Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

17/01/2023

„Zagadkowy Kolekcjoner”, czyli wyższy wymiar historii

Na profilu „Antyk w akcji” na facebooku - profilu, który opowiada o ukrytych skarbach, przygodach z historią i niezwykłych podróżach, profilu prowadzonym przez jednego z najbardziej doświadczonych poszukiwaczy skarbów w Polsce, Antoniego Łęszczaka (na zdjęciu) - pojawiła się dzisiaj recenzja mojej książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

 


Poniżej całość recenzji, którą można przeczytać tutaj.


 

„Dziś recenzja książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta” (Gniezno 2021) autorstwa Karol Soberski. Książka jest niezwykła, tak samo, jak jej twórca. Może więc najpierw o nim.
 

Pamiętam doskonale lata 90. Historią regionalną obejmującą obszar na wschód od Poznania zajmowało się wtedy kilka zasłużonych osób, jednak mało publikujących, choć posiadały one ogromną wiedzę. Gdy na arenie pojawił się Karol Soberski, nagle historia regionalna zaczęła tętnić życiem. Wydobywał on z otchłani dziejów niesamowite fakty. Dwory i pałace ożyły w naszej wyobraźni - wraz ze swoimi dawnymi rezydentami.


Karol Soberski zebrał wokół siebie dużą grupę pasjonatów, którzy pomogli rozpędzić ten pociąg historii regionalnej i nie tylko. Poznałem kilkoro z tych ludzi. Warto o nich wspomnieć, bo to prawdziwi poszukiwacze skarbów, często naukowcy dysponujący godną podziwu wiedzą. Takie są fakty.


Teraz o książce. Największym problemem rodzimej twórczości historyczno – skarbowej są braki materiałów źródłowych, archiwaliów. Wielu z moich kolegów prowadzi nierówny bój na linii archiwum – autor. Tu jednak mamy sytuację jasną. Książka „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta” powstała na podstawie dotychczas nieznanych materiałów archiwalnych. To spuścizna Mariana Habera – człowieka nieprzeciętnego, właściciela majątku w Kołdrąbiu.  Były to dziesiątki tysięcy materiałów do opracowania.
 

Jednak Karol Soberski na tym nie poprzestał. Zaczął drążyć temat i zdobywał kolejne materiały. Tak powstała ta wyjątkowa praca – korzystać z niej będą również następne pokolenia. Co ważne, możemy ją wpisać w nurt eksploracyjno – skarbowy. Autor bowiem umiejętnie wprowadził tu takie wątki. I słusznie, bo jest tu jeszcze sporo do odkrycia.

Przeczytacie, to się dowiecie – warto".
 

O autorze recenzji:

Antoni Łęszczak  – historyk, pedagog, eksplorator, podróżnik. Od ponad 40 lat zajmuje się rozwiązywaniem zagadek historii. W latach 80. współzałożyciel i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Eksploracyjnego, pierwszego w wolnej Polsce stowarzyszenia historyczno-poszukiwawczego. Obecnie zawodowo antykwariusz i marszand.


Fot. FB Antyk w akcji

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022