Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

08/07/2022

Fantastyczny „Weekend z historią” w pałacu w Zakrzewie!

W pałacu w Zakrzewie koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim, od piątku odbywał się drugi „Weekend z historią”. Za nami trzy dni w pałacu, wypełnione były prelekcjami, wycieczkami i długimi rozmowami, na które przyjechali miłośnicy historii i turystyki z Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Chełmży, Bydgoszczy, Rostworowa, Gniezna i Rybna Wielkiego. Pomysłodawcą wydarzenia jest Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii!

 

II „Weekend z historią” w pałacu w Zakrzewie zaczął się w piątek, 8 lipca punktualnie o godz. 18.00. Otworzył go pomysłodawca wydarzenia, czyli był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii! W oficjalnym otwarciu uczestniczyła także Diana Matłosz-Blige, pełnomocnik firmy Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J. będącej właścicielem pałacu.

Następnie odbyła się druga odsłona „Nocy Tajemnic”, czyli spotkań z twórcami, która była jednym z punktów programu „Weekendu z historią”.

Drugi dzień II „Weekendu z historią” w zakrzewskiej rezydencji rozpoczął się od wyśmienitego śniadania, po którym wszyscy zwarci i gotowi wyruszyli w trasę, by poznać atrakcje turystyczne okolic Zakrzewa! W rolę przewodnika wcielił się K. Soberski.

Pierwszy przystanek wypadł w Łopiennie gdzie zobaczyli przepiękny kościół wybudowany około 1686 r. (jej fundatorem był Adam Smoszewski, dziedzic Łopienna, a później kapłan Zgromadzenia Księży Filipinów) przez wybitnego architekta rodem z Italii – Georgio Catenacio. O historii świątyni opowiadał K. Soberski i proboszcz miejscowej parafii, ks. Robert Waszak. Potem był czas by poznać historię Kalwarii Łopieńskiej i muralu stworzonego z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Z Łopienna uczestnicy „Weekendu...” pojechali do Mielna, gdzie Zbigniew Kaczmarek, lokalny pasjonat historii, oprowadził uczestników po gorzelni zbudowanej na początku XX wieku. Potem zobaczyliśmy najstarszy dąb w Polsce oraz unikatową kaplicę – rotundę.

Przedostatnim punktem sobotniej wycieczki było Popowo Ignacewo, gdzie zwiedziliśmy i poznaliśmy dzieje pałacu wybudowanego w XIX wieku, a przebudowanego w 1937 r. przez dziedzica wsi Franciszka Saskowskiego.

Natomiast już w drodze powrotnej do Zakrzewa, zajrzeliśmy jeszcze do miejsca zwanego „Kuś” w Gorzuchowie (w gminie Kłecko). Niezwykłe miejsce na mapie Polski! 30 września 1761 r. spalono tam dziesięć zielarek!

Uczestnicy tej blisko 6-godzinnej wycieczki byli zachwyceni atrakcjami, które zobaczyli. I wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że gmina Kłecko i Mieleszyn mają wiele ciekawostek do zaoferowania turystom.Po powrocie do pałacu w Zakrzewie, wyśmienitym obiedzie i chwili odpoczynku, przyszedł czas na dwie prelekcje (Karola Soberskiego i Jacka Podemskiego), a wieczorem – punktualnie o godz. 20.00 – ognisko z pieczonymi kiełbaskami, pysznymi sałatkami i niezwykłą aurą, którą tworzyło sąsiedztwo pałacu!Nocne Polaków rozmowy przy ognisku trwały do późnych godzin nocnych i zakończyły się gdy zaczynało świtać...

Z kolei w niedzielę odbyło się unikatowe zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, ale o tym w kolejnym artykule.

Pomysłodawca „Weekendu z historią” dziękuje firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zorganizowanie takiego przedsięwzięcia i jej pełnomocnikowi Dianie Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu.
 

Fotorelacja ze zwiedzania regionu do obejrzenia tutaj

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022