Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

11/12/2022

Moje plany wydawnicze na 2023 rok

Już tylko dni dzielą nas od zakończenia roku 2022. Naturalnym więc wydaje się planowanie projektów na rok przyszły. W moim przypadku tych planów będzie bardzo wiele (książki, festiwale, spotkania autorskie, kongresy, eksploracje, weekendy z historią, wycieczki, itp.). Dzisiaj chce przedstawić plany wydawnicze na 2023 rok – planuje bowiem przynajmniej trzy książki.

 

„Pałac Zdziechowa. Ludzie – miejsca – wydarzenia”
W marcu odbędzie się premiera książki pt. „Pałac Zdziechowa. Ludzie – miejsca – wydarzenia” opowiadająca o historii miejscowości Zdziechowa z perspektywy tamtejszego pięknego i tajemniczego pałacu.

Pałac w Zdziechowie w gminie Gniezno to jeden z piękniejszych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Ma też przebogatą historię oraz swoje sekrety związane zarówno z XIX wiekiem i okresem międzywojennym. Dlatego narodził się pomysł, by powstała książka o historii tej rezydencji, która liczy ponad 140 lat.

Książka opowiadać  będzie o historii Zdziechowy, ale z głównym uwzględnieniem dziejów tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego, który jest największą atrakcją Zdziechowy i gminy Gniezno. Książka skupiać się będzie na losach pałacu w odniesieniu do życia mieszkańców Zdziechowy. Główny nacisk będzie położony na wiek XIX i XX, w tym osobny rozdział byłby poświęcony bitwie pod Zdziechową z czasów Powstania Wielkopolskiego, bo cały czas ta ważna dla losów powstania bitwa nie może się przebić w świadomości historycznej Wielkopolski.

„Raport Habera”
Latem ukaże się książka pt. „Raport Habera”, czyli druga książka o niezwykłej postaci, którą był Marian Haber, przedwojenny dziedzic Kołdrąbia i wielki kolekcjoner dzieł sztuki.

Rok temu wyszła książka „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Książka unikatowa, ponieważ oparta na odnalezionym przeze mnie jesienią 2020 roku w Puszczy Noteckiej archiwum Mariana Habera, archiwum składającego się z 16 tysięcy zdjęć, dokumentów, listów, pocztówek, wycinków z prasy – wszystko pochodzi z okresu międzywojennego! Na tej podstawie, jak również ze wspomnień kilkunastu świadków pamiętających M. Habera, żyjącego w latach 1901 – 1975, powstała wspomniana książka.

Po wydaniu wspomnianej książki pozyskałem wiele kolejnych, nieznanych wcześniej dokumentów dotyczących życia i działalności Mariana Habera! Udało mi się odnaleźć miejsca, gdzie znajduje się część jego przedwojennej kolekcji, dotarłem do nowych jego wspomnień, listów, decyzji… Ale co najważniejsze, poznałem intencje jakimi się kierował dokonując wielu ważnych decyzji, związanych zarówno z jego zbiorami, jego kolekcją, jak i decyzjami natury społeczno-politycznej. Wszystko to składa się na pewną, sensacyjną wręcz całość, która dotyczy konspiracyjnej walki rodziny Haberów (i kilku innych właścicieli ziemskich) o polskość w Wielkopolsce i na Kujawach!

O tym wszystkim przeczytacie w książce „Raport Habera”, która ukaże się – mam taką nadzieję – późną wiosną przyszłego roku. Wszystko uzależniam od pozyskania środków finansowych na wydanie tejże książki. Zapowiada się kolejna niezwykła książka o historii naszego regionu! Książka oparta o nieznane dokumenty, zdjęcia, wspomnienia...

„Bankierzy Tajemnic”
Z kolei jesienią 2023 roku chcę wydać książkę pt. „Bankierzy Tajemnic”, którą będzie kontynuacją dwóch moich poprzednich książek „Skarb Dziedzica” (2016) i „Złoto Dziedzica” (2018). Pozycja ta będzie opowiadać o zagadkowych działaniach właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw w okresie międzywojennym.

Skąd pomysł na tę książkę? Otóż w ostatnich miesiącach w moje ręce wpadło kilkaset dokumentów związanych z tymi braćmi! Dokumentów często wręcz sensacyjnych i mówiących o tym, że ci dwaj bracia, szczególnie zaś Franciszek Saskowski, mieli ogromny wpływ na lokalnych polityków, hierarchów kościelnych czy największych w regionie marszandów! Wpływy, jakie dzisiaj ciężko nam sobie wyobrazić! Z czego one wynikały? O tym będzie ta książka.


Dodatkowo z informacji przeze mnie zebranych maluje się świat dzisiaj już zupełnie zapomniany, świat bogatych właścicieli ziemskich, ale też świat w którym dochodziło do zbrodni, gdzie zlecano zabójstwa, czy porwania. Gdzie były pojedynki o piękne kobiety, ale też samobójstwa z niespełnionej miłości. Były też krwawe porachunki w tle których były wielkie pieniądze…

Wszystkie trzy książki oparte będą na nieznanych dotychczas i niepublikowanych dokumentach, fotografiach i wspomnieniach z życia naszego regionu! Będzie wiele sensacji i wiele tajemnic, które zburzą dotychczasowy ład historyczny i pokażą wiele pomnikowych, lokalnych postaci w zupełnie innym świetle! Będzie bardzo ciekawie!

A już wkrótce rozpocznie się możliwość dokonywania przedpłat na te książki! Zapraszam!

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022