Spotkania autorskie

 Moje prelekcje i spotkania związane są z lokalną historią Pojezierza Gnieźnieńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zapomnianych dzisiaj ludzi, miejsc i wydarzeń. Uczestników zabieram w fascynującą podróż w głąb dziejów naszego regionu, do XVIII, XIX i pierwszej połowy XX wieku, prezentując opowieści o zagadkach i zbrodniach, ukrytych skarbach i niewyjaśnionych tajemnicach, sekretnych spotkań oraz niezwykłych zdarzeniach, które rozgrywały się na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Wszystkie opowieści przedstawiam w oparciu o moje książki.
 Prelekcje wygłaszam na wieczorach autorskich, konferencjach, festiwalach historycznych i turystycznych, wydarzeniach kulturalnych i naukowych, w szkołach i uniwersytetach trzeciego wieku oraz w bibliotekach.
Zainteresowanych zapraszam do kontaktu: tel. 515-980-504
21 listopada 2022 r.

Prelekcja o Stanisławie Walasiewicz w Zdziechowie

Dzisiaj, przed otwarciem wystawy pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie, miałem przyjemność wygłosić prelekcję na temat życie i działalności Stanisławy Walasiewicz. S. Walasiewicz to ikona polskiego sportu międzywojennego, postać pomnikowa, nieco zapomniana, którą wspomina się i uznaje za kontrowersyjną głównie z powodów pozasportowych. Wystawę pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” można od dzisiaj do 9 grudnia oglądać w bibliotece w Zdziechowie.

19 listopada 2022 r.

O skarbach i sekretach rodu von Wendorff na Zamku Czocha

Na Zamku Czocha  trwa dzisiaj i jutro kolejna edycja konferencji pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia, która nigdy się nie kończy...”. W gronie prelegentów znalazł się także Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. Wygłosił on dzisiaj o godz. 13.30 prelekcją pt. „Ród von Wendorff – skarby – zagadki – sekrety”, rodu do którego należały majątki w Mielnie, Zdziechowie, Przysiece i Rybieńcu.


10 listopada 2022 r.

Wieczór w Żninie wypełniony opowieściami o Marianie Haberze

Kolejne niezwykle ciekawe spotkanie Karola Soberskiego, autora książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” z czytelnikami, odbyło się wczoraj wieczorem w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie. Blisko 2-godzinne spotkanie – profesjonalnie przygotowane przez Beatę Czaczyk, dyrektor biblioteki i jej zespół – zgromadziło ponad 30 osób z różnych stron powiatu żnińskiego.

7 listopada 2022 r.

Pałac Czerniejewo, rodzina Skórzewskich i dzieła sztuki w tle

Dzisiaj w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Czerniejewie odbyło się spotkanie w ramach projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2022. Niepodległość na ulicach”. Tym razem prowadzący spotkania Muzealny Detektyw – Jarosław Mikołajczyk z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie rozmawiał z Karolem Soberskim, pisarzem, dziennikarzem i niezależnym badaczem lokalnej historii, autorem książek o skarbach i tajemnicach Wielkopolski i Kujaw.

18 września 2022 r.

Spotkanie przy „Tarczy Olbrzyma” w Sokolnikach

O dworze w Sokolnikach, skarbach Przysieki, tajemnicach Popowa Ignacewa, sekretach jeziora Utrata i zagadkach Mielna – o skarbach m.in. tych miejscowości w gminie Mieleszyn opowiadał dzisiaj – przy głazie narzutowym „Tarcza Olbrzyma” w Sokolnikach – Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator. A wszystko działo się podczas finału „Rajdu rowerowego szlakiem ukrytych keszy”, który odbył się na trasie Karniszewo - Sokolniki. Opowieści K. Soberskiego słuchało blisko 70 osób!

8 lipca 2022 r.

Noc pełna tajemnic w pałacu w Zakrzewie!

W pałacu w Zakrzewie zakończył się dzisiaj II „Weekend z historią”. Zainaugurowany on został drugą edycją Nocy Tajemnic, czyli cyklu spotkań z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Wydarzenie przyciągnęło do pałacu miłośników historii z całej Polski! Prelekcje wygłosili: Jacek Podemski, autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej oraz Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii, pomysłodawca „Weekendu z historią”.

1 lipca 2022 r.

O Marianie Haberze jego tajemnicach w Janowcu Wlkp.

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej i przebudowanej XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim. W programie, oprócz wystawy fotograficznej i koncertu, było także spotkanie autorskie z Karolem Soberskim autorem książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

10 czerwca 2022 r.

