Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
Wczoraj pożegnaliśmy rok 2022. Rok najtrudniejszy dla mnie jako przedsiębiorcy w moim życiu, ale z drugiej strony rok jeden z najbogatszych w wydarzenia, które zorganizowałem. Ostatnie dwanaście miesięcy zdominowane były przez mój autorski projekt „Wędrówki z historią” i spotkania z Czytelnikami moich książek ale było to też czas, gdy zrealizowałem wiele premierowych projektów jak „Noc Tajemnic”, czy „Weekend z historią”. Łącznie w moich wydarzeniach wzięło udział blisko 10 tys. osób! Ale rok 2022 to również pozyskanie tysięcy unikatowych dokumentów, fotografii i wspomnień dotyczących dziejów pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
W minionym roku – mimo wielu trudności – zorganizowałem:
- trzecią edycję Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 września odbył się w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wlkp. - jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce!
- 31 wycieczek w ramach „Wędrówek z historią” po pograniczu Wielkopolski i Kujaw (zaczęły się 11 lutego, a zakończyły 10 grudnia).
- 17 spotkań z Czytelnikami (począwszy od lutego a skończywszy w listopadzie) w bibliotekach i szkołach na terenie Wielkopolski i Pałuk
- 3 edycje „Nocy Tajemnic” - nocne spotkania z miłośnikami historii (w maju, lipcu i październiku)
- 2 edycje „Weekend z historią” z pałacu w Zakrzewie (w maju i lipcu)
- 2 edycje projektu „Pałace Tajemnic” (w lutym w Zdziechowie i w kwietniu w Łagiewnikach Kościelnych)
- VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego w styczniu na terenie Lasów Nowaszyckich
- koncert aktora i pieśniarza Lecha Dyblika w październiku pałacu w Zakrzewie
- wyjazd autokarowy w listopadzie na Zamek Czocha
Zorganizowałem również 5 wystaw:
- StolenMemory przygotowaną przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań w Niemczech, która w lipcu pokazana została w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie - prezentuje ona historie ofiar obozów koncentracyjnych i przedmioty zabrane im w chwili zatrzymania, a także zachęca do włączenia się w poszukiwania rodzin, którym dziś zwracane są te ostatnie pamiątki po bliskich (Gniezno było jednym z sześciu miast w Polsce, gdzie ta mobilna ekspozycja była prezentowana);
- „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” - przygotowaną przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - która została zaprezentowana w Janowcu Wielkopolskim i Zakrzewie oraz współpracowałem przy organizacji tej wystawy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie i Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie;
- ekspozycja unikatowych aparatów fotograficznych z kolekcji jednego z największych kolekcjonerów w Polsce – prezentowana publicznie po raz pierwszy – która zaprezentowana została w Janowcu Wlkp.,
- wystawa pamiątek po Napoleonie oraz ekspozycja modlitewnika królowej Francji, Marii Karoliny Leszczyńskiej, żony Ludwika XV (co najważniejsze w XX i XXI wieku modlitewnik nie był wystawiany publicznie w Polsce i w żadnym innym europejskim kraju) także w Janowcu Wlkp.
10 tys. uczestników
W roku 2022 w moich wydarzeniach wzięło udział blisko 10 tys. osób z całej Polski, ale też z Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii czy Hiszpanii.
Dla mnie to ogromna ilość osób, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że moja działalność praktycznie nie jest dotowana żadnymi grantami czy stypendiami przez samorządy lub inne instytucje państwowe. Środki finansowe pozyskuję od prywatnych firm, banków czy innych instytucji.
I trzeba też podkreślić, że wszystkie te wydarzenia zorganizowałem na gościnnych występach, ponieważ nie mam jeszcze swojej stałej siedziby, gdzie mógłbym je organizować.
Praca nad 4 książkami
Kończący się rok to też rozpoczęcie lub kontynuowanie prac nad kilkoma książkami: „Pałac Zdziechowa. Ludzie – miejsca – wydarzenia”; „Raport Habera”; „Bankierzy Tajemnic” oraz „Głębokie. Wieś inna niż wszystkie”.
Unikatowe dokumenty
Oprócz tego – w ramach mojej działalności dokumentalisty – odnalazłem w Niemczech potomków rodu von Wendorff (przedwojenni właściciele majątków w Mielnie, Przysiece, Zdziechowie, Rybieńcu, Modliszewku, Dębłowie Królewskim, itp.) i pozyskałem od nich unikatowe materiały archiwalne o pałacach w Mielnie, Zdziechowie, Przysiece i Rybieńcu.
Odnalazłem unikatowe fotografie z pałaców w Zakrzewie, Popowie Podleśnym i Popowie Ignacewie, a także odnalazłem w Niemczech obrazy, które przed II wojną światową znajdowały się w pałacu w Zakrzewie.
Nowe pomysły
W 2022 r. powołałem do życia projekt o nazwie „Muzeum Tajemnic”, który będę rozwijał w najbliższych latach oraz narodził się pomysł nowego przedsięwzięcia - SAS FESTIWAL, czyli połączenie historii, muzyki, literatury, eksploracji, zagadek, kulinariów i podróży!
I wreszcie, po kilku latach, zdecydowałem się uruchomić własną, autorską stronę internetową www.soberski.pl
Inne projekty, nowe kontakty
Wziąłem również udział w projekcie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pt. „Interaktywne Muzeum Gniezna 2022. Niepodległość na ulicach” - spotkanie w Czerniejewie pod hasłem „Rodzina Skórzewskich i wodzenie Bera. Historie czerniejewskie”.
Miałem przyjemność także trzykrotnie uczestniczyć w audycjach TVP i audycjach w Radio Żnin.
Rok, który się zakończył, to także nawiązanie współpracy na szeroko pojętej płaszczyźnie historyczno-turystycznej z Gminną Biblioteką Publiczną w Zdziechowie (gmina Gniezno), z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Żninie oraz Gospodarstwem Rolnym Kujawscy w Głębokiem (gmina Kiszkowo).
Moje plany na rok 2023 przedstawię jutro. Przyszły rok zapowiada się naprawdę bardzo bogaty w wydarzenia kulturalno-literacko-historyczno-turystyczne i moje autorskie projekty!
O wszystkich wspomnianych wyżej wydarzenia można przeczytać na portalu Pojezierze24.pl.
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022