Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

22/04/2022

III Festiwal Historyczny odbędzie się jednak w tym roku!

31 stycznia tego roku ogłosiłem, że III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który miał się odbyć w marcu tego roku, zostaje przeniesiony na rok 2023. Ale życie potrafi zaskakiwać, także pozytywnie. Dzisiaj gościłem w Janowcu Wielkopolskim (powiat żniński, woj. kujawsko-pomorskie), gdzie spotkałem się z Michałem Werkowskim, zastępcą burmistrza Janowca Wlkp. i mogłem obejrzeć prawdziwy cud architektury, czyli przebudowaną, rozbudowaną i zmodernizowaną kolejową wieżę ciśnień z 1887 r. I wówczas pojawił się pewien pomysł...
 

Przypomnijmy. I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbył się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, zakończył się wielkim sukcesem, a przedsięwzięcie odwiedziło – przez dwa dni wykładów – blisko 2,5 tysiąca uczestników. Magnesem było zacne grono prelegentów, czyli znani w Polsce dziennikarze, historycy, odkrywcy, regionaliści, podróżnicy i pisarze.

II Festiwal Historyczny miał się odbyć w roku 2020, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała moje plany i Festiwalem przeniosłem na rok 2021. Ostatecznie II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, odbył się od 23 do 25 lipca 2021 r. w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Na ubiegłoroczny Festiwal złożyło się ponad 20 prelekcji, panel dyskusyjny oraz Targi Książki Historycznej i Regionalnej.

Oprócz prelekcji, uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić aż pięć wystaw tematycznych. W związku z faktem, że w 2021 roku minęło 200 lat od śmierci cesarza Napoleona, to aż trzy wystawy związane były z tematyką napoleońską. Swoje zbiory zaprezentowało Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar i Muzeum Napoleońskie „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna. Jednak największą atrakcją Festiwalu była pośmiertna maska cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjechała prosto z Paryża! Ale można było też podziwiać wystawę fotograficzną „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego i malarską „Zagadkowi arystokraci” autorstwa Danuty Weber.

II Festiwal zakończył się sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i frekwencyjnym. Najważniejsze jednak było to, że po półtora roku oczekiwań związanych z pandemią, udało się wreszcie zorganizować II edycję Festiwalu.

W marcu tego roku miał się odbyć III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Organizacja tak dużego, kilkudniowego przedsięwzięcia wiąże się zawsze ze sporymi kosztami, a o środki finansowe w okresie pandemii jest bardzo trudno. Sponsorzy lokalni, jak i z Wielkopolski, też nie byli tak chętni do wspierania tego typu przedsięwzięcia, jak to było przed pandemią. Dlatego jako pomysłodawca i organizator – wraz z moją Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”  – wystartowaliśmy w kilku konkursach o granty na Festiwal. Niestety, nasze oferty na Festiwal Historyczny zostały odrzucone (nie będę komentował, kto w Polsce otrzymuje środki z grantów na organizację wydarzeń), dlatego podjąłem decyzję, że III Festiwal Historyczny zostaje przeniesiony na 2023 roku.

III Festiwal Historyczny jednak się odbędzie w tym roku!
Taki komunikat poszedł w świat 31 stycznia tego roku. Ale dzisiaj życie mnie zaskoczyło i wszystko wskazuje na to, że III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się jednak w tym roku!

Dzisiaj gościłem w Janowcu Wielkopolskim (powiat żniński, woj. kujawsko-pomorskie), gdzie spotkałem się z Michałem Werkowskim, zastępcą burmistrza Janowca Wlkp. i mogłem obejrzeć prawdziwy cud architektury, czyli przebudowaną, rozbudowaną i zmodernizowaną kolejową wieżę ciśnień z 1887 r.

Obiekt, wizualnie jest przepiękny, tym bardziej jeśli przypomnimy sobie jak wyglądał przed modernizacją. Dodatkowo w przebudowanej wieży ciśnień jest sala konferencyjna mogąca pomieścić około 150 osób, są – na trzech poziomach – trzy sale gdzie można zorganizować zarówno wystawy, jak i targi książki. Jest zaplecze sanitarne, duży taras gdzie można wypić kawę i wiele mniejszych pomieszczeń idealnie nadających się do zorganizowania dużego wydarzenia!

I oglądając tę XIX-wieczną, historyczną wieżę ciśnień padł pomysł, by właśnie w wieży ciśnień zorganizować III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”! Miejsce nadaje się do tego idealnie! Jest duch historii, jest sala konferencyjna, sale do wystaw i całej potrzebne zaplecze!Wstępnie uzgodniłem dzisiaj z władzami gminy Janowiec Wielkopolski, że III edycja Festiwalu odbędzie się we wrześniu tego roku.

Ostateczne decyzja zapadną w najbliższych dniach, tak by do 10 maja wszystko było uzgodnione (także kwestie najważniejsze, czyli strona finansowa Festiwalu, w tym wsparcie potencjalnych sponsorów z woj. kujawsko-pomorskiego). Wówczas ogłosimy termin III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, a do końca czerwca przedstawimy cały program Festiwalu!

Nie będę ukrywał, że to, co się dzisiaj wydarzyło sprawiło, że jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego jestem pomysłodawcą, to fantastyczne wydarzenie, które wpisało się już na dobre w krajobraz ogólnopolskich przedsięwzięć historycznych. Dlatego mam nadzieję, że mimo styczniowej decyzji o przełożeniu Festiwalu na rok przyszły, uda się go jednak zorganizować w tym roku, we wrześniu w pięknie zmodernizowanej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, wieży, która w tym roku obchodzi 135-lecie wybudowania!

Wkrótce więcej szczegółów o III Festiwalu Historycznym!

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022