Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

26/06/2023

Karol Soberski nowym przewodniczącym Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego!

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się pierwsze posiedzenie  Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego VII kadencji. Głównym punktem obrad był wybór przewodniczącego Rady. Na to stanowisko, jednogłośnie, został wybrany Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna! Wybrano też prezydium rady i poruszono kilka ważnych sprawa dla organizacji pozarządowych.

 

Skład nowej Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego VII kadencji został wybrany w maju przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego.  Wybór członków Rady nastąpił wśród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe. Dzisiaj z kolei odbyło się pierwsze posiedzenie Rady na której dokonano wyboru przewodniczącego i prezydium Rady.
 

W skład Rady weszli: Mirosława Lewicka, Jacek Kowalski (jako przedstawiciele Rady Powiatu Gnieźnieńskiego), Danuta Winiarska, Daria Benke (jako przedstawiciele Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego) i przedstawiciele organizacji pozarządowych: Stanisław Dolaciński, Dariusz Śmiałowski, Karol Soberski, Maria Brykczyńska, Eleonora Mądra, Kamilla Wesołowska-Czajka, Marlena Olejniczak i Urszula Łomnicka


Dzisiejszej spotkanie otworzył Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieńskie, który pogratulował wyboru członkom Rady i życzył owocnej pracy przez najbliższe 3 lata (bo tyle trwa kadencja Rady). Później głos zabrała Monika Boruszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, która przybliżyła cele działalności Rady.


Nowy przewodniczący

Następnie przystąpiono do wyboru przewodniczącego Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gnieźnie. W toku dyskusji zgłoszona została ostatecznie tylko kandydatura Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Jego kandydaturę poparto jednogłośnie.
 

– Bardzo dziękuję za zaufanie, którym państwo mnie obdarzyliście. Mam nadzieję, że nasza wspólna praca przyniesie korzyść wszystkim organizacjom pozarządowym w powiecie gnieźnieńskim – podziękował za wybór K. Soberski.


Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się trzy edycje: w 2019,  2021 i 2022 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.
 

Po wyborze, prowadzenie posiedzenia przejął K. Soberski, który na stanowisko zastępcy przewodniczącego zaproponował Marię Brykczyńską, a na stanowisko sekretarza - Kamillę Wesołowską – Czajkę. Obie kandydatury zostały przyjęte jednogłośnie.


Plany na kadencję

W dalszej części posiedzenia omówiono najważniejsze kwestie z jakimi Rada ma się zmierzyć w najbliższej kadencji oraz przedstawiono propozycje nowych przedsięwzięć, które w tej kadencji warto by zrealizować.
 

Wśród nowości pojawiło się m.in. przygotowania co miesięcznego kalendarium wydarzeń organizowanych przez organizacje pozarządowe w powiecie gnieźnieńskim, organizacja corocznego Kongresu Organizacji Pozarządowych z powiatu gnieźnieńskiego, jesienne spotkanie szkoleniowe dla Kół Gospodyń Wiejskich, powołanie Powiatowego Centrum Wsparcia dla Organizacji Pozarządowych, czy też założenie profilu Rady w mediach społecznościowych, dzięki czemu organizacje pozarządowe z powiatu gnieźnieńskiego mogłyby się na co dzień dowiadywać o najważniejszych informacjach związanych z funkcjonowaniem stowarzyszeń lub fundacji.


O najbliższych planach Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego poinformujemy już wkrótce.

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022