Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

21/12/2023

90. rocznica konsekracji kościoła w Popowie Ignacewie! Szukamy archiwalnych fotografii do wyjątkowego albumu!

W czerwca 2026 roku, a dokładnie 21 czerwca, przypadnie 90. rocznica konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie (gmina Mieleszyn). Z tej okazji narodził się pomysł, by wydać wyjątkowy album. Album, w którym znajdą się archiwalne zdjęcia związane ze świątynią w Popowie Ignacewie, dlatego szukamy wszelkich fotografii związanych z tym kościołem, szukamy zdjęć z lat 1933 (wmurowanie kamienia węgielnego) - 1986 roku (gdy świętowano 50-lecie konsekracji). Najbardziej jednak zależy nam na zdjęciach z okresu międzywojennego.

 

21 czerwca 2026 r. kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie świętować będzie 90-lecie konsekracji do której doszło w 1936 roku. Na tę uroczystość przybyło wówczas, 21 czerwca 1936 r., kilka tysięcy wiernych z całego regionu. Uroczystości przewodniczył Prymas Polski, ks. kard. August Hlond, a mszy św. przewodniczył ks. bp Antoni Laubitz. Z kolei pierwsze kazanie wygłosił ks. Michał Kozal, rektor seminarium duchownego w Gnieźnie (dzisiaj już błogosławiony, zamęczony w 1943 r. w Dachau).
 

Wydarzenie to odbiło się głośnym echem w całej Polsce (o czym świadczą liczne artykuły w prasie lokalnej i ogólnopolskiej). Dlatego warto w wyjątkowy sposób upamiętnić 90. rocznicę konsekracji. Stąd pomysł wydania ekskluzywnego i unikatowego albumu zawierającego fotografie z życia kościoła w latach 1933 (wmurowanie kamienia węgielnego) - 1986 roku (gdy świętowano 50-lecie konsekracji). Najbardziej jednak zależy nam na zdjęciach z okresu międzywojennego. Autorem albumu będzie pisarz Karol Soberski, autor dwóch książek o historii Popowa Ignacewa („Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”).


Szukamy archiwalnych zdjęć

Dlatego zachęcam do przejrzenia rodzinnych albumów i archiwów. Może ktoś jest w posiadaniu fotografii z wmurowania kamienia węgielnego, z okresu budowy kościoła, z różnych wydarzeń towarzyszących budowie tej świątyni. Może ktoś przed II wojną światową był tu chrzczony lub brał ślub i zachowały się zdjęcia z tych wydarzeń? Może wystrój świątyni lub okolic uwiecznił fotoamator z tamtych czasów lub ktoś go naszkicował?
 

Szukamy starych zdjęć z rodzinnych uroczystości w kościele, czy zdjęć robionych przed kościołem. Ale szukamy również fotografii przedstawiających krajobraz Popowa Ignacewa, zdjęć z życia folwarku w Popowie Ignacewie, poszukujemy fotografii rodzinnych, czy też zdjęć architektury Popowa Ignacewa (kościoła, plebanii, czy też pałacu lub zabudowań folwarku - mogą być fragmenty budynków).


A może ktoś przed laty uwiecznił na fotografiach ołtarze znajdujące się w kościele, rzeźby znajdujące się w świątyni lub obrazy, które zniknęły w czasie II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu?


Szukamy również fotografii na których są przedstawiciele rodziny Saskowskich (Franciszek, Antoni - fundatorzy kościoła), ale też na których widać duchownych (pierwszego proboszcza ks. Edmunda Wesołowskiego) czy innych kapłanów pracujących w tej parafii.


Fotografie te zostaną wykorzystane także do publikacji z okazji 630-lecia istnienia wsi Popowo Ignacewo, która przypadnie w 2029 roku.
 

W albumie, który ukaże się w 2026 r. znajdą się archiwalne fotografie (z krótkim opisem), takie jakie one są w oryginale: w sepii, z przebarwieniami, fotografie czarno-białe.


Apel do Czytelników

Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich naszych Czytelników, z różnych stron Polski (i świata), którzy mają w swoich albumach, swoich archiwach, jakiekolwiek fotografie związane z Popowem Ignacewem, szczególnie z tamtejszym kościołem (ale również z pałacem, który przez rodzinę Saskowskich, fundatorów kościoła, był mocno z tą świątynią związany) o kontakt i udostępnienie nam tych fotografii, ale też grafik, szkiców, itp.
 

Skany lub fotokopie zdjęć prosimy o przesyłanie na adres: karol@soberski.pl (tel. kontaktowy: 515-980-504).


Jeśli ktoś z Państwa nie ma możliwości zeskanowania fotografii, to prosimy o kontakt telefoniczny (tel. 515-980-504) wówczas podjedziemy do Państwa i na miejscu zeskanujemy fotografie.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022