Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

27/02/2024

„Ślady” – wyjątkowa wystawa fotograficzna w Centrum Kultury eSTeDe

Do 12 lutego w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie można oglądać magiczną wystawę fotograficzną o pewnym tajemniczym pałacu, zatytułowaną „Ślady”. Ekspozycja, której wernisaż odbył się dzisiaj wieczorem w Galerii eSTeDe to efekt współpracy ośrodka kultury z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Wystawa poprzedziła niezwykłą debatę pod hasłem „Ślady arystokracji na pograniczu Wielkopolski i Kujaw” w której wzięli udział Karol Soberski i Dawid Jung.

 

Dzisiaj wieczorem w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, dzięki współpracy tej placówki z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, odbył się wernisaż wystawy zdjęć Radka Jaworskiego pt. „Ślady”. Wernisaż wystawy poprzedził debatę pod hasłem „Ślady arystokracji na pograniczu Wielkopolski i Kujaw” w której wzięli udział Karol Soberski i Dawid Jung (relacja wkrótce).

 

Gości powitała Lidia Łączny, dyrektor eSTeDe i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, którzy przybliżyli tematykę wystawy oraz dorobek autora wystawy.

 

Cykl czarno-białych fotografii, zatytułowany „Ślady” powstał we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej, w miejscu magicznym, w którym historia odcisnęła swoje piętno. Echa minionych lat świetności, ślady jego dawnych mieszkańców nie rzucają się na pierwszy rzut oka. Są ukryte w zapomnianych kątach, w cieniu, a nawet w mroku. Przestrzeń opuszczonego pałacu, doświadczanego upływem czasu, stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju. Pustka widoczna na zdjęciach nie jest w tej narracji najważniejsza. Istotne jest przemijanie ludzi i rzeczy.

 

 Autorem fotografii jest Radek Jaworski – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Fotografią zajmuje się od początku lat 90. XX w. Absolwent Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii i Grafiki Projektowej. Dyplom w pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Prace Radka Jaworskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

 

Czarno-białe fotografie zostały zrobione - jak wspomnieliśmy - we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej. Pusta przestrzeń stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju o opuszczonej przestrzeni, rzeźbionej przez czas. Choć na zdjęciach nie ma ludzi to właśnie ślady ich obecności, jego dawnych mieszkańców, są tu najważniejsze. Subtelne, poetyckie kadry, chwytają szczególne chwile „tu i teraz”. Rejestrują zastaną rzeczywistość i przeistaczają się w narzędzie opowiadania.

 

Wystawa prezentowana w eSTeDe, wcześniej była pokazywana podczas I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, później z tajemniczymi fotografiami można się było zapoznać w „Galerii Małej” Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie a także w Gminnym Domu Kultury w Rogowie.

 

Ekspozycję w eSTeDe można oglądać do 12 lutego. Ekspozycja jest możliwa dzięki współpracy Centrum Kultury „Scena to dziwna” z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Wkrótce wystawa będzie dostępna w innych placówkach kulturalnych w naszym regionie.

 

Fotorelacja z wernisażu do obejrzenia tutaj

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022