Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

21/02/2022

10 lat życia przewodnika turystycznego

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Tak się w moim życiu ułożyło, że w tym roku mija 10 lat gdy w ramach autorskiego cyklu „Wędrówki z historią” oprowadzam turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Organizuję również wycieczki na zamówienie innych podmiotów. Te 10 lat to tysiące turystów, którym pokazałem piękno Wielkopolski i Kujaw, zabytki tego regionu, ale również miejsce niezwykłe, których nie ma w ogólnie dostępnych przewodnikach, ponieważ osobiście je odkrywałem. Dzisiaj można o nich poczytać w mojej książce „Skarby i tajemnic okolic Gniezna”.
 

Coraz modniejsze jest zwiedzanie naszej „małej Ojczyzny” i takim turystom służy mój projekt „Wędrówki z historią” z którym wystartowałem w 2012 r.. Dzięki propozycjom niezwykłych tras, które sam wiele razy przemierzałem, podczas wycieczek przeze mnie organizowanych można poznać powiat gnieźnieński (i powiaty ościenne) zarówno od strony skarbów i tajemnic; pałaców, dworów i ogrodów; niezwykłych postaci; wojen, bitew i potyczek; wierzeń, czarów i symboli; świątyń i kapliczek a także zabytków techniki.

W minionych 10 latach organizowałem wycieczki i zwiedzanie pałaców i dworów m.in. w Zakrzewie, Czerniejewie, Przysiece, Niechanowie, Popowie Ignacewie, Mielnie, Popowie Podleśnym, Arcugowie, Grochowiskach Szlacheckich, Dziadkowie, Leśniewie i Łagiewnikach Kościelnych.

Turystów zapoznawałem również z historią świątyń w: Łopiennie, Niechanowie, Mielnie, Popowie Ignacewie, Laskowie, Rogowie, Sławnie, Łubowie, Czerniejewie, Łagiewnikach Kościelnych, Sokolnikach, Waliszewie, Żydowie, Kłecku czy na Polach Lednickich.

Organizowałem także wędrówki do pięknych przyrodniczo miejsc w regionie, takich jak: Bieszczady Kłeckie, Lasy Nowaszyckie, Głaz „Tarcza Olbrzyma”, Trakt Dębów Królewskich, Jezioro Utrata, Krąg Kamienny, Trakt Leśniewski, Zdrój w Łopiennie, Dęby Mielińskie, „Stawy Kiszkowskie”, Kanał Dębina czy Wyspa „Kipa”.

Zapraszam też turystów do miejsc związanych z dramatyczną historią: II wojna światowa, „potop szwedzki”, „Szlak Napoleoński”, „Trójkąt Masoński”, Powstanie Wielkopolskie. Pokazuję unikatowe zabytki techniki, miejsca pamięci narodowej, jak również miejsca związane z legendami naszego regionu czy też „miejsca przeklęte”.

Przygotowuję również trasy specjalne, m.in. tropem skarbów i tajemnic; szlakiem pałaców, dworów i ogrodów; śladami niezwykłych postaci; traktem bitew, wojen i potyczek; tropem wierzeń, czarów i symboli; szlakiem świątyń i kapliczek oraz w poszukiwaniu zabytków techniki.Przez te 10 lat zorganizowałem ponad 150 wycieczek. W każdej z nich brało udział średnio około 100 osób, ale bywały i grupy liczące po 150 osób (podczas nocnych zwiedzań pałaców w Czerniejewie i Zakrzewie). Mogę śmiało powiedzieć, że pokazałem nasz region blisko 20 tys. turystów!

Po dwóch latach pandemii – 2020 i 2021 – kiedy musiałem ograniczać ilość wycieczek, od tego roku powracam do systematycznych wycieczek. W tym roku zorganizowałem już rajd wokół jeziora Mielno ku pamięci mojego serdecznego kolegi śp. Pawła Występskiego, było zwiedzanie pałacu w Zdziechowie, zwiedzanie gorzelnia w Mielnie, poznawanie tamtejszych dębów, a w najbliższym czasie odbędzie się: zwiedzanie Łubowa - 26 lutego, nocne zwiedzanie pałacu w Czerniejewie - 4 marca, zwiedzanie Popowa Ignacewa (pałacu, kościoła) i okolic - 19 marca oraz zwiedzanie Łagiewnik Kościelnych (Izba Pamięci i Tradycji, kościół, wyspa - 1 kwietnia.

W późniejszym czasie kolejne ciekawe miejsca (terminy podam wkrótce).Wszelkie informacja na temat organizowanych przeze mnie wycieczek znajdą Państwo na stronach: soberski.pl i pojezierze24.pl. Serdecznie zapraszam!

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022