Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

27/01/2023

„Sekrety arystokracji z Gniezna i okolic”

Kilka tygodni temu dostałem propozycję by napisać niezwykłą książkę, można rzec monografię arystokracji z okolic Gniezna! Pozycja ma dotyczyć kilku rodzin ziemiańskich, które z jednej strony są cały czas mało znane, a z drugiej bardzo mocno zapisały się na kartach historii w latach 20. i 30. XX wieku. Dzisiaj zapadła decyzja, że taka książka powstanie i ukaże się jesienią 2024 roku. Będzie opowiadać o nieznanych dotychczas wydarzeniach z życia podgnieźnieńskiej arystokracji, a oparta będzie na niepublikowanych wcześniej dokumentach, fotografiach i wspomnieniach.

 

Książka - o roboczym tytule „Sekrety arystokracji z Gniezna i okolic. Świat, który przeminął...” - będzie opowiadać o kilku rodach ziemiańskich, które na stałe wpisały się w dzieje Gniezna i okolic, w dzieje Wielkopolski i Kujaw.

W książce znajdą się historie związane z rodem
Chełmickich z Zakrzewa, Saskowskich z Popowa Ignacewa, von Wendorff z Mielna, Haberów z Kołdrąbia, Kijewskich z Popowa Podleśnego, Pągowskich z Łubowic, a także – o ile uda się zebrać odpowiednią ilość materiałów archiwalnych i fotografii – również rodu Paruszewskich z Dziadkowa, Żółtowskich z Niechanowa i Skórzewskich z Czerniejewa.

O czym będzie książka? Przede wszystkim o codziennym życiu w tych pałacach i dworach, o niecodziennych wydarzeniach, które tam się rozgrywały, o znanych postaciach z historii Polski okresu międzywojennego goszczących w tych miejscowościach, o losach tych rodów w czasie II wojny światowej i o tajemnicach, które do dzisiaj skrywają te majątki.

Przez ostatnie kilka lat większość moich książek dotyczyła właśnie ziemiaństwa
z okresu międzywojennego i wydarzeń II wojny światowej. Przy tej okazji zebrałem niepublikowane dotychczas wiadomości z których maluje się świat, dzisiaj już zupełnie zapomniany, świat bogatych właścicieli ziemskich, ale też świat w którym było wiele sekretów… Piękne dwory i pałace, od lat opuszczone majątki, niedokończone i zagadkowe inwestycje z okresu międzywojennego, do dzisiaj często niewyjaśnione… Okolice Gniezna, pogranicze Wielkopolski i Kujaw, gdy spojrzymy na historię ziemiaństwa, to wiele tajemnic i zagadek powtarzanych przez mieszkańców z pokolenia na pokolenie.

Wydawnictwo będzie oparte na niepublikowanych wcześniej w moich książkach dokumentach, fotografiach i wspomnieniach. Do tego dochodzą materiały pozyskane przeze mnie w ostatnich miesiącach, wiele w ostatnich dniach i tygodniach. Wiele z nich otrzymałem u źródła, czyli u spadkobierców wspomnianych rodów ziemiańskich. I wiele mam jeszcze otrzymać…

Apel do Czytelników

W moim posiadaniu jest bardzo szerokie archiwum związane z ziemiaństwem w naszym regionie. Ale cały czas mam też świadomość, iż do wielu historii jeszcze nie dotarłem. Dlatego zwracam się z prośbą do moich Czytelników, jeśli znają historie związane ze wspomnianymi majątkami ziemskimi, są w posiadaniu fotografii tych pałaców i dworów, fotografii z codziennego życia tych majątków, proszę o kontakt.

Zwracam się z prośbą o kontakt do osób będących w posiadaniu jakichkolwiek informacji, dokumentów, archiwalnych fotografii czy też wszelkich opowieści (nawet takich wydających się nieprawdopodobnymi) związanych ze wspomnianymi pałacami i dworami (ale także z innymi majątkami na pograniczu Wielkopolski i Kujaw).

 

Pros o kontakt telefoniczny: 515-980-504 lub o informację na maila: karol@soberski.pl Zapewniamy anonimowość. Wszelkie materiały zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom.
 

O kontakt pros również osoby, które znają różne tajemnice związane z majątkami na pograniczu Wielkopolski i Pałuk będące często źródłem spekulacji nie tylko wśród mieszkańców, ale też wśród poszukiwaczy skarbów. Dzieła sztuki, zrabowane kosztowności, zasoby muzealne i ważne państwowe dokumenty - to wszystko Niemcy kradli z tych majątków w czasie II wojny światowej, ale wiele z tych dóbr właściciele majątków ukrywali w 1939 roku… Tak skutecznie, że do dzisiaj nikt ich nie odnalazł...


Nie brakuje osób, które twierdzą, że w piwnicach pałaców, w dworskich zabudowaniach czy gdzieś w nieistniejących parkowych budynkach nadal ukryte są skrzynie pełne kosztowności i tylko kwestią czasu jest, kiedy wszystkie skarby zostaną odnalezione… Majątki na pograniczu Wielkopolski i Kujaw skrywają nie tylko mroczne historie, ale także ukryte przez dawnych właścicieli depozyty… I nikt nie wie co się w nich kryje…
 

Pros o kontakt telefoniczny: 515-980-504 lub o informację na maila: karol@soberski.pl

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022