Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
W pałacu w Zakrzewie, w miniony piątek rozpoczął się „Weekend z historią”. Jego częścią składową była pierwsza edycja „Nocy Tajemnic”, czyli cyklu comiesięcznych spotkań z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Wydarzenie przyciągnęło do pałacu miłośników historii z całej Polski! Prelekcje wygłosili dwaj pisarze: Karol Soberski z Gniezna (pomysłodawca „Nocy Tajemnic”) i Krzysztof Krzyżanowski z Wrocławia.
Punktualnie o godz. 18.00, w piątek, 20 maja, w pałacu w Zakrzewie rozpoczęła się pierwsza edycja „Weekendu z historią” (więcej o tym przedsięwzięciu już wkrótce). Częścią „Weekendu...” był pierwsza odsłona „Nocy Tajemnic”, czyli spotkań z twórcami.
W programie „Nocy Tajemnic”, która rozpoczęła się o godz. 19.30, a zakończyła o północy, znalazły się dwa wykłady. Karol Soberski w prelekcji pt. „Gdzie w Wielkopolsce znajduje się polskie Rennes-le-Château?”, przybliżył dzieje pewnej tajemniczej wioski i wydarzenia, które tam się rozgrywały w XIX i XX wieku i związane są z odnalezieniem i późniejszym ukryciem pewnych depozytów... Z kolei Krzysztof Krzyżanowski w wykładzie zatytułowanym Nowy „Złoty Pociąg”, czyli o co chodzi w sprawie Dzienników Wojennych, opowiedział o elektryzującej od 3 lat – szczególnie pasjonatów zaginionych dzieł sztuki – historii Dzienników Wojennych, czyli pewnego dziennika, spisanego ponoć przez SS-manna organizującego ukrycie na Dolnym Śląsku dzieł sztuki m.in. obrazy Rafaela, Caravaggia, Moneta, Botticellego, Cezanne’a czy Rubensa, czy kilkadziesiąt ton złota.
W przerwie między prelekcjami, uczestnicy wykładów mogli skosztować wyśmienitej kawy i jeszcze lepszych wypieków. Natomiast po zakończeniu wykładów, można było kupić książki obu pisarzy i zdobyć ich dedykacje.
W pierwszej edycji „Nocy Tajemnic”, ogłoszonej zaledwie 4 dni przed inauguracją, wzięli udział – oprócz osób, które do pałacu w Zakrzewie przyjechały na „Weekend z historią” (czyli mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gniezna, Środy Wielkopolskiej a nawet z dalekiej Wielkiej Brytanii), także miłośnicy tajemnic historii m.in. z Poznania, Bydgoszczy, Kiszkowa, Gniezna, Sławna, Pobiedzisk a jedna z osób przyjechała z Dolnego Śląska!
Takich spotkań jeszcze w Polsce nie było! W klimacie magicznego pałacu, po zmroku, w atmosferze tajemnic zorganizowaliśmy wyjątkowe prelekcje! Wydarzenie okazało się „strzałem w dziesiątkę”! Prelekcje przykuły uwagę uczestników, a możliwość kuluarowych, nocnych rozmów o skarbach i tajemnicach we wnętrzach XIX-wiecznej rezydencji, na długo zapadnie w pamięć uczestników „Nocy Tajemnic”!W tym miejscu serdecznie dziękuję firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zorganizowanie takiego przedsięwzięcia i jej pełnomocnikowi Dianę Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu.
Fotorelacja z „Nocy Tajemnic” do obejrzenia tutaj
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022