Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

22/06/2023

Duchy i skarby, czyli pierwszoklasiści poznali pałac Czerniejewo

Takiego zwiedzania jeszcze nie prowadziłem! Dzisiaj miałem możliwość oprowadzić – na specjalne zamówienie – dzieci z klasy Ic Szkoły Podstawowej im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie po tamtejszym pałacu. Dzieci z wielkim entuzjazmem przez godzinę zapoznawały się z dziejami pałacu i ich dawnych właścicieli. Największe emocje towarzyszyły uczniom, gdy opowiadałem o pałacowych skarbach oraz o duchu tej rezydencji. Z kolei najwięcej radości sprawiło im zwiedzanie Sali Balowej i pałacowych podziemi!

 

Turystów po pałacach i dworach w naszym regionie oprowadzam od 2012 roku, ale jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się oprowadzać dzieci z klasy pierwszej, I dzisiaj miałem taką możliwość. Do czerniejewskiego pałacu przybyły dzieci z klasy Ic Szkoły Podstawowej im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie, które w programie miały zwiedzanie pałacu zakończone ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami na dziedzińcu przy pałacowej Powozowni.
 

Na początku należy pogratulować pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia, ponieważ w myśl powiedzenia „cudze chwalimy, swego nie znamy” większość szkół wysyła dzieci na wycieczki w różne rejony Polski. Tymczasem w powiecie gnieźnieńskim mamy wiele wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć, które są unikatowe w skali kraju, a które są zupełnie nieznane dzieciom i młodzieży z lokalnych szkół.


Z grupy 17 dzieci, które dzisiaj zwiedzały pałac w Czerniejewie, tylko kilkoro było wcześniej z rodzicami w tej rezydencji.

Na początku zwiedzania przybliżyłem dzieciom – w pigułce – historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu. Następnie powędrowaliśmy począwszy od oranżerii, przez Sypialnie Hrabiego do Saloniku Hrabiego. Później przez tajne przejście udaliśmy się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszliśmy do Pokoju Dziadków, Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszliśmy na hol główny. Na koniec dzieci poznały historię Groty Pompejańskiej i podziemi pałacowych.
 

Największe emocje towarzyszyły uczniom, gdy opowiadałem o pałacowych skarbach oraz o duchu tej rezydencji. Z kolei najwięcej radości sprawiło im zwiedzanie Sali Balowej i pałacowych podziemi! Gdy byliśmy w Sali Zabaw dla dzieci jeden z uczniów, 8-latek, zagrał kilka utworów na fortepianie.


Po godzinnym zwiedzaniu, dzieci udały się na dziedziniec przy pałacowej Powozowoni, gdzie czekało na nich ognisko z pieczonymi kiełbaskami.
 

Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy, szkoły czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696.

Fotorelacje do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022