Dziennikarz z 27-letnim stażem, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl). Właściciel i redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjny Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.

Przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w 1996 r. od pracy w Radiu św. Wojciech – Radiu Plus. Później doświadczenie zdobywał m.in. w „Głosie Wielkopolskim”, „Ilustrowanym Kurierze Polskim” w Bydgoszczy czy „Tygodniku Nowym” w Pile. W styczniu 2008 r. uruchomił pierwszy w powiecie gnieźnieńskim portal informacyjny – informacjelokalne.pl. Z kolei w czerwcu 2020 r. przekształcił go w portal turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl, który działa na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego i promuje walory turystyczne, historyczne oraz inwestycyjne dziesięciu powiatów leżących między Poznaniem a Bydgoszczą.

W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”. Jest to jego największe historyczne odkrycie. Od tego czasu zajął się wyjaśnianiem zagadek historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie tych dotyczących XIX i XX w.

Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

DZIENNIKARZ - PISARZ - DOKUMENTALISTA

Karol Soberski

Zajmując się dziejami ziemiaństwa odnalazł wiele unikatowych fotografii z okresu międzywojennego, pamiętników, listów, dokumentów i innych materiałów archiwalnych związanych z ziemiaństwem na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Jednak najbardziej spektakularnego działania związanego z ziemiaństwem dokonał w 2021 r. Wówczas doprowadził do ekshumacji - przy współpracy z rodziną - Antoniego Saskowskiego, właściciela ziemskiego, przedwojennego wójta gminy Mogilno Zachód, radnego powiatowego, społecznika zasłużonego dla Wielkopolski i Kujaw, ostatniego dziedzica Popowa Ignacewa (gmina Mieleszyn) i jego żony Heleny (z domu Imbierowicz), którzy od kilkudziesięciu lat spoczywali, w osobnych, zapomnianych mogiłach, na cmentarzu w Drawsku Pomorskim. Dzięki działaniom K. Soberskiego powrócili do rodzinnej ziemi i dzisiaj ich doczesne szczątki spoczywają w rodzinnym grobowcu Saskowskich w Popowie Ignacewie.

 

Od 2016 r. swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce.
Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
W 2017 r. powołał w Gnieźnie do życia Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jest prezesem. Fundacja zajmuje się upamiętnianiem osób, miejsc i wydarzeń związanych z historią Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz promuje atrakcje turystyczne tego regionu.

 

Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii oraz turystyce Wielkopolski i Kujaw, do realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Było... nie minęło” red. Adama Sikorskiego czy „Ukryte skarby”, a także jako prelegent na konferencje popularno-naukowe w całej Polsce m.in. na Zamku Książ, Brodnicy, Liskowie koło Kalisza, Gnieźnie, Uniejowie, na Zamku Czocha czy w Łodzi.

Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego cztery edycje odbyły się: w 2019 w pałacu w Czerniejewie,  w 2021 w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim i w 2023 r. ponownie w czerniejewskim pałacu. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. Pomysłodawca dwóch edycji Piastowskiego Festiwalu Wodnego, które odbyły się w 2012 r. w Kłecku i 2013 r. na Borzątwi (gmina Mieleszyn).
Autor takich projektów jak: „Wendorff - Zatopiona wieś” w 2019 r.,  „Operacja Kołdrąb” w 2021 r., „Historyczne Konfrontacje” w 2021 r. i 2023 r., czy przedsięwzięcia z roku 2022: „Pałace Tajemnic”„Weekend z historią” czy  „Noc Tajemnic”.
Zapraszany jako prelegent na międzynarodowe konferencje: 21 i 22 października 2010 r. w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, pod hasłem „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski”; 17 maja 2023 r. w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Łodzi (organizatorem był Uniwersytet w Ulm w Niemczech), pod hasłem „Nazistowskie mordy na dorosłych i dzieciach z zakładów psychiatrycznych w Łodzi i okolicach, 1939-1945”. Pomysłodawca i główny organizator I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbyła się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie.

W 2009 r. został Laureatem Konkursu „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2007 – 2009” w kategorii „Debiut Gospodarczy” - nagroda przyznana za portal informacjelokalne.pl. Natomiast za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.

W czerwcu 2023 r.
został wybrany przewodniczącym Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gnieźnie.

 

Od 16 lat szczęśliwie zakochany w żonie Aleksandrze, która wspiera go każdego dnia we wszystkich jego działaniach. Czas najchętniej spędza na wędrówkach po Polsce z żoną Aleksandrą, w których towarzyszy im ukochany pies Sherlock.
 

Fot. (9x) A. Soberska, (1x) A. Stachowska, (1x) J. Andrzejewski, (1x) W. Biront

Znajdziesz mnie na:

O mnie

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022