Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

08/04/2022

Marian Haber zagościł w Starym Ratuszu w Gnieźnie

Stary Ratusz w Gnieźnie to miejsce klimatyczne… Czuć w nim ducha historii…. Dlatego nie przypadkowo, dzisiejsze wieczorne moje spotkanie z Czytelnikami dotyczące książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” z Czytelnikami, odbyło się w tym miejscu.
 

Dzisiejsze spotkanie to kolejne w tym roku spotkanie Karola Soberskiego z Czytelnikami w trakcie którego opowiadał o bohaterze swojej najnowszej książki – o Marianie Haberze, przedwojennym właścicielu majątku Kołdrąb.
 

W spotkaniu wzięli udział m.in. senator RP Paweł Arndt, poseł na sejm Tadeusz Tomaszewski, Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, jednocześnie przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego czy też Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.


Spotkanie – w imieniu gospodarzy – otworzył Grzegorz Buczkowski w MOK-u, który przedstawił sylwetkę gościa spotkania Karola Soberskiego.


Spotkanie, które trwało blisko 2 godziny przeniosło licznie przybyłych Czytelników w świat okresu międzywojennego, świat, który odszedł definitywnie w 1939 roku. – Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami – mówi K. Soberski. - Książka to spotkanie z niezwykłym człowiekiem, którego życie to idealny scenariusz na film sensacyjno-kryminalny z romansami w tle i ze światem, którego już nie ma, światem, który zakończył się w 1939 r. Książka to spotkanie z „ostatnim Mohikaninem dawnych czasów i tradycji”, jak określono Mariana Habera w jednym z listów – dodaje.


„Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to już szósta książka Karola Soberskiego o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jednocześnie jest to jedyna taka pozycja w regionie. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).


Po spotkaniu można było kupić książkę „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego oraz uzyskać dedykację od autora.


Fotorelacja z dzisiejszego spotkania do obejrzenia tutaj


(źródło: pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022