodnika, który w 1859 r. stworzył park w Zakrzewie.  

14 maja 2022 r.

Pałac w Zakrzewie rozkwita w maju!

Katowice, Śrem, Inowrocław, Poznań, czy Ostrów Wielkopolski! Z tych miast przyjechali dzisiaj turyści chcący zwiedzić pałac w Zakrzewie z Karolem Soberskim w roli przewodnika (który był też organizatorem zwiedzania)! Blisko 3,5 godziny trwało sobotnie zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie w gminie Kłecko w Wielkopolsce! Była to przedostatnia taka możliwość w tym półroczu.

7 maja 2022 r.

Zwiedzali Popowo Ignacewo

Za nami kolejna tegoroczna organizowana przeze mnie „Wędrówka z historią”. Tym razem zaprosiłem do Popowa Ignacewa, gdzie powędrowaliśmy śladami braci Franciszka i Antoniego Saskowskich. Dla mnie dzisiejsze zwiedzanie Popowa Ignacewa było wyjątkowe, ponieważ spotkałem się z dwójką kolegów z którymi spędzałem dzieciństwo w pałacu w Popowie Igancewie. Ostatni raz widzieliśmy się... 36 lat temu!

10 kwietnia 2022 r.

Wyjątkowe zwiedzanie pałacu w Zakrzewie

Dzisiejsze zwiedzanie pałacu w Zakrzewie było wyjątkowe. Przewodnik, Karol Soberski, miał bowiem do oprowadzenia zaledwie kilkuosobową grupę, ale za to grupę ekskluzywną. Turyści z Polski (głównie z Bydgoszczy i Poznania) i Niemiec, byli pod wielkim wrażeniem tej 150-letniej rezydencji. 3-godzinne spotkanie, zakończone wspólną kawą i ciastem, było wypełnione serdecznością i nietuzinkową historią.

9 kwietnia 2022 r.

Pałac w Rybieńcu oczarował turystów

Jakie skarby znajdują się na wyspie w Łagiewnikach Kościelnych? Czy w tamtejszym kościele są unikatowe dzieła sztuki? Dlaczego w Łagiewnikach możemy przenieść się w czasie? Co znajduje się w kaplicy rodu Lange w Rybnie Wielkim? Z czym są związane zagadki dworu w Rybieńcu? Na te i wiele innych pytań odpowiedział dzisiaj Karol Soberski, który był przewodnikiem podczas zwiedzania Łagiewnik Kościelnych, Rybna Wielkiego i przede wszystkim pięknego zespołu dworskiego w Rybieńcu!

27 marca 2022 r.

Pałac Zakrzewo wypełnił się turystami

Po weekendowym maratonie sprzed tygodnia, gdy odbyły się cztery kilkugodzinne wycieczki po zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie, w niedzielę odbyło się jedno zwiedzanie. W kameralnym gronie, przez blisko 4 godziny, Karol Soberski opowiadał o zagadkach pałacu, życiu i działalności jego budowniczego hr. Albina Węsierskiego oraz innych ciekawostkach pałacu i parku!

20 marca 2022 r.

Turyści oczarowani pałacem w Zakrzewie!

Gdańsk, Poznań, Bydgoszcz, Murowana Goślina, Gniezno Nekla, Skoki, Kłecko, Mosina, Pobiedziska, Oborniki, Kutno, Sokolniki, Chojnice, Kiszkowo, Żnin, Toruń, Osiek, Więcbork a nawet dalekie Indie! Z tych miejsc przyjechali turyści chcący zwiedzić pałac w Zakrzewie! W niedzielę, kilka minut po godz. 16.00, zakończyło się czwarte w ten weekend, zwiedzanie tego zespołu pałacowo-parkowego!

19/20 marca 2022 r.

Zakrzewski pałac nocą ożywa...

Około godz. 1.00 w nocy z soboty na niedzielę zakończył się pierwszy dzień w którym – po dwóch latach zamknięcia – dla turystów otworzył się pałac w Zakrzewie w gminie Kłecko. Ostatnim akcentem soboty było nocne zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie. Rozpoczęło się o godz. 22.00. Zakrzewska rezydencja nocą ma zupełnie inne oblicze i wydaje się, że dopiero wówczas ożywa...

19 marca 2022 r.

Pałac zachwycił kolejnych turystów!

