Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

31/01/2023

Czas na II Historyczne Konfrontacje!

Spotkania z pisarzami książek historycznych, opowieści o podróżach i dyskusje o wielkich historycznych osobowościach. Do tego warsztaty dla dzieci oraz wystawy – to wszystko składać się będzie na drugą edycję „Historycznych Konfrontacji”, które od marca do października, co miesiąc, odbywać się będą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie w gminie Gniezno.  Organizatorami wydarzenia są: biblioteka w Zdziechowie oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Patronat Honorowy nad II Historycznymi Konfrontacjami sprawuje Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.

 

Ideą Historycznych Konfrontacji jest przede wszystkim promocja książki historycznej, możliwość indywidualnych spotkań z pisarzami, podróżnikami, czy archeologami, jak i możliwość wysłuchania prelekcji na tematy, które intrygują wszystkich miłośników historii, podróży oraz wielkich historycznych osobowości.
 

Pierwsza edycja Historycznych Konfrontacji, których pomysłodawcą jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, odbyła się od 4 do 6 czerwca 2021 r. w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Wówczas odbyło się 10 prelekcji wygłoszonych przez znanych pisarzy, archeologów, muzealników, podróżników czy historyków z całej Polski. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności.


W tym roku Historyczne Konfrontacje zmieniły swoją formułę. Zamiast jednego weekendu, odbędzie się przynajmniej sześć spotkań z uznanymi i cenionymi w Polsce archeologami, podróżnikami, pisarzami i dziennikarzami. Jest to efekt porozumienia, które zawarła Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna (oboje na zdjęciu). W tym roku Konfrontacje związane są z książkami, podróżami i wielkimi osobowościami.


Program Konfrontacji

Miejscem spotkań w ramach Historycznych Konfrontacji będzie biblioteka w Zdziechowie. Wykłady odbywać się będą w piątki o godz. 18.00 w następujących terminach: 24 marca, 14 kwietnia, 19 maja i 16 czerwca oraz jesienią: 22 września i 6 października. Nie można wykluczyć, że pojawią się dodatkowe terminy spotkań. Oprócz tego organizatorzy pracują nad zorganizowaniem kilku wystaw i innych atrakcji, w tym warsztatów dla dzieci.
 

Wstęp na prelekcje bezpłatny!


Patronat Honorowy nad II Historycznymi Konfrontacjami sprawuje Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.


I spotkanie – piątek, 24 marca o godz. 18.00

- dr Andrzej Prinke – tytuł wykładu: „Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski”
 

Dr Andrzej Prinke – ur. 1948 w Szczecinie; archeolog (mgr UAM 1970, dr UAM 1975) i etnograf (mgr UAM 1971). W latach 1970-2014 – pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie m. in. pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Archeologicznych na woj. poznańskie, a następnie – Konserwatora Zabytków Archeologicznych Miasta Poznania. W latach 2014-2016 – kustosz Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu; obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań wykopaliskowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Algierii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Czynny uczestnik konferencji naukowych (krajowych i międzynarodowych – m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowenii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dania, Grecja) oraz British Council (Wielka Brytania). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek. Konsultant ds. ochrony zabytków archeologicznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizacje: epoka kamienia w Wielkopolsce, analogie etnograficzne w archeologii, petroarcheologia, stosowanie komputerów w archeologii (bazy danych, portale internetowe, systemy GIS, e-publikacje), archeologia lotnicza i historia archeologii. Koordynator ze strony polskiej pięciu długofalowych projektów europejskich w ramach programów INCO-COPERNICUS i CULTURE 2000 (1999-2008). Wykładowca na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza i w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.


II spotkanie – piątek, 14 kwietnia o godz. 18.00

- Piotr Maszkowski – tytuł wykładu: „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”


Piotr Maszkowski – historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów. Wiceprezes Fundacji Poszukiwacze.Org. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów.

Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od trzech lat wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe dla międzynarodowych stacji telewizyjnych.

Piotr był rzecznikiem medialnym pierwszej polskiej wyprawy ekipy poszukiwacze.org na Karaiby śladami hiszpańskich i pirackich skarbów w 2020 r., która trwała przez dwa tygodnie! Zapraszany jak prelegent na najważniejsze w Polsce festiwale historyczne i podróżnicze.
 

III spotkanie – piątek, 19 maja o godz. 18.00

- Tomasz Górski – tytuł wykładu: „Republika Mnichów Góry Athos i inne sekrety”


Tomasz Górski – podróżnik, eksplorator. Do tej pory odwiedził ok. 100 krajów na pięciu kontynentach. Miłośnik wszelkiego rodzaju tajemnic, szczególnie jeśli ich tropienie wymaga zejścia w podziemia albo wyprawy do dżungli, a najlepiej jednocześnie jedno i drugie.

Zafascynowany atmosferą tzw. opuszczonych miast, których zawzięcie poszukuje w różnych częściach świata. Jako dziecko zaczytywał się w przygodach swojego imiennika, w powieściach o przygodach Pana Samochodzika (dlatego nie przypadkowo zagrał w filmie produkcji Netflix pt. „Pan Samochodzik i templariusze”, którego premiera odbędzie się w 2023 r.).

W życiu dorosłym, podobnie, jak książkowy bohater, został muzealnikiem i na co dzień związany jest z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.
 

IV spotkanie – piątek, 16 czerwca o godz. 18.00

- dr Agnieszka Fulińska – tytuł wykładu: „Orlątko – Cesarz, którego nie było...”


Dr Agnieszka Fulińska – historia XVIII i XIX wieku, zwłaszcza okresu 1789-1870, są jej hobby i pasją naukową, a także literacką. Naukowo zajmuje się głównie publicznym obrazem władzy, a obecnie w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego realizuje grant Narodowego Centrum Nauki poświęcony legendzie i kulturowemu obrazowi Orlątka – syna Napoleona w XIX i XX wieku. Interesuje się też pamiętnikarstwem epoki.

Jest ponadto kolekcjonerką – obecnie przygotowuje wystawę poświęconą Orlątku w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Kocha operę oraz fantastykę literacką i filmową. Bywa tłumaczką literacką dla chleba (popularne serie dla młodzieży) i z zamiłowania (poezja; w ważnych czasopismach literackich publikowałam przekłady m. in. Johna Keatsa, Percy Bysshe Shelleya, Williama Wordswortha, Rudyarda Kiplinga, Konstantinosa Kawafisa i Arthura Rimbauda).

Poza tym sama pisze: głównie opowiadania (a w przygotowaniu i powieści) dziejące się w nieco alternatywnym XIX wieku, ale na koncie mam też dwa tomy współautorskiej serii młodzieżowej „Dzieci dwóch światów”.
 

Co jesienią?

Tematy jesiennych spotkań i nazwiska prelegentów, przedstawimy w czerwcu.


Więcej szczegółów o II edycji Historycznych Konfrontacji już wkrótce.

 

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022