Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

10/04/2024

Gmina Łubowo pełna zagadek! Niezwykłe spotkanie z pisarzem Karolem Soberskim!

– Nadal pozostajemy pod wrażeniem spotkania z pisarzem Karolem Soberskim. Odkryliśmy kilka zagadek gminy Łubowo – tak spotkanie podsumowała Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, gdzie wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie z pisarzem Karolem Soberskim zatytułowane „Skarby i tajemnice Gminy Łubowo i okolic”. W trakcie spotkania K. Soberski przeniósł zebranych w świat, który zakończył się w 1945 roku, świat wielu sekretów i zagadek gminy Łubowo.

 

Gościa Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo powitała jej dyrektor Iwona Wiśniewska, która przedstawiła sylwetkę Karola Soberskiego, opowiedziała o jego wcześniejszych książkach i zaznaczyła, że K. Soberski jest człowiekiem o wielu pasjach. - Podziwiamy zapał i determinację Karola w zdobywaniu informacji o naszej małej ojczyźnie. To niewdzięczna praca, ale niezbędna by odkryć potencjał miejsc i ludzi, o których zapomniano – podkreśla I. Wiśniewska.

 

Więcej o autorze można przeczytać na stronie: www.soberski.pl

 

Następnie K. Soberski opowiedział o początkach, o źródłach, o sposobach pozyskiwania materiałów do książki, o świadkach historii, a także o niezwykłych wydarzeniach, które zdarzyły się podczas zbierania dokumentów do książek.

 

O nowej książce

W pierwszej części spotkania opowiedział o swoje najnowszej książce pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”. - Przemierzając gminę Gniezno dzień po dniu, rok po roku, można zobaczyć całe bogactwo tej krainy, otulającej w swoich ramionach miasto Gniezno – Pierwszą Stolicę Polski. Taka wędrówka pokaże nam wielkie bogactwo atrakcji turystycznych i zabytków historycznych tejże gminy, jak również wiele ciekawostek z jej dziejów. Wystarczy tylko iść niespiesznie i rozglądać się dookoła – zaznacza autor.

 

O skarbach i tajemnicach gminy Łubowo

Z kolei w drugiej części spotkania Karol Soberski zabrał uczestników w świat, który przestał istnieć w 1945 roku i opowiedział o kilku skarbach i tajemnicach gminy Łubowo. Nie zabrakło więc opowieści o Lasach Wierzyckich, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy pogrzebali około 1200 pacjentów szpitala „Dziekanka” zamordowanych w ramach akcji T4. I o poszukiwaniach, które tam prowadził – wraz z archeologami – w 2010 roku.

 

Była wyjątkowa opowieść o wyjątkowym majątku Leśniewo, niedaleko Łubowa, o tajemnicach tego nieistniejącego pałacu, tajemnicach które – według ustaleń K. Soberskiego – do dzisiaj skrywa park w Leśniewie.

 

Perłą Łubowa jest tamtejszy drewniany kościół pw. Mikołaja zbudowany w 1660 roku, jego unikatowych zabytkach, sekretach które skrywa świątynia i jej otoczenie. Była też mowa o tajemniczym grodzisku stożkowym ze średniowiecza znajdującym się nieopodal Urzędu Gminy w Łubowie.

 

K. Soberski opowiedział również o przedwojennym właścicielu Nowej Wsi Lednogórskiej, czyli Wojciechu Chełmickim i jego następcy, synu Stanisławie. Dlaczego wspomniał o W. Chełmickim, który od 1878 roku był właścicielem potężnego zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie w gminie Kłecko? Otóż okazuje się, że w 1912 roku W. Chełmicki chciał stworzyć na pograniczu gmin Kłecko i Łubowo niezwykłą inwestycję, inwestycję jakiej do dzisiaj nie ma w naszym regionie! Co to miało być i dlaczego nie powstało? O tym dowiedzieli się ci, którzy przyszli na spotkanie.

 

W dalszej części K. Soberski opowiedział o kilku majątkach leżących na terenie gminy, o ich przedwojennym potencjale, skarbach które tam się skrywają. Była więc mowa m.in. o Fałkowie, Owieczkach, Rzegnowie, Latalicach, Rybitwach, ale też o Strychowie czy Wierzycach. - Potencjał historyczny i promocyjny tych majątków jest wyjątkowy i warto by było kiedyś wszystkie je opisać w książce – zaznacza.

 

Na koniec spotkania K. Soberski pokazał – uzyskane miesiąc temu – niepublikowane nigdy wcześniej zdjęcie hr. Albina Węsierskiego z synem Zbigniewem.

 

Spotkanie zakończyło się przemiłym akcentem w postaci nietuzinkowego prezentu, który dyrektor I. Wiśniewska przekazała na ręce K. Soberskiego.

 

O kolejnych książkach

Blisko 2-godzinne spotkanie, które zgromadziło czytelników i miłośników historii m.in. z Poznania, Gniezna, Swarzędza, Dziećmiarek, Rakowni, Murowanej Gośliny, Pobiedzisk i oczywiście gminy Łubowo przybliżyło zebranym unikatowe skarby i tajemnice łubowskiej gminy, ale też nietuzinkowe postacie wielkopolskiej arystokracji, wydarzenia z nimi związane oraz ich wspaniałe pałace i dwory, pełne dzieł sztuki, przepychu i często pracy organicznej. Obecni na sali byli oczarowani wiedzą prelegenta, jak i materiałami archiwalnymi, które zaprezentował.

 

K. Soberski opowiedział również o swoich planach wydawniczych i książkach, które planuje wydać do końca 2026 roku, a będzie około 10 książek!

 

Po zakończeniu spotkania można było kupić książki autorstwa K. Soberskiego, porozmawiać z nim na tematy historyczne (jak się okazało, pojawiło się kilka nieznanych wątków historycznych), a także uzyskać dedykację od autora.

 

Był też czas na pyszną kawę i słodkości oraz kuluarowe rozmowy zarówno z gościem wieczoru, jak i między uczestnikami spotkania na tematy poruszone podczas prelekcji K. Soberskiego.

 

Kolejne spotkania odbędą się:

  • wtorek, 16 kwietnia o godz. 16.30 – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kłecko

  • piątek, 19 kwietnia o godz. 19.00 - Biblioteka Publiczna Gminy Kiszkowo

  • czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 – Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie

  • czwartek, 9 maja o godz. 17.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie

 

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022