Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

06/06/2022

Marian Haber ponownie odwiedził pałac w Kołdrąbiu

Na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu, gdzie znajduje się Dom Dziecka, odbył się wczoraj XVIII Festyn Integracyjny pod hasłem „Siła serca miara bohaterstwa”. W bogatym programie tego wydarzenia znalazło się także miejsce na opowieść o Marianie Haberze. Zaprezentował ją Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, autor książki pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

 

W trakcie niedzielnego XVIII Festynu Integracyjnego pod hasłem „Siła serca miara bohaterstwa” licznie zebrani uczestnicy wydarzenia (a na Festyn przybyło blisko tysiąc osób) mogli wysłuchać opowieści Karola Soberskiego, autora książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” o przedwojennym właścicielu pałacu w Kołdrąbiu – M. Haberze.W swoim wystąpieniu na scenie głównej, K. Soberski opowiedział o okolicznościach w których trafił na postać Mariana Habera, pierwsze o nim wzmianki, jak również o ciekawostkach z jego życia oraz z dziejów pałacu w Kołdrąbiu.

- W roku 1920 majątek Kołdrąb, decyzją Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, miał być „darem Narodu Polskiego” dla Ignacego Jana Paderewskiego. Ten jednak odmówił, bo kupił sobie willę w innym mieście. Majątek trafił więc w ręce mjr Kazimierza Habera, powstańca wielkopolskiego, powstańca śląskiego, stronnika Józefa Piłsudskiego. Mimo tej decyzji przez długi czas Urząd Osadaniczy w Poznaniu nie chciał podpisać umowy z K. Haberem. Dopiero w styczniu 1921 roku, po interwencji samego J. Piłsudskiego, który polecił przyznać Kołdrąb K. Haberowi jako nagrodę za zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej, umowa została podpisana i majątek trafił do K. Habera. W posiadaniu rodziny Haberów pałac był do 1948 r. kiedy to M. Haber sprzedał go Kurii Metropolitalnej w Poznaniu – opowiada K. Soberski.

Autor książki przypomniał też wielkie nazwiska z historii Polski, które gościły w pałacu w Kołdrąbiu a także zasygnalizował, jak wielkie zbiory zgromadził w pałacu w okresie międzywojennym M. Haber uważany wówczas za jednego z największych polskich kolekcjonerów.

Na koniec swojej opowieści K. Soberski zaprosił wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie pałacu w Kołrabiu, kościoła i innych ciekawostek tej miejscowości – w sobotę, 16 lipca o godz. 10.00. Szczegóły i zapisy już wkrótce na stronie: soberski.pl i pojezierze24.pl.

Ale Festyn w Kołdrąbiu to nie tylko wystąpienie K. Soberskiego na scenie i opowieści o M. Haberze. To także spotkania z Czytelnikami na stoisku, gdzie można było kupić wszystkie książki jego autorstwa. Szczególnym gościem, który zawitał do stoiska był ks. bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Wszystkie spotkania przy stoisku, to była też okazja do rozmów z autorem i możliwość nabycia książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”, jak również wcześniejszych publikacje K. Soberskiego oraz uzyskanie dedykacji od autora.

Fotorelacja do obejrzenia tutaj

(źródło: pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022