Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

22/03/2022

Dwór w Rybieńcu pełen sekretów…

I nastała ta chwila… Do zwiedzania tego pałacu przymierzałem się od dłuższego czasu, aż wreszcie się udało. Pewnego pięknego, marcowego dnia zawitałem do dworu w Rybieńcu w gminie Kiszkowo, gdzie odbyłem rozmowy z właścicielami obiektu i osobami odpowiedzialnymi za tę piękną rezydencję. Efektem rozmów jest możliwość zwiedzania! I będzie to już wkrótce.

 

Rybieniec – wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo (w powiecie gnieźnieńskim) wzmiankowana była już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm von Wendorff (właściciel pałacu w Mielnie w gminie Mieleszyn). W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się Friedrich von Wendorff, który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec). I właśnie z osobą Friedricha łączy się kilka zagadek.

Dwór w Rybieńcu zbudowano około 1910 r. dla Friedricha von Wendorffa ze słynnego w naszym regionie rodu von Wendorffów do których należały pałace w Mielnie, Zdziechowie czy Przysiece. Dwór w Rybieńcu jest wyjątkowy, ponieważ leży nad jeziorem Rybno Małe. Ów akwen też ma swoje tajemnice – podobnie jak dwór – związane z wyspą tam się znajdującą.

Jakie historie kryje ten majątek i ta wyspa? O tym opowiem podczas wycieczki do dworu w Rybieńcu.

Współcześnie dwór jest własnością prywatną i znajduje się tam restauracja (czynna w weekendy) oraz miejsca noclegowe dla 40 osób! Atrakcją obiektu przepiękny park o powierzchni 4 ha oraz położenie nad brzegiem jeziora, na którym jest... molo! Są też groble po których można spacerować i chłonąc niepowtarzalny klimat…

Ale Rybieniec to nie tylko historie dworskie z okresu międzywojennego, to także zagadkowe dzieje związane z „modlitewnią” Friedrich von Wendorff gdzie znajdowała się jego świątynia dumania”.

Dwór w Rybieńcu, leżący nieco na uboczu, jest godny uwagi i warto go zwiedzić…

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022