Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

21/02/2024

12 lat życia przewodnika turystycznego i nowa książka!

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Tak się w moim życiu ułożyło, że w tym roku mija 12 lat gdy w ramach autorskiego cyklu „Wędrówki z historią” oprowadzam turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Organizuję również wycieczki na zamówienie innych podmiotów. Te 12 lat to tysiące turystów, którym pokazałem piękno Wielkopolski i Kujaw, zabytki tego regionu, ale również miejsce niezwykłe, których nie ma w ogólnie dostępnych przewodnikach, ponieważ osobiście je odkrywałem. Tymczasem już dzisiaj zapraszam na premierę mojej kolejnej książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”. Szczegóły premiery już wkrótce!

 

Coraz modniejsze jest zwiedzanie naszej „małej Ojczyzny” i takim turystom służy mój projekt „Wędrówki z historią” z którym wystartowałem w 2012 r.. Dzięki propozycjom niezwykłych tras, które sam wiele razy przemierzałem, podczas wycieczek przeze mnie organizowanych można poznać powiat gnieźnieński (i powiaty ościenne) zarówno od strony skarbów i tajemnic; pałaców, dworów i ogrodów; niezwykłych postaci; wojen, bitew i potyczek; wierzeń, czarów i symboli; świątyń i kapliczek a także zabytków techniki.
 

W minionych 12 latach organizowałem wycieczki i zwiedzanie pałaców i dworów m.in. w Zakrzewie, Czerniejewie, Przysiece, Niechanowie, Popowie Ignacewie, Mielnie, Popowie Podleśnym, Arcugowie, Grochowiskach Szlacheckich, Dziadkowie, Leśniewie i Łagiewnikach Kościelnych.
 

Turystów zapoznawałem również z historią świątyń w: Łopiennie, Niechanowie, Mielnie, Popowie Ignacewie, Laskowie, Rogowie, Sławnie, Łubowie, Czerniejewie, Łagiewnikach Kościelnych, Sokolnikach, Waliszewie, Żydowie, Kłecku czy na Polach Lednickich.

Organizowałem także wędrówki do pięknych przyrodniczo miejsc w regionie, takich jak: Bieszczady Kłeckie, Lasy Nowaszyckie, Głaz „Tarcza Olbrzyma”, Trakt Dębów Królewskich, Jezioro Utrata, Krąg Kamienny, Trakt Leśniewski, Zdrój w Łopiennie, Dęby Mielińskie, „Stawy Kiszkowskie”, Kanał Dębina czy Wyspa „Kipa”.
 

Zapraszam też turystów do miejsc związanych z dramatyczną historią: II wojna światowa, „potop szwedzki”, „Szlak Napoleoński”, „Trójkąt Masoński”, Powstanie Wielkopolskie. Pokazuję unikatowe zabytki techniki, miejsca pamięci narodowej, jak również miejsca związane z legendami naszego regionu czy też „miejsca przeklęte”.
 

Przygotowuję również trasy specjalne, m.in. tropem skarbów i tajemnic; szlakiem pałaców, dworów i ogrodów; śladami niezwykłych postaci; traktem bitew, wojen i potyczek; tropem wierzeń, czarów i symboli; szlakiem świątyń i kapliczek oraz w poszukiwaniu zabytków techniki.Przez te 12 lat zorganizowałem ponad 200 wycieczek. W każdej z nich brało udział średnio około 120 osób, ale bywały i grupy liczące po 180 osób (podczas nocnych zwiedzań pałaców w Czerniejewie i Zakrzewie). Mogę śmiało powiedzieć, że pokazałem nasz region blisko 30 tys. turystów!

 

Miejsca, po których oprowadzam od lat turystów, opisuję i polecam także w moich książkach i przewodnikach. W moim dorobku jest: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017),  „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie i „Zagadkowy Kolekcjoner” (2021). Jestem też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przeze mnie odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
 

Jestem też autorem typowych przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015).
 

Nowa książka już wkrótce!

W najbliższym czasie ukaże się kolejna moja książka pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” w której zabiorę Czytelników i turystów do nieznanych miejsc gminy Gniezno, co wyjątkowych atrakcji tejże gminy i przedstawię kilka postaci związanych z gminą Gniezno, które na stałe wpisały się na karty historii (dzisiaj są nieco zapomniane).

A w tym roku planuję wydać jeszcze 2 lub 3 nowe książki! Będzie się działo!
 

Wszelkie informacja na temat organizowanych przeze mnie wycieczek i moich książek znajdą Państwo na stronach: soberski.pl i pojezierze24.pl. Serdecznie zapraszam!

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022