Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

12/04/2024

„Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”! Znamy już termin Konferencji!

Za nami cztery edycje Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który na dobre wpisał się w kalendarz największych wydarzeń historycznych w Polsce! Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., druga w 2021 r., trzecia w 2022 r., a czwarta w ubiegłym roku, jako I Międzynarodowa Konferencja. W 2020 r. Festiwal nie odbył się ze względu na pandemię koronawirusa. Tegoroczny Festiwal, jako II Międzynarodowa Konferencja odbędzie się od 13 do 15 września pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”.

 

Za nami cztery edycje Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który na dobre wpisał się w kalendarz największych wydarzeń historycznych w Polsce! Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, druga w 2021 r. w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, trzecia w 2022 roku w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, a czwarta w ubiegłym roku ponownie w czerniejewskiej rezydencji, tym razem jako I Międzynarodowa Konferencja. W 2020 r. Festiwal nie odbył się ze względu na pandemię koronawirusa.

 

Tegoroczny Festiwal, jako II Międzynarodowa Konferencja odbędzie się od 13 do 15 września pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”.

 

Wszystkie odsłony Festiwalu cieszyły się wielkim zainteresowaniem miłośników historii, zagadek, tajemnic, skarbów, eksploracji i dobrych książek oraz gromadziły tysiące osób z całej Polski i Europy.

 

V Festiwal

Przed nami rok 2024 i czas na jubileuszowy V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Dlatego już dzisiaj kilka najważniejszych informacji!

 

Przede wszystkim znamy termin - Festiwal odbędzie się od 13 do 15 września.

 

Po wielotygodniowych dyskusjach, analizach i licznych rozmowach z potencjalnymi prelegentami, uznałem – jako pomysłodawca i główny organizator – że tegoroczny, jubileuszowy V Festiwal, jako II Międzynarodowa Konferencja odbędzie się pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”. Organizatorem wydarzenia będzie Fundacja Historyczna "Przywracamy Pamięć".

 

W trakcie Konferencji będziemy rozmawiać o wydarzeniach związanych z II wojną światową, o rabowaniu przez Niemców i Sowietów dzieł sztuki, o ich ukrywaniu przez muzealników i właścicieli ziemskich, o tym, co udało się odnaleźć, ocalić, a co jeszcze jest uznane za zaginione... Zapowiada się wyjątkowy Festiwal!

 

Na Konferencje złoży się od 12 do 16 prelekcji, które wygłoszą pisarze, historycy, dziennikarze, odkrywcy, podróżnicy i regionaliści z całej Polski; będzie też panel dyskusyjny oraz wystawy, kiermasz książki historycznej i rękodzieła. Do tego kilka innych, niezwykłych atrakcji. 

 

Gdzie Festiwal?

Aktualnie rozpatrywane są dwie lokalizacje Festiwalu. Obie dotyczą miejscowości leżących w powiecie gnieźnieńskim, w miejscach pełnych historii, tajemnic, zagadek i... skarbów.

 

Gdzie ostatecznie odbędzie się V Festiwal? O tym poinformujemy do końca maja 2024 r. Przy wyborze miejsca Festiwalu – oprócz aspektu historycznego – bierzemy również pod uwagę kwestie logistyczne, pojemność sali wykładowej i możliwości noclegowe dla uczestników Festiwalu. Rozmowy trwają.

 

I najważniejsza kwestia – Festiwal odbędzie się wówczas, gdy pozyskamy środki finansowe na jego organizację, co przy obecnej sytuacji finansowej w naszym kraju, nie jest rzeczą łatwą. Ale wierzymy głęboko, że V edycja Festiwalu (podobnie jak cztery poprzednie) odbędzie się i zakończy się kolejnym wielkim sukcesem.

 

O wszystkim będziemy na bieżąco informować.

 

 

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022