Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym zorganizowało dzisiaj kolejne spotkanie z cyklu „Danie wspólnych chwil z Fundacją Biedronki”. Na stołach królowała dzisiaj: zupa grzybowa z makaronem, karkówka na pierzynce w cebuli w marynacie z nutką Porto, ziemniaki z koperkiem, surówka z porą i modra kapusta. Z kolei na deser był sernik na zimno z musem dyniowo-brzoskwiniowym, ciasto dyniowe z orzechami i szarlotka z jabłek ze strzyżewskich ogrodów! Gościem specjalnym spotkania był Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, badacz lokalnej historii, który opowiedział o swoich książkach mówiących o historii regionu, o pracy pisarza, o pozyskiwaniu informacji, przygodach i ciekawostkach, które spotykały go podczas pisania książek i pozyskiwania materiałów archiwalnych.
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym zorganizowało dzisiaj kolejne spotkanie z cyklu „Danie wspólnych chwil z Fundacją Biedronki”.
Na stołach królowała dzisiaj: zupa grzybowa z makaronem, karkówka na pierzynce w cebuli w marynacie z nutką Porto, ziemniaki z koperkiem, surówka z porą i modra kapusta. Z kolei na deser był sernik na zimno z musem dyniowo-brzoskwiniowym, ciasto dyniowe z orzechami i szarlotka z jabłek ze strzyżewskich ogrodów! Wszystko było przepyszne a ślinka ciekła na sam widok tych smakołyków!
Podczas spotkania, w którym wzięło udział ponad 40 osób, w tym wielu seniorów, nie zabrakło wzruszeń, wspomnień i sentymentalnych podróży do lat dzieciństwa…
Po ponad godzinnej biesiadzie przyszedł czas na gościa spotkania, Karola Soberskiego, pisarza, dziennikarza, badacza lokalnej historii, który opowiedział o swoich książkach mówiących o historii regionu, o pracy pisarza, o pozyskiwaniu informacji, przygodach i ciekawostkach, które spotykały go podczas pisania książek i pozyskiwania materiałów archiwalnych. Nie zabrakło również planów wydawniczych na najbliższe 3 lata.
– Historia od blisko 30 lat jest moją wielką pasją, a od 2012 roku staje się także codzienną pracą, której efektem są kolejne moje książki o dziejach regionu! Pierwsza z nich ukazała się w 2016 roku i od tego czasu napisałem 7 książek (nie licząc trzech wcześniejszych przewodników i współautorstwa w monografii o medycynie na usługach III Rzeszy). Wszystkie te książki oparte są o dokumenty, archiwalia ale przede wszystkim o wspomnienia „świadków historii” do których udało mi się dotrzeć – mówi Karol Soberski.
Dalej autor podkreśla, że od kilkunastu lat zbiera różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach międzywojennych, II wojny światowej i latach komunizmu. W tych wspomnieniach jak w kalejdoskopie, możemy się przyglądać historii oczami naocznych świadków. – W trakcie tych spotkań doświadczam przeżyć, jakie nigdy nie byłby moim udziałem, przenoszę się w świat którego od dziesięcioleci już nie ma… A ja mam to szczęście, dzięki tym „świadkom historii”, że mogę uczestniczyć w tym świecie… – zaznacza. – Przez te lata zebrałem wspomnienia ponad 200 świadków historii, z czego 100 osób było urodzonych w latach 1912 - 1945 roku. Większość z nich odeszła już z tego świata, ale ich wspomnienia pozostały, są nagrane i są oraz będą publikowane w kolejnych moich książkach. Kolejnych blisko 100 urodziło się między 1946 a 1955 rokiem i ich opowieści również wnoszą wiele w dzieje naszego regionu – dodaje.
Jak dodaje K. Soberski, wszystkie te spotkania są dla niego niezapomnianym przeżyciem, czasem wsłuchiwania się w opowieści, których nikt przed nim nie słyszał, wsłuchiwania się we wspomnienia, które często sprawiały, że płynęły łzy… Wiele tych wspomnień to niezwykłe odkrycia i świadectwa niezwykłych wydarzeń...
Tym dzisiejszym opowieściom K. Soberskiego o jego pracy, spotkaniach, pozyskiwaniu materiałów archiwalnych, przygodach i ciekawostkach, które go spotykają towarzyszyły w większości fotografie z okresu międzywojennego. Dzięki temu uczestnicy spotkania zostali zabrani w świat wydarzeń, ludzi i miejsc, które przestały istnieć 1 września 1939 roku...
Na koniec spotkania nie zabrakło indywidualnych pytań do K. Soberskiego, wspólnych fotografii i kuluarowych rozmów.
– Bardzo dziękuje KGW w Strzyżewie Paczkowym za zaproszenie, fantastycznie spędzone popołudnie i możliwości przedstawienie wielu ciekawych historii związanych z naszym regionem – podziękował K. Soberski.
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022