Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

31/08/2024

„Skarby, dzieła sztuki, archiwa...” Festiwal tuż, tuż...

Jak już informowaliśmy, od 13 do 15 września 2024 r. w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku koło Gniezna, odbędzie się jubileuszowy, V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, w ramach którego zaplanowano II Międzynarodową Konferencję pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”. W programie zaplanowano kilkanaście prelekcji, które wygłoszą znani i doceniani w Polsce historycy, pisarze, archiwiści, muzealnicy, podróżnicy, regionaliści, dziennikarze i odkrywcy. Dzisiaj przypominamy program wykładów oraz sylwetki prelegentów! Przypominamy, że cały czas można nabywać - w przedsprzedaży - wejściówki na Konferencję. Zapowiada się wielkie święto miłośników historii!

 

V edycja Festiwalu Historycznego, w ramach którego odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone” zagości od 13 do 15  września 2024 r. w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku koło Gniezna. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest Karol Soberski, Mecenasem Konferencji jest Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.

 

Kochasz pałace i dwory, ich skarby i dzieła sztuki, ale nie wiesz co się z nimi stało po 1945 roku? Interesujesz się losami zabytków gromadzonych w muzeach, po których wszelki ślad ginie we wrześniu 1939 roku? Chcesz wiedzieć gdzie znikały i były ukrywane dzieła sztuki, które przez wieki kolekcjonowali polscy i niemieccy właścicieli ziemscy? Zastanawiasz się, jaki los spotkał zbiory wielkich, ale też tych mniejszych, przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki? Chcesz usłyszeć opowieści osób, które w ostatnich latach uczestniczyły w odkrywaniu zaginionych kilkadziesiąt lat temu zabytków? O tym będzie to wydarzenie!

 

W ramach Konferencji odbędą się prelekcje znanych i lubianych historyków, muzealników eksploratorów, antykwariuszy, konserwatorów dzieł sztuki, archeologów, pisarzy, archiwistów, i dziennikarzy z Polski i Europy! Nie zabraknie też stoisk z książkami opowiadającymi o skarbach i tajemnicach oraz stoisk z rękodziełem!

 

Program Konferencji:

 

Sobota:

  • 10.00 – otwarcie Konferencji

  • 10.15 – Karol Soberski – „Kopenhaga, Hanower, Denver... Odnalezienie archiwów majątków ziemskich pogranicza Wielkopolski i Kujaw”

  • 11.05 – Magdalena Woch – „Ocalone dziedzictwo: barokowe szafy Konrada Ernsta Maksymiliana z Książa"

  • 11.55 – Janusz Skowroński – „Matejko i inni. Na tropach grabieży dzieł sztuki - karkonoskie ślady"

  • 12.45 – Jolanta Kaleta – „Uprowadzona piękność i zaginiony młot na heretyków"

  • 13.35 – Karolina Zalewska – „Tajemnica rzeźbionego torsu ze zbiorów Muzeum Warszawy"

  • 14.25 – Antoni Łęszczak – „Niemiecka grabież zabytkowych mebli w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej - nieznane fakty"

  • 15.15 – Elżbieta Szumska – „Rodzina Guttlerów w Złotym Stoku"

  • 16.05 – Dariusz Szymanowski – „Major Hubal. Finał poszukiwań?"

  • 16.55 – Jacek Podemski - „Działalność sowieckich oddziałów trofiejnych na Ziemiach Odzyskanych z muzealnym skarbem w tle"

  • 17.45 – Panel dyskusyjny pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone” - prowadzenie Dariusz Garba

 

Niedziela:

  • 9.00 – Dariusz Garba – „Zrabowane, zaginione, znalezione. Tajemnice z archiwum Muzeum Narodowego w Poznaniu"

  • 9.50 – Paweł Becker– „Utracone dzieła sztuki z muzeum Wacława Mieczkowskiego w Niedźwiedziu"

  • 10.40 – dr Andrzej Prinke– „Walka prof. Józefa Kostrzewskiego o odzyskanie wielkopolskich dóbr kultury zrabowanych przez niemieckiego okupanta".

  • 11.30 – Krzysztof Krzyżanowski –„Gutenberg w bagażniku - zaskakujące losy dzieł sztuki z Dolnego Śląska".

  • 12.20 – Sebastian Mazurkiewicz – „Utracone w czasie II wojny światowej muzealia, archiwalia i dzieła sztuki tworzącego się wrzesińskiego muzeum"

  • 13.10 – zakończenie Konferencji

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie, czyli mogą dojść jeszcze dodatkowe prelekcje!

 

Sylwetki prelegentów - można się z nimi zapoznać tutaj

 

Pomysłodawcą i organizatorem Konferencji jest Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który od blisko 20 wielu lat popularyzuje dzieje ziemiaństwa i wydarzeń II wojny światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw  i Pałuk.

 

Wszystko o V Festiwalu Historycznym na: pojezierze24.pl, fundacjahistoryczna.pl oraz soberski.pl

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022