Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

04/02/2022

„Pałace Tajemnic” w Łagiewnikach Kośc!

W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsza akcja w ramach projektu „Pałace Tajemnic”, która zainaugurowana zostanie w Zdziechowie w gminie Gniezno. Jako pomysłodawcy projektu – wraz Radosław Herman – już myślę o drugiej odsłonie. Odbędzie się ona od 1 do 3 kwietnia w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo! Tam przebadane zostaną park i wyspa! OD DZISIAJ PRZYJMUJEMY ZAPISY UCZESTNIKÓW!
 

W tej sprawie spotkałem się z Tadeuszem Bąkowskim, wójtem gminy Kiszkowo i jego zastępcą Radosławem Występskim. Przedstawiłem założenia projektu, jego program, jak również omówiłem miejsca, które zostaną przebadane.

Przypomnijmy, że „Pałace Tajemnic” to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich miłośników historii: poszukiwaczy, regionalistów, czytelników książek historycznych i tych pasjonatów historii, którzy lubią zasiąść na widowni i posłuchać ciekawych prelekcji! Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było!

Efektem projektu ma być m.in. wzbogacenie wiedzy o danym pałacu dzięki poszukiwaniom terenowym, ubogacenie w zabytki lokalnych muzeów lub izb pamięci, powstanie książek o dziejach danej rezydencji, cykl ciekawych prelekcji, edukacja młodego pokolenia oraz integracja środowiska poszukiwaczy.

Łagiewniki Kościelne
Druga odsłona projektu „Pałace Tajemnic” odbędzie się od 1 do 3 kwietnia 2022 r. w okolicach XIX-wiecznego dworu w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XIII w. Nas jednak interesuje okres z którego pochodzi miejscowy dwór i park, czyli I połowa XIX wieku. Badania będą prowadzone w otaczającym dwór parku oraz – co może być nie lada wyzwaniem – na wyspie zwanej „Kipą” znajdującą się na stawie w pobliżu dworu. „Kipa” ciągle strzeże swoich sekretów… Najciekawsza historia wiąże się z działaniami Niemców w czasie II wojny światowej… I tych pozostałości będziemy szukać zarówno na wyspie, jak i w parku!

Spotkanie w Łagiewnikach realizowane jest przy współpracy z Gminą Kiszkowo i pod patronatem wójta gminy Tadeusza Bąkowskiego.

Czytaj więcej tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022