Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

05/02/2024

Dwór w Reczu – szukamy wspomnień, fotografii i dokumentów

Dwór w Reczu w gminie Rogowo to jeden z piękniejszych dworów na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Ma też przebogatą historię oraz swoje sekrety związane zarówno z XIX wiekiem, okresem międzywojennym, jak i z czasami PRL. Dzisiaj jednak trudno znaleźć jakiekolwiek publikacji związane z tym miejscem dlatego poszukujemy wszelkich materiałów związanych z dworem w Reczu. Zwracam się z apelem do Czytelników o udostępnienie wszelkich materiałów (zdjęć, dokumentów, pamiętników, wspomnień) o Reczu. Wszystkie pozyskane archiwalia zostaną wykorzystane w książce o dziejach XIX-wiecznego dworu w Reczu, nad którą rozpoczynam prace.

 

Dwór w Reczu w gminie Rogowo przy granicy z gminą Mieleszyn to jeden z najbardziej tajemniczych dworów na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Ma przebogatą historię oraz swoje sekrety związane zarówno z XIX wiekiem (w tym z Powstaniem Wielkopolskim podczas Wiosny Ludów 1848 r., a także z Powstaniem Styczniowym 1863 r.), okresem międzywojennym, jak i z czasami PRL. Do dzisiaj wiele osób pamięta wspaniałe wesela, które się tam odbywały, imprezy integracyjne, szkolenia czy inne wydarzenia towarzyskie.
 

Dzisiaj jednak trudno znaleźć jakiekolwiek publikacji związane z tym miejscem dlatego poszukujemy wszelkich materiałów związanych z dworem w Reczu. Wszystkie pozyskane archiwalia zostaną wykorzystane w książce o dziejach XIX-wiecznego dworu w Reczu, nad którą rozpoczynam prace.


Zwracam się z apelem do wszystkich osób, które posiadają informacje ale przede wszystkim fotografie, wspomnienia i dokumenty na temat dworu w Reczu (jak i samej miejscowości), jak i wydarzeń, które tam się rozgrywały, począwszy od  XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy PRL.Przede wszystkim szukamy fotografii z Recza z okresu międzywojennego, a wiemy, że takowe się zachowały. Chcemy je zeskanować i ocalić dla potomnych.


Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki ze dworu, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość). Wiemy, że we dworze, jeszcze po II wojnie światowej, znajdowało się jeszcze bogate wyposażenie z okresu międzywojennego.


Dzisiaj część z wyposażenia znajduje się w prywatnych rękach mieszkańców naszego regionu, stąd nasz apel o możliwość sfotografowanie tych przedmiotów, byśmy mogli ocalić od zapomnienia piękne wnętrza dworu  w Reczu. Zapewniamy anonimowość!
 

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

 

Materiały zostaną wykorzystane w przygotowywanej publikacji książkowej na temat dworu w Reczu, jego historii, skarbów i tajemnic.


Ocalmy dla przyszłych pokoleń najpiękniejsze historie związane z pałacami i dworami na Pojezierzu Gnieźnieńskim.


Kontakt:

e-mail: karol@soberski.pltel. 515-980-504

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022