Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

19/01/2022

Marian Haber zagrał w… filmie!

Marian Haber, bohater mojej najnowszej książki pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” nie przestaje mnie zaskakiwać. Książka, która spotkała się z dużym uznaniem Czytelników i którą bardzo polecam, sprawiła, że u wielu osób powróciły wspomnienia z okresu powojennego. Dzisiaj miałem tego przykład. W godzinach popołudniowych zadzwonił telefon. Po drugiej stronie był starszy pan, którego rodzina mieszkała dwa piętro pod mieszkaniem M. Habera.
 

– Marian Haber jest doskonałym przykładem, jak łatwo zapominamy o zasłużonych dla naszego regionu osobach. Dzisiaj próżno szukać jakiejkolwiek tablicy z informacją, że tak wielki kolekcjoner mieszkał w Kołdrąbiu. Dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że powstała ta książka. Tym bardziej, że ukazała się w roku, w którym M. Haber obchodzi 120. urodziny. To jest mój prezent dla niego – napisałem w zakończeniu mojej książki.

Po premierzy książki okazało się, że dzięki tej pozycji, powróciła nie tylko pamięć, ale i wspomnienia wielu osób. I dowody na to mam praktycznie co kilka dni, gdy otrzymuję różnej maści informacje, zdjęcia czy dokumenty związane z M. Haberem lub jego rodziną.. Dzisiaj miałem kolejny tego przykład. W godzinach popołudniowych zadzwonił telefon. Po drugiej stronie był starszy pan, którego rodzina mieszkała dwa piętro pod mieszkaniem M. Habera.

– Moja rodzina mieszkała w kamienicy przy ul. Nowowiejskiego w Poznaniu, dwa piętra poniżej mieszkania Mariana Habera. Znaliśmy go bardzo dobrze. Był serdecznym i bardzo komunikatywnym człowiekiem. Często do nas zaglądał – wspomina pan Leonard.

Dalej mój rozmówca – były antykwariusz – podzielił się ze mną wieloma wspomnieniami związanymi z M. Haberem. Wszystkie te informacje – wiele bardzo intrygujących – znajdą się w drugiej części książki o M. Haberze, która ukaże się na początku 2023 roku.

Dzisiaj zdradzę tylko jedną informację, ale bardzo ciekawą. Okazało się – jak wspomina pan Leonard – że w 1965 roku Marian Haber zagrał w polskim, pełnometrażowym filmie, gdzie główną rolę grał Franciszek Pieczka! Jaki to film? Tytuł znam, ale ujawnię go w mojej książce.

Drodzy Czytelnicy! Jeśli macie jakieś informacje związane z Marianem Haberem, z Kołdrąbiem lub szerzej z pałacami, dworami czy miejscowościami gdzie były przed II wojną światową majątki ziemskie. Jeśli macie jakieś wspomnienia, zdjęcia, dokumenty, pamiętniki, kroniki i inne ciekawe materiały – proszę o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504 lub proszę o maila: karol@soberski.pl

Wszelkie materiały zostaną zeskanowane i zwrócone właścicielom. Zapewniam anonimowość.

Osoby chcące kupić książkę pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”  zapraszam tutaj.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022