Niemieckie ludobójstwo tematem spotkania w Jankowie Dolnym

Po wczorajszych prelekcjach w Szkole Podstawowej w Szczytnikach Duchownych, dzisiaj przyszedł czas na dwa kolejne wykłady, tym razem w szkole w Jankowie Dolnym, w gminie Gniezno. Prelegent, Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii, przybliżył młodzieży nieznane wydarzenia z historii naszego regionu, dotyczące niemieckiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie.

9 czerwca 2022 r.

O niemieckiej zbrodni na „Dziekance” w Szczytnikach Duch.

Prelekcjami dla uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Szczytnikach Duchownych w gminie Gniezno, Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii, kontynuował dzisiaj – rozpoczęty tydzień temu – cykl spotkań w szkołach podstawowych. Podczas dzisiejszych spotkań przedstawił historię niemieckiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie.

5 czerwca 2022 r.

O Marianie Haberze w pałacu w Kołdrąbiu

Na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu, gdzie znajduje się Dom Dziecka, odbył się XVIII Festyn Integracyjny pod hasłem „Siła serca miara bohaterstwa”. W bogatym programie tego wydarzenia znalazło się także miejsce na opowieść o Marianie Haberze. Zaprezentował ją Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, autor książki pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

4 czerwca 2022 r.

O historii dworu w Rybieńcu

W sobotę, 4 czerwca miałem wielką przyjemność wygłosić prelekcję pt. „Historia dworu w Rybieńcu”. Miejscem mojego wykładu był oczywiście dwór w Rybieńcu w gminie Kiszkowo, od kilku lat będący własnością prywatną. Okazją do przybliżenia dziejów tego dworu był zjazd rodzinny zorganizowany w tej rezydencji.

2 czerwca 2022 r.

O historii regionu w szkole w Zdziechowie

Dwoma prelekcjami w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Zdziechowie, Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii, rozpoczął dzisiaj cykl spotkań w szkołach podstawowych w trakcie których przybliża młodzieży nieznany wydarzenia i postacie z historii naszego regionu. W trakcie spotkania opowiedział o dziejach ziemiaństwa oraz przedstawił historię niemieckiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie. .

20 maja 2022 r.

„Noc Tajemnic” w pałacu w Zakrzewie

W pałacu w Zakrzewie, w miniony piątek rozpoczął się „Weekend z historią”. Jego częścią składową była pierwsza edycja „Nocy Tajemnic”, czyli cyklu comiesięcznych spotkań z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Wydarzenie przyciągnęło do pałacu miłośników historii z całej Polski! Prelekcje wygłosili dwaj pisarze, m.in. Karol Soberski z Gniezna (pomysłodawca „Nocy Tajemnic”).

8 kwietnia 2022 r.

Marian Haber zagościł w Starym Ratuszu

Stary Ratusz w Gnieźnie to miejsce klimatyczne… Czuć w nim ducha historii…. Dlatego nie przypadkowo, dzisiejsze wieczorne spotkanie Karol Soberskiego, autora książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” z Czytelnikami, odbyło się w tym miejscu.

5 kwietnia 2022 r.

Niezwykłe spotkanie z młodzieżą w Karniszewie

Na zaproszenie nauczycieli i uczniów, gościłem w Szkole Podstawowej im. A. Fiedlera w Karniszewie (gmina Mieleszyn), gdzie opowiadałem o życiu i działalności Franciszka Saskowskiego, bohatera moich książek „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica". Całość odbywała się w ramach projektu „Śladami Franciszka Saskowskiego” realizowanego przez tutejszą szkołę w ramach projektu Cyfrowa Wielkopolska - Cyfrowa Encyklopedia Dziecięca. Spotkanie, które odbywało się w fantastycznej atmosferze, na długo zapadnie w moją pamięć.

24 lutego 2022 r.

Zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie

Uwielbiam spotkania z czytelnikami w takich miejscach… XVIII-wieczny pałac w Czerniejewie... Za oknem noc a w pałacu na każdym kroku czuć ducha historii… Gdy w takich miejscach opowiada się o dawnych czasach, to ma się wrażenie, że rezydencja ożywa, że te stare mury zaczynają opowiadać swoje dzieje… Dzisiaj też tak było. Ponad 2-godzinne spotkanie poświęcone było Marianowi Haberowi, bohaterowi mojej książki „Zagadkowy Kolekcjoner”.

