Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

11/08/2023

„Aktywny Bierzglinek” poznał dzieje pałacu w Czerniejewie

Blisko 2 godziny trwało dzisiaj zwiedzania pałacu w Czerniejewie – na specjalne zamówienie – w trakcie której przewodnikiem po rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to już kolejne z serii takich zwiedzań, które odbywają się w tym roku. Tym razem dzieje pałacu poznawali członkowie Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywny Bierzglinek” z powiatu wrzesińskiego.

 

Piękne słoneczne piątkowe popołudnie było idealnym czasem, by 20-osobowa grupa z Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywny Bierzglinek” z powiatu wrzesińskiego, poznała dzieje pałacu w Czerniejewie.
 

Gości w pałacu powitał Karol Soberski, który przybliżył historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu.

Następnie uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli Oficyny Wschodniej, by przejść do oranżerii, dalej zobaczyli Sypialnię Hrabiego i Salonik Hrabiego. Później przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej i na koniec podziemi pałacowych.


W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!


Była też mowa o współczesnych gwiazdach kina, muzyki, fotografii, polityki czy estrady dla których pałac w Czerniejewie jest ulubionym miejscem w Polsce, jak również o filmach czy teledyskach kręconych w scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.


Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.


Zwiedzanie zakończyło się pysznym obiadem w Restauracji Pałacowej.


Na koniec chętni mogli nabyć książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.


Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696


O przewodniku

Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii (soberski.pl). Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii.
 

O wszystkich zwiedzaniach można się też dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej soberski.pl.

Fotorelacja do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022