Po pierwszym sobotnim, o godz. 10.00, zwiedzaniu pałacu w Zakrzewie, o godz. 15.00 przyszedł czas na drugą grupę. Jej uczestnicy byli zachwyceni pałacem, który obchodzi 150-lecie istnienia. Ta wycieczka po dziejach rezydencji trwała ponad 3 godziny i zakończyła się kilkanaście minut po godz. 18.00. Ale było warto! Pałac tak oczarował turystów, że każdy z uczestników chce do pałacu w Zakrzewie powrócić!

19 marca 2022 r.

Pałac w Zakrzewie otwarty dla turystów!

Pierwsze - po dwóch latach - zwiedzanie pałacu już za nami! W sobotę, 19 marca o godz. 10.00 rozpoczęło się poznawanie historii pałacu i jego budowniczego hr. Albina Węsierskiego! Blisko 3 godzinne zwiedzanie pozwoliło turystom z różnych stron Polski poznać dzieje tej unikatowej rezydencji! Warto podkreślić, że uczestnicy zwiedzania byli zachwyceni klimatem pałacu, a atmosfera tego wydarzenia była wspaniała! Pałac w Zakrzewie ma swoją magię...

4 marca 2022 r.

Pałac w Czerniejewie ożył tej nocy...

Ponad 3 godziny trwało nocne zwiedzanie pałacu w Czerniejewie na które przybyli turyści z różnych stron Polski! W zwiedzaniu wzięło udział 85 dorosłych i kilkanaścioro dzieci. Było to czwarte w tym roku zwiedzanie pod hasłem „Wędrówki z historią” zorganizowane przeze mnie.. Zwiedzanie pałacu w Czerniejewie i jego frekwencyjny sukces, pokazało, iż turystyka powraca do życia.

26 lutego 2022 r.

Poznaliśmy skarby i tajemnice Łubowa

Dzisiaj, wspólnie z nestorem regionalistów w powiecie gnieźnieńskim Tadeuszem Panowiczem, miałem przyjemność oprowadzić grupę miłośników historii po Łubowie. Poznaliśmy m.in. skarby XVII-wiecznego, drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja, historię tamtejszego grodziska czy też dzieje poewangelickiego kościoła w Łubowie. Na koniec była wystawa modlitewników i słodki poczęstunek. Współorganizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo.

12 lutego 2022 r.

Poznali historię gorzelni w Mielnie

W ramach mojego autorskiego projektu „Pałace Tajemnic”, który w weekend od 11 do 13 lutego był realizowany w Zdziechowie, miłośnicy historii wybrali się na zwiedzanie Mielna, gdzie zajrzeli do gorzelni, najstarszych dębów w Polsce i pałacu.

11 lutego 2022 r.

Nocne zwiedzanie Zdziechowy

Ponad 140 osób z całej Polski wzięło udział w nocnym zwiedzaniu Zdziechowy, które odbyło się w ramach projektu „Pałace Tajemnic”. Wydarzenie, które zorganizował Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, swój finał miało w XIX-wiecznym pałacu w Zdziechowie. Uczestnicy wędrówki poznali historię miejscowości, wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim i dzieje rodu Wendorffów, właścicieli rezydencji.

5 grudnia 2021 r.

Tajemnice Niechanowa

Jakie tajemnice skrywa tunel łączący pałac z kościołem? Gdzie zniknęły skarby z niechanowskiego pałacu? Czy w pałacu ukazuje się duch? Dlaczego Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Jakie sekrety związane są z Oficyną Wschodnią? Na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi podczas kolejnej „Wędrówki z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego. Spotkanie pod hasłem „Tajemnice Niechanowa” zgromadziło blisko 40 osób.

3 września 2021 r.

Pałac Czerniejewo nocą

Bydgoszcz, Witkowo, Gniezno, Poznań, Kłecko, Koziegłowy, Kruszwica, Myślęcin, Rogowo, Inowrocław, Wrześni i Nekielka – z tych miejscowości przybyli uczestnicy weekendowego, nocnego zwiedzania pałacu w Czerniejewie. Przewodnikiem po sekretach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski. Było to pierwsze w tym roku nocne, a piąte w ostatnich trzech miesiącach zwiedzanie pod hasłem „Wędrówki z historią”.

14 sierpnia 2021 r.

Powiat gnieźnieński bez tajemnic...

Dziewięć godzin trwało dzisiejsze zwiedzanie powiatu gnieźnieńskiego po którym grupę 47 turystów z Poznania i okolic oprowadzał Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Organizatorem wycieczki była Pracownia Krajoznawcza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

10 lipca 2021 r.

