Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022

O mnie

Znajdziesz mnie na:

Od 2016 r. swoje odkrycia opisał w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r.
Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

W 2017 r. powołał w Gnieźnie do życia Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jest prezesem. Fundacja zajmuje się upamiętnianiem osób, miejsc i wydarzeń związanych z historią Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz promuje atrakcje turystyczne tego regionu.

Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii oraz turystyce Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego trzy edycje odbyły się w 2019 (w pałacu w Czerniejewie),  w 2021 (w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie) i 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. Autor takich projektów jak: „Wendorff - Zatopiona wieś” w 2019 r.,  „Operacja Kołdrąb” w 2021 r., „Historyczne Konfrontacje” w 2021 r., czy przedsięwzięcia z roku 2022: „Pałace Tajemnic”,  „Weekend z historią” czy  „Noc Tajemnic”.

W 2009 r. został Laureatem Konkursu „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2007 – 2009” w kategorii „Debiut Gospodarczy” - nagroda przyznana za portal informacjelokalne.pl. Natomiast za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.

 

Od 15 lat szczęśliwie zakochany w żonie Aleksandrze, która wspiera go każdego dnia we wszystkich jego działaniach.
 

Fot. (9x) A. Soberska, (1x) A. Stachowska, (1x) J. Andrzejewski, (1x) W. Biront

Karol Soberski

DZIENNIKARZ - PISARZ - DOKUMENTALISTA

Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

Dziennikarz z 27-letnim stażem, pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl). Właściciel i redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl).

Przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w 1996 r. od pracy w Radiu św. Wojciech – Radiu Plus. Później doświadczenie zdobywał m.in. w „Głosie Wielkopolskim”, „Ilustrowanym Kurierze Polskim” w Bydgoszczy czy „Tygodniku Nowym” w Pile. W styczniu 2008 r. uruchomił pierwszy w powiecie gnieźnieńskim portal informacyjny – informacjelokalne.pl. Z kolei w czerwcu 2020 r. przekształcił go w portal turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl, który działa na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego i promuje walory turystyczne, historyczne oraz inwestycyjne dziesięciu powiatów Wielkopolski i Kujaw, leżących między Poznaniem a Bydgoszczą.

W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna odkrył masowe groby pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Od tego czasu zajął się wyjaśnianiem zagadek historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie tych dotyczących XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.