Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

19/04/2023

„Zorza” nawiedziła pałac w Czerniejewie

Blisko 3 godziny trwało dzisiaj zwiedzania pałacu w Czerniejewie – na specjalne zamówienie – w trakcie której przewodnikiem po rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to pierwsze z serii kilku takich zwiedzań, które odbędą się w tym roku. Tym razem dzieje pałacu poznawali członkowie Klubu Seniora „Zorza” z Poznania.

 

Padający deszcz nie przeszkodził ponad 20-osobowej grupie z Klubu Seniora „Zorza” z Poznania w poznawaniu dziejów pałacu w Czerniejewie, architektury obiektu, jak i tajemnic, które skrywa rezydencja.
 

Gości w pałacu powitała Kinga Ciesielczyk, menadżer pałacu w Czerniejewie, która przedstawiła przewodnika. Po niej Karol Soberski przybliżył historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu.

 

Następnie uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli od holu głównego pałacu, następnie przeszli do oranżerii, dalej zobaczyli Sypialnię Hrabiego i Salonik Hrabiego. Później  przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, podziemi pałacowych, by na koniec udać się do powozowni.


W trakcie blisko 3-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!


Była też mowa o współczesnych gwiazdach kina, muzyki, fotografii, polityki czy estrady dla których pałac w Czerniejewie jest ulubionym miejscem w Polsce, jak również o filmach czy teledyskach kręconych w scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.


Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.


Na koniec chętni mogli nabyć magnesy pałacu w Czerniejewie, książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.


Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696


O przewodniku

Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii (soberski.pl). Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii.

O wszystkich zwiedzaniach można się też dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej soberski.pl.


Zwiedzanie 3 maja

Osoby indywidualne chcące zwiedzić z przewodnikiem pałac w Czerniejewie zapraszamy 3 maja o godz. 16.00. Szczegóły i zapisy tutaj: Zapraszamy na zwiedzanie pałacu w Czerniejewie! Najbliższy termin: 3 maja!

 

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

 

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022