Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

26/09/2022

III Festiwal Historyczny: skarby, tajemnice, pamięć i katastrofy

Panelem dyskusyjnym o wielkich ale nieodkrytych jeszcze skarbach na terenie Polski zakończył się drugi dzień III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od piątku odbywał się w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim. Drugi dzień Festiwalu to maraton prelekcji, wystawy i dyskusje z prelegentami.

 

- Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem. W trakcie III edycji Festiwalu odbywa to się będzie przede wszystkim poprzez wykłady wybitnych prelegentów, przybliżające uczestnikom Festiwalu najbardziej fascynujące historie z tych trzech stuleci – wyjaśnia Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej i pomysłodawca Festiwali.

Jakich prelekcji wysłuchali uczestnicy drugiego dnia Festiwalu? Na inaugurację sobotnich prelekcji Karol Soberski przedstawił prelekcję pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Po nim dr Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmana zaprezentowała ciekawy wykład zatytułowany „Pielęgnowanie pamięci przez organizacje weteranów Powstania Wielkopolskiego w północno-wschodniej Wielkopolsce w latach 1920-1939”.


Kolejnym prelegentem był Krzysztof Krzyżanowski, dziennikarz i eksplorator rodem z Wrocławia, który przybliżył temat „Dzienniki wojenne A.D. 2022 - najdziwniejsza polska zagadka skarbowa”. Czwartą tego dnia prelekcję wygłosił regionalista z Wąbrzeźna, Paweł Becker, a nosiła ona tytuł „Wielka dama polskiej nauki. Opowieść o Karolinie Lanckorońskiej”.

Następnie Antoni Łęszczak, poszukiwacz skarbów ze Swarzędza przybliżył „Tajemnice Polskiego Towarzystwa Eksploracyjnego. Poszukiwania depozytów i ukrytych dzieł sztuki w latach 80.”. Po nim głos zabrała dr Agnieszka Fulińska z Krakowa, której prelekcja była zatytułowana „Od Bonapartego do Aidy. O dziewiętnastowiecznej egiptomanii w dwusetną rocznicę odczytania hieroglifów”.

Z kolei Jan Nowicki z Warszawy opowiedział o wydarzeniach z II wojny światowej w prelekcji pt. „Katastrofa Dorniera Do 24 T3 na Kamper See”. Po jego wykładzie głos zabrał archeolog Radosław Herman, który przybliżył temat noszący tytuł „Bitwa pod Płowcami. Ślady z XVIII, XIX i XX wieku”.

Na finał dnia odbył się panel dyskusyjny pod tytułem „Czy po Złotym Pociągu wierzymy w wielkie skarby?”. Wzięli w nim udział: dr Agnieszka Fulińska, Krzysztof Krzyżanowski, Łukasz Orlicki (dziennikarz, historyk, założyciel i szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca”) i Piotr Maszkowski (historyk, wieloletni dziennikarz, podróżnik i poszukiwacz skarbów). Moderatorem był Andrzej Daczkowski, redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”.

- Czy ktoś odkryje depozyt wielkiej wartości, chowany w czasach II wojny światowej Czy w poszukiwaczach jest wiara w taki skarb? Taka wiara, która towarzyszyła w XIX wieku Heinrichowi Schliemannowi, który idąc tropem takich „dokumentów” jak "Iliada" Homera, szukał mitycznej Troi? Czy powtórzy się to w XXI wieku, gdy poszukiwacze mają w ręku taki „dokument” jak „Dziennik wojenny”? Czy doprowadzi to do olbrzymich zagrabionych skarbów i depozytów bankowych III Rzeszy? - wprowadził w temat dyskusji A. Daczkowski.

Niestety nie odbył się wykład Jacka Podemskiego pt. „Zamki, pałace, skarby w filmie fabularnym z okresu PRL”, ponieważ prelegent zachorował na koronawirusa.


Oprócz prelekcji, nie zabrakło możliwości zwiedzania wystaw prezentowanych w wieży ciśnień, w tym odlewu dłoni Napoleona, która do Janowca Wielkopolskiego przyjechała prosto z Paryża. Był też czas na rozmowy kuluarowe i dyskusje o historii.

W drugim dniu Festiwalu uczestniczyli miłośnic historii z całej Polski, m.in. z Cieszyna, Krakowa, Rogoźna, Swarzędza, Wrocławia, Gdyni, Szczecina, Zbąszynia i Warszawy.

Fotorelacja z drugiego dnia Festiwalu do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022