Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

05/07/2024

Historyczne zwiedzanie pałacu w Modliszewie już za nami!

Ponad 3 godziny trwało dzisiaj pierwsze w historii, zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Modliszewie! Przewodnikiem był Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista i badacz lokalnej historii. W zwiedzaniu wzięło udział ponad 70 osób z całej Polski, od Świnoujścia po Poznań, od Żnina po Konin. W trakcie zwiedzania K. Soberski przedstawił wiele nieznanych historii związanych z pałacem, wyjątkowe postacie które w tej rezydencji przebywały i wielkie tajemnice związane z dziejami pałacu! Wszyscy uczestnicy zwiedzania twierdzili, że był to wyjątkowy wieczór! Właścicielom pałacu, Alinie i Mariuszowi Uklejom, dziękujemy za gościnę i udostępnienie pałacu.

 

 

 

Piątkowe, wieczorne zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego w Modliszewie było możliwie, dzięki zgodzie wyrażonej przez właścicieli obiektu państwa Alinę i Mariusza Uklejów (za co z całego serca dziękujemy).

 

Zainteresowanie tym zwiedzaniem przerosło wszelkie oczekiwania organizatora, czyli Karola Soberskiego. Świadczy o tym choćby fakt, że lista uczestników została zamknięta w ciągu kilkunastu godzin po ogłoszeniu terminy wydarzenia.

 

O historii Modliszewa...

Zwiedzanie zaczęło się o godz. 18.00 od krótkie odprawy i przypomnienia pewnych zasad, które obowiązują podczas „Wędrówek z historią” organizowanych już od 12 lat przez K. Soberskiego.

 

Następnie K. Soberski przybliżył dzieje Modliszewa i kolejnych właścicieli pałacu w Modliszewie, ze szczególnym nastawieniem na XIX-wieczne rodu, które mieszkały w Modliszewie: Koszutskich, Żychlińskich i ostatnich przedwojennych właścicieli Sicińskich. Dalej przewodnik opowiedział o okolicznościach budowy pałacu około 1870 roku, jak i powstania całego folwarku, który możemy oglądać do dzisiaj.

 

„Dziekanka" w Modliszewie

Następnie uczestnicy zwiedzania ruszyli do 5-hektarowego parku, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Tutaj K. Soberski najwięcej czasu poświęcił na opowieść o losach pałacu od 1947 do 1993 roku gdy funkcjonował w nim oddział szpitala psychiatrycznego „Dziekanka" z Gniezna. Nie zabrakło dramatycznych opowieści, w tym o wypadkach które miały miejsce w tym miejscu, o warunkach panujących na oddziale, jak i o postaci dr Kazimierza Wize, który pozostawił swój ważny ślad w dziejach tego modliszewskiego oddziału „Dziekanki".

 

Wędrując przez park uczestnicy zwiedzania poznali historię lodowni znajdującej się w jednym z kopców, jak i powstanie Parku Duchów. Była też mowa o „miejscu mocy" znajdującym się przy jednym z drzew w parku.

 

Na koniec wędrówki uczestnicy podeszli pod budynki folwarku, gdzie znajduje się herb Szeliga rodu Żychlińskich. Tutaj K. Soberski przybliżył postać urodzonego w pałacu, ks. Aleksandra Żychlińskiego, rektora w latach 1927 – 1929 Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, dogmatyka, który jest Sługą Bożym kościoła katolickiego.

 

Podziemia...

Po ponad godzinnej wędrówce po parku, przyszedł czas na zejście do pałacowych podziemi... O ich historii opowiedział właściciel pałacu Mariusz Ukleja. Aura panująca w podziemiach, opowieści z dreszczykiem, które usłyszeli zwiedzający oraz ciemności panujące w niektórych zakamarkach podziemi, powodowały, że wielu uczestnikom przechodziły dreszcze po plecach…

 

O losach Sicińskich

Zwiedzanie podziemi zakończyło się poprzez… tajne przejście prowadzące do pałacu, którym wszyscy udali się do sali konferencyjnej.

 

Tam K. Soberski przedstawił prelekcję w trakcie której pokazał ponad 60 niepublikowanych wcześniej fotografii z lat 1907 – 1946 ukazujących losy rodu Sicińskich, losy Jana Sicińskiego, który od 1919 roku był właścicielem pałacu w Modliszewie i jego syna – Janusza, który pałac przejął w 1930 roku po śmierci swojego ojca.

Była też mowa o żonie Janusz – Halinie, pochodzącej z Kaszub oraz ich czwórce dzieci, z których troje zmarło w bardzo młodym wieku. Przewodnik sporą część poświecił też wielkiej miłości Haliny, jaką była jazda konna i jej udział w wielu zawodach konnych w latach 30-tych.

 

Nie brakowało też akcentów humorystycznych związanych z rodem Sicińskich, jak i tragicznych wydarzeń, które dotknęły ostatnich przedwojennych właścicieli Modliszewa.

 

K. Soberski opowiedział również o losach rodziny Sicińskich w czasie II wojny światowej oraz o tym, co działo się w pałacu w czasie okupacji.

 

Na koniec był czas na liczne pytanie odnośnie pałacu i prezentowanych fotografii, której – jak przyznali uczestnicy zwiedzania – w cudowny sposób uzupełniły pobyt w tym miejscu, bo pozwoliły przenieść się w lata 20. i 30. XX wieku.

Po wykładzie była możliwość rozmów zarówno z K. Soberskim, jak i właścicielami pałacu.

 

Pyszne ciasto i… upominki

Wędrówka zakończyła się w pod wiatą usytuowaną naprzeciwko pałacu, gdzie był czas na kawę/herbatę i przepyszne wypieki. Potem przyszedł czas na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki, czyli materiały (książki, broszury, różne gadżety) promujące powiat gnieźnieński i powiat żniński.

 

Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.

Niezwykły urok modliszewskiego pałacu na długo zostanie w pamięci uczestników zwiedzania… I tylko pałacowe duchy posmutniały, bo pozostało im samotnie przemierzać pałacowe salony....

 

K. Soberski dziękuje wszystkim uczestnikom z różnych stron Polski za przybycie, miłą atmosferę i świetnie spędzony czas! Serdeczne podziękowania składa też na ręce właścicieli pałacu za możliwość zwiedzania tej pięknej, XIX-wiecznej rezydencji!

 

Fotorelacja ze zwiedzania do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022