Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

18/03/2023

Magiczne popołudnie w pałacu w Czerniejewie

Wrocław, Swarzędz, Bydgoszcz, Włocławek, Kłecko, Rostworowo, Poznań, Czerniejewo, Zdziechowa, Krzykosy, Gniezno, Żydowo, Mogilno, Września, Rokietnica, Środa Wielkopolska i Murzynowo Leśne – z tych dużych i mniejszych miejscowości przybyło 45 uczestników dzisiejszego popołudniowego zwiedzania pałacu w Czerniejewie. Przewodnikiem po sekretach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, dokumentalista, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to drugie w tym roku zwiedzanie z cyklu „Wędrówki z historią” organizowane - już od 11 lat - przez K. Soberskiego.

 

Pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., druga – w 2021 r., a trzecia w 2022 r.).
 

Dzisiejsze zwiedzanie było drugim w tym roku w trakcie którego można było poznać dzieje pałacu w Czerniejewie. Pierwsze odbyło się wczoraj w nocy.
 

Uczestnicy popołudniowego zwiedzania pałacu w Czerniejewie swoją wędrówkę zaczęli przy Restauracji „Wozownia”, następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, a na koniec zeszli do pałacowych podziemi.
 

W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!


Wędrówka zakończyła się w Restauracji „Wozownia”, gdzie uczestnicy zwiedzania posilili się i oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki.


Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.


Niezwykły urok czerniejewskiej rezydencji na długo zostanie w pamięci uczestników zwiedzania… I tylko pałacowe duchy posmutniały, bo pozostało im samotnie przemierzać pałacowe salony....


K. Soberski dziękuje wszystkim uczestnikom z różnych stron Polski za przybycie, miłą atmosferę i świetnie spędzony czas! Serdeczne podziękowania składa też na ręce właścicieli pałacu za możliwość zwiedzania tej pięknej, XVIII-wiecznej rezydencji!


O wszystkich zwiedzaniach będzie można się dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz oraz ze strony internetowej soberski.pl.


Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj
 

(źródło: Pojezierze24.pl)

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022