Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

31/07/2023

Blisko 200 unikatowych fotografii majątku Popowo Podleśne!

Informowałem już dzisiaj na naszym portalu, że w ubiegłym tygodniu wybraliśmy się na kilkudniową podróż w okolice Warszawy i na spotkania z ciekawymi ludźmi. Jedno z takich ważnych spotkań odbyło się w Konstancinie Jeziornej, gdzie umówiliśmy się z Panią Elżbietą, córką przedwojennego właściciela majątku Popowo Podleśne – Tadeusza Kijewskiego (był właścicielem tego majątku od 1930 do 1939 roku).

Kontakt z Panią Elżbietą nawiązałem ponad roku temu. Wówczas poinformowała mnie, że w jej rodzinnym archiwum jest duża ilość zdjęć związanych z przedwojennym majątkiem jej ojca Tadeusza Kijewskiego, czyli Popowem Podleśnym w gminie Mieleszyn.

 

Tym samym po raz kolejny potwierdziło się to, co już wiem z doświadczenia ostatnich kilkunastu lat. Otóż w naszych rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające dwory, kościoły czy inne budynki znajdujące się w naszych wioskach, jak również życie miejscowości w naszym regionie w okresie przed i powojennym.
 

Tak się jakoś składało, że w tych minionych 12 miesiącach nie miałem okazji, by pojechać do Pani Elżbiety, która mieszka w Konstancinie Jeziornej. Teraz nadarzyła się taka okazja. Umówiliśmy się z Panią Elżbietą i… moja wiedza na temat historii Popowa Podleśnego czy innych miejscowości leżących w okolicy, jak również wiedza o życiu i działalności Tadeusza Kijewskiego bardzo się wzbogaciła! Okazało się, że przedwojenny właściciel Popowa Podleśnego był człowiekiem nietuzinkowym!
 

Słuchając opowieści Pani Elżbiety o jej ojcu, oglądałem też album z unikatowymi fotografiami. Kilkugodzinne spotkanie było fascynującą podróżą do okresu międzywojennego, do czasów, które definitywnie przeminęły… Opowieściom tym nie było końca...


Owocem spotkania jest blisko 200 unikatowych fotografii z lat 30. i 40. XX wieku, które otrzymałem od Pani Elżbiety, z których większość dotyczy majątku Popowo Podleśne. Ale wśród tych zdjęć są także te mówiące o majątkach Popowo Ignacewo, Łabiszynek i Łubowice!
 

Fotografie znajdą się w kolejnych moich książkach!


Co przedstawiają zdjęcia?

Na fotografiach widzimy m.in. piękny przedwojenny pałac w Popowie Podleśnym, który w 1945 r. został podpalony przez Armię Czerwoną, m.in. są zdjęcia spalonego pałacu! Na wielu zdjęciach jest Tadeusz Kijewski ze swoimi krewnymi i służbą pracującą w majątku.
 

Uwiecznione są prace polowa, polowania w Popowie Podleśnym, ale też w Łabiszynku, ale też – co jest unikatem – uroczystość poświęcenie figury Pana Jezusa, która została zniszczona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wiele osób nawet nie wie, gdzie ta figura stała!
 

Są piękne ujęcia fontanny, która stała przed frontem pałacu. Są zdjęcia wnętrz pałacu w Popowie Podleśnym, jak również sfotografowane np. auto T. Kijewskiego.


Nie brakuje także zdjęć rodzinnych, czy to na tarasie, czy na schodach prowadzących do pałacu.


Zdjęcia te uzupełnią moje archiwum związane z Popowem Podleśnym w którym znajduje się już kilkanaście przedwojennych zdjęć tego majątku.


Drodzy Czytelnicy!

Jesteśmy przekonani, że wielu z Was ma w swoich domowych archiwach wiele podobnych zdjęć czy dokumentów! Proszę o kontakt! Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!
 

Szukam starych fotografii pałaców i dworów z terenu powiatów gnieźnieńskiego, żnińskiego i wągrowieckiego. Szczególnie szukamy zdjęć z pałaców w Mielnie, Popowie Ignacewie, Zakrzewie, Przysiece, Czerniejewie, Niechanowie, Arcugowie, Kołaczkowie, Rybieńcu, Zdziechowie, Popowie Podleśnym, Kołdrąbiu, Grochowiskach Szlacheckich, Reczu, Sarbinowie i Głębokiem.


Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.


Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące majątków ziemskich z wymienionych powiatów i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: karol@soberski.pl lub telefoniczny: 515-980-504.

Fotorelacja do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022