Sekrety gminy Kłecko i Kiszkowo

Wakacje i urlopy nie zniechęciły miłośników historii i atrakcji naszych „małych Ojczyzn”, do udziału w kolejnej „Wędrówce z historią”, które organizuje Karol Soberski. „Wielkopolskie Westerplatte”, „Kuś”, „Kipa – wyspa skarbów”, dwór i park w Łagiewnikach Kościelnych, Izba Pamięci i Tradycji, pełna tajemnic XVIII-wieczna drewniana świątynia i kaplica rodzinna słynnego gnieźnieńskiego wydawcy Jana Bernarda Lange – tymi śladami powędrowali w minioną sobotę.

12 czerwca 2021 r.

Niemiecka zbrodnia i skarb

Mimo padającego momentami deszczu, duża grupa miłośników turystyki i historii z Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego, wzięła udział w pierwszej w tym roku „Wędrówce z historią”, które od 2012 r. organizuje Karol Soberski. Tym razem szlak zwiedzania poprowadził z Gniezna, przez Mielno, Dziadkowo do Popowa Ignacewa. Uczestnicy powędrowali śladami trzech książek K. Soberskiego: „Zapomniana zbrodnia”, „Złoto Dziedzica” i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

8 - 9 maja 2021 r.

Powiat pełen skarbów i tajemnic

Powiat gnieźnieński jest przepiękny i pełen tajemnic! I te tajemnice i skarby podziwiali turyści z różnych stron Polski. Tym razem szlak wiódł przez miasto Gniezno i gminy: Mieleszyn, Kłecko, Łubowo, Czerniejewo i Kiszkowo. Turyści zobaczyli m.in. muzea, pałace, cuda przyrody, świątynie, wyspy i parki. Przewodnikiem po trasie był Karol Soberski, który też przygotował całościowy program zwiedzania.

18 - 20 września 2020 r.

Poznali atrakcje turystyczne Kłecka

Do Kłecka w powiecie gnieźnieńskim przyjechali – na zaproszenie Karola Soberskiego, redaktora naczelnego portalu Pojezierze24.pl i prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – dziennikarze z Gniezna, Bydgoszczy, Łodzi, Obornik Wlkp., Zamku Czocha, Brodnicy, Poznania, Wrześni i Żnina. Celem ich pobytu było zapoznanie się z historią miasta i jego atrakcjami turystycznymi.

Wcześniejsze wycieczki

W poprzednich latach organizowałem wycieczki i zwiedzanie pałaców i dworów m.in. w Zakrzewie, Czerniejewie, Przysiece, Niechanowie, Popowie Ignacewie, Mielnie, Popowie Podleśnym, Arcugowie, Grochowiskach Szlacheckich, Dziadkowie, Leśniewie i Łagiewnikach Kościelnych.
 Turystów zapoznawałem również z historią świątyń w: Łopiennie, Niechanowie, Mielnie, Popowie Ignacewie, Laskowie, Rogowie, Sławnie, Łubowie, Czerniejewie, Łagiewnikach Kościelnych, Sokolnikach, Waliszewie, Żydowie, Kłecku czy na Polach Lednickich.
 Organizowałem także wędrówki do pięknych przyrodniczo miejsc w regionie, takich jak: Bieszczady Kłeckie, Lasy Nowaszyckie, Głaz „Tarcza Olbrzyma”, Trakt Dębów Królewskich, Jezioro Utrata, Krąg Kamienny, Trakt Leśniewski, Zdrój w Łopiennie, Dęby Mielińskie, „Stawy kiszkowskie”, Kanał Dębina czy Wyspa „Kipa”.
 Zapraszam też turystów do miejsc związanych z dramatyczną historią: II wojna światowa, „potop szwedzki”, „Szlak Napoleoński”, „Trójkąt Masoński”, Powstanie Wielkopolskie. Pokazuję unikatowe zabytki techniki, miejsca pamięci narodowej, jak również miejsca związane z legendami naszego regionu czy też „miejsca przeklęte”.
Przygotowuję również trasy specjalne, m.in. tropem skarbów i tajemnic; szlakiem pałaców, dworów i ogrodów; śladami niezwykłych postaci; traktem bitew, wojen i potyczek; tropem wierzeń, czarów i symboli; szlakiem świątyń i kapliczek oraz w poszukiwaniu zabytków techniki.

Kontakt: 515-980-504