11 - 13 lutego 2022 r.

I Zlot Miłośników Historii  „Pałace Tajemnic”

W ramach odbywającego się w miniony weekend w Zdziechowie w gminie Gniezno I Zlotu Miłośników Historii „Pałace Tajemnic”, w sobotnie popołudnie odbył się cykl wykładów poświęconych zarówno lokalnej historii, jak i dziejom regionu. Z prelekcjami wystąpili: Robert Gaweł, Karol Soberski i Radosław Herman. Prezentacjom przysłuchiwało się blisko 100 osób, zarówno uczestników zlotu, jak i mieszkańców Gniezno, gmin i powiatów ościennych.

26 listopada 2021 r.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie

Kolejne niezwykle ciekawe spotkanie Karola Soberskiego, autora książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” z czytelnikami, odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie (gmina Gniezno). Blisko 3-godzinne spotkanie – profesjonalnie przygotowane przez Lidię Pietrzak, dyrektor biblioteki i jej zespół – zgromadziło ponad 50 osób z różnych stron gminy Gniezno, jak i powiatu gnieźnieńskiego.

25 listopada 2021 r.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska

Po Kołdrąbiu (dwukrotnie), Rogowie, Gnieźnie, Janowcu Wielkopolskim, Mielnie, Witkowie, Niechanowie, zamku w Uniejowie i zamku Czocha, dzisiaj wieczorem odbyło się kolejne spotkanie czytelników z Karolem Soberskim i jego nową książką pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta”. Miejscem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska.

19 - 21 listopada 2021 r.

Konferencja Tajny Zamek Czocha

Na Zamku Czocha – w jednym z najbardziej tajemniczych, a jednocześnie najbardziej znanych zamków w Polsce – odbyła się kolejna edycja konferencji pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia, która nigdy się nie kończy...”. W jej ramach odbyło się kilkanaście prelekcji związanych z historią Polski. W gronie prelegentów znalazł się także Karol Soberski, który wygłosił prelekcją na tema swojej nowej książki „Zagadkowy Kolekcjoner”.

15 listopada 2021 r.

Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo

Karol Soberski – zaproszony przez Bibliotekę Publiczną Gminy Niechanowo – spotkał się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury z czytelnikami z gminy Niechanowo i gmin ościennych. Przez blisko 2 godziny opowiadał o swojej nowej książce „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

5 - 7 listopada 2021 r.

Spotkania Zamkowe
w Uniejowie

W niedzielę zakończyły się trzydniowe Jesienne Spotkania Zamkowe w Uniejowie. W przedsięwzięciu, którego głównym punktem były poszukiwania zabytków na terenie parku przyległego do Zamku, uczestniczyło ponad 100 osób z całej Polski! W tym gronie znalazła się także ekipa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, której prezes Karol Soberski wygłosił prelekcję o zaginionych dziełach sztuki z kolekcji Mariana Haber.

5 listopada 2021 r.

Spotkanie w świetlicy
w Kołdrąbiu

Przy słodkościach i wyśmienitej kawie odbyło się wieczorne spotkania Karola Soberskiego z czytelnikami w świetlicy w Kołdrąbiu – rodzinnym majątku Mariana Habera, bohatera książki „Zagadkowy Kolekcjoner”. Dzisiejsze spotkanie było uzupełnieniem przedpremiery książki, która odbyła się 17 października na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu.

4 listopada 2021 r.

Klub Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Witkowie

W kameralnym gronie – mimo panującej za oknem wichury i padającego deszczu – odbyło się dzisiaj wieczorem spotkanie Karola Soberskiego z czytelnikami w Klubie Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie. K. Soberski przez blisko 2 godziny opowiadał o swoje najnowszej książce pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

27 października 2021 r.

Spotkanie w świetlicy
w Mielnie

Po Kołdrąbiu, Rogowie, Gnieźnie, Janowcu Wielkopolskim, wczoraj przyszedł czas na kolejne spotkanie autorskie Karola Soberskiego i jego nowej książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Tym razem autor spotkał się z mieszkańcami Mielna w gminie Mieleszyn, gdzie M. Haber bywał wielokrotnie.

24 października 2021 r.

Ośrodek Kultury w Janowcu Wlkp.

Sala widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wielkopolskim była kolejnym przystankiem do którego przybył Marian Haber, bohater książki Karola Soberskiego pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Spotkanie, które zgromadziło kilkadziesiąt osób z gminy Janowiec Wlkp., Gniezna, Kiszkowa, Bydgoszczy i okolic Damasławka, poprowadziła Beata Żmuda.

