Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

09/04/2024

„Ślady” – magiczna wystawa w Centrum Kultury w Łubowie

Do 30 kwietnia w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo można oglądać magiczną  wystawę fotograficzną o pewnym zagadkowym pałacu, zatytułowaną „Ślady”. Ekspozycja, której wernisaż odbył się dzisiaj wieczorem w Galerii Centrum Kultury współpracy ośrodka kultury z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Wystawa poprzedziła niezwykłą prelekcję pod tytułem „Skarby i tajemnice Gminy Łubowo i okolic”, którą wygłosił Karol Soberski.

 

W Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, dzięki współpracy tej placówki z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, można oglądać wystawy zdjęć Radka Jaworskiego pt. „Ślady”.

 

Gości wernisażu powitała Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, która przedstawiła ideę wystawy. - Cykl czarno-białych fotografii, zatytułowany „Ślady” powstał we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej, w miejscu magicznym, w którym historia odcisnęła swoje piętno. Echa minionych lat świetności, ślady jego dawnych mieszkańców nie rzucają się na pierwszy rzut oka. Są ukryte w zapomnianych kątach, w cieniu, a nawet w mroku – wyjaśnia I. Wiśniewska.

 

Dalej dodaje, że przestrzeń opuszczonego pałacu, doświadczanego upływem czasu, stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju. Pustka widoczna na zdjęciach nie jest w tej narracji najważniejsza. Istotne jest przemijanie ludzi i rzeczy.

 

- Czarno-białe fotografie zostały zrobione - jak wspomnieliśmy - we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej. Pusta przestrzeń stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju o opuszczonej przestrzeni, rzeźbionej przez czas. Choć na zdjęciach nie ma ludzi to właśnie ślady ich obecności, jego dawnych mieszkańców, są tu najważniejsze. Subtelne, poetyckie kadry, chwytają szczególne chwile „tu i teraz”. Rejestrują zastaną rzeczywistość i przeistaczają się w narzędzie opowiadania – podkreśla Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

 

Autorem fotografii jest Radek Jaworski – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Fotografią zajmuje się od początku lat 90. XX w. Absolwent Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii i Grafiki Projektowej. Dyplom w pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Prace Radka Jaworskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

 

  • Ekspozycję w Centrum Kultury w Łubowie można oglądać do 30 kwietnia w następujących godzinach: poniedziałek 11:00 – 19:00, wtorek 9:00 – 15:00, środa 9:00 – 17:00, czwartek 9:00 – 15:00, piątek 9:00 – 17:00.

 

Wystawa prezentowana w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, wcześniej była pokazywana w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, Gminnym Domu Kultury w Rogowie, w „Galerii Małej” Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie oraz podczas I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września 2023 roku w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie.

 

Fotorelacja z wernisażu do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022