21 października 2021 r.

Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie

Marian Haber zawitał do Gniezna! Mimo szalejącej wczoraj w naszym regionie wichury, kilkadziesiąt osób zdecydowało się wieczorem, przybyć do Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie na gnieźnieńską, powiatową premierę książki Karola Soberskiego zatytułowanej „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”!

20 października 2021 r.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie

W rodzinnej atmosferze i w kameralnym gronie przebiegało dzisiejsze spotkania Karola Soberskiego z czytelnikami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie. Sala biblioteki wypełniła się do ostatniego miejsca! K. Soberski przez blisko 2-godzinnej opowiadał o swoje najnowszej książce pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

17 października 2021 r.

Premiera książki w pałacu
w Kołdrąbiu

Niecodzienne popołudnie spędzili dzisiaj w XIX-wiecznym pałacu w Kołdrąbiu miłośnicy historii, skarbów, tajemnic i książek Karola Soberskiego. Okazją była premiera jego najnowszej pozycji „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”, która przyciągnęła na dziedziniec pałacu – gdzie czuć ducha M. Habera – blisko 200 osób. Do kołdrąbskiej rezydencji przybyli goście z różnych stron Polski.

Wcześniejsze spotkania:

Rok 2021:
- 24 lipca w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie w ramach II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”
- 5 czerwca w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie podczas konferencji „Historyczne Konfrontacje”

Rok 2020
– 3 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie
– 24 lutego w świetlicy w Wyrobkach koło Mogilna

Rok 2019
– 22 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Witkowo
– 9 listopada w Zamku Czocha podczas konferencji „Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy”
– 7 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Strzelnie
– 23 października w Bibliotece Publicznej Gminy Pobiedziska
– 6 października w Pałacu w Czerniejewie
– 28 września w Pałacu w Czerniejewie
– 21 września w Żerkowie koło Jarocina na Żerkowskich Spotkaniach Historycznych
– 6 września w hali widowiskowo-sportowej w Zdziechowie
– 29 sierpnia w ZSP nr 3 w Gnieźnie z nauczycielami Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych – Gniazdo.pl
– 17 sierpnia w kościele w Popowie Ignacewie
– 11 sierpnia w Zamku Książ koło Wałbrzycha na VII Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic
– 22 czerwca w Pałacu w Zakrzewie
– 21 czerwca w Pałacu w Zakrzewie
– 18 maja  w Liskowie koło Kalisza w ramach spotkania „Tajemnice Historii”
– 31 marca w pałacu w Czerniejewie w ramach I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”
– 30 marca w pałacu w Czerniejewie w ramach I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”
– 20 stycznia w Zamku Czocha podczas I Zlotu Poszukiwaczy i Eksploratorów

Rok 2018
– 11 listopada w Zamku Czocha w ramach konferencji „Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy”
– 5 października w świetlicy w Mielnie
– 30 września w świetlicy w Żabieńku koło Mogilna
– 27 września w świetlicy w Mieleszynie
– 8 września w Stodółce Bluesowej „Matylda” w Borzątwi
– 24 sierpnia w Domu Kultury w Mieścisku
– 5 sierpnia w namiocie na stadionie w Rogowie w ramach Dni Rogowa
– 29 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie
– 10 maja  w Bibliotece Publicznej w Żydowie
– 6 maja w Pałacu w Zakrzewie
– 5 maja w Pałacu w Zakrzewie
– 27 kwietnia w Domu Kultury w Popowie Kościelnym (gm. Mieścisko)
– 24 marca w Domu Kultury w Łubowie
– 8 lutego w Urzędzie Miejskim w Kcyni (w ramach cyklu „Ciekawość świata”)
– 25 stycznia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kłecko

Rok 2017
– 28 listopada w Kołdrabiu (spotkanie zorganizowane przez bibliotekę w Janowcu Wlkp).
– 15 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie
– 10 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie
– 20 października w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych
– 8 października w Pałacu w Zakrzewie
– 7 października w Pałacu w Zakrzewie
– 12 sierpnia w Zamku Książ koło Wałbrzycha na V Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic
– 29 czerwca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie
– 23 kwietnia w Popowie Ignacewie

Rok 2016
– 15 grudnia w Pałacu w Niechanowie
– 10 grudnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kłecku
– 3 grudnia w świetlicy w Mieleszynie
– 25 listopada w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie