Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

18/03/2023

Muzeum „Dziekanki” i „doły śmierci” – zapraszamy na zwiedzanie

Dlaczego największa niemiecka zbrodnia II wojny światowej jest zapomniana? Co skrywają „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich? Jakie zagadki kryje kaplica-rotunda w Mielnie? Gdzie rosną najstarsze dęby w Polsce? To wszystko już w sobotę, 25 marca podczas kolejnej w tym roku wyprawy organizowanej przez Karola Soberskiego w ramach „Wędrówek z historią”. Początek o godz. 10.00. Ilość miejsc ograniczona!

 

Przewodnikiem będzie Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Tym razem powędrujemy m.in. historiami opisanymi w książce „Złoto Dziedzica”.
 

Współprzewodnikiem będzie także Arkadiusz Gaca, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię (przewodnik po katedrze gnieźnieńskiej i Muzeum Szpitala Dziekanka), którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii. Z racji swojego doświadczenia zawodowego jest dobrym organizatorem i co ważne, ma wiele pomysłów na rozwój historii i turystyki w regionie. W styczniu 2016 r. został laureatem nagrody „Promotor Historii 2015” „za wkład w promowanie historii poprzez szerokie otwarcie na rzecz lokalnej społeczności zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie i za kultywowanie pamięci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu, który mieszkał w tym pałacu”. W wolnych chwilach uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. Wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.


Kiedy i o której?

W sobotę, 25 marca o godz. 10.00 zapraszamy do poznawania tajemnic II wojny światowej związanych ze szpitalem „Dziekanka” oraz sekretów malowniczej miejscowości Mielno w gminie Mieleszyn.
 

– Osoby chcące zobaczyć unikatowe muzeum szpitala „Dziekanka”, dowiedzieć się o największej niemieckiej zbrodni popełnionej w czasie II wojny światowej, czy ujrzeć „doły śmierci”, gdzie Niemcy grzebali pacjentów „Dziekanki”. Chcące poznać tajemnice kaplicy-rotundy i wysłuchać historii w cieniu 1000-letnich dębów, będą miały taką sposobność – zaprasza Karol Soberski.


Program zwiedzania

Zbiórka, w sobotę, 25 marca o godz. 9.45 na parkingu przy cmentarzu „Dziekanki” w Gnieźnie (na przeciwko boiska treningowego klubu „Mieszko” przy ul. Kostrzewskiego). Następnie - po sprawdzeniu listy obecności - wyruszamy do muzeum szpitala „Dziekanka”. Kolejnym punktem będzie przejazd (każdy własnym transportem) na „doły śmierci” do Lasów Nowaszyckich. Później udajemy się do Mielna, gdzie zobaczymy kaplicę-rotundę i najstarsze dęby w Polsce.
 

Uwaga! Prosimy zabrać obuwie sportowe lub turystyczne, które pozwoli na wędrówkę po drogach gruntowych i leśnych.


Po zakończeniu zwiedzania udamy się na poczęstunek do świetlicy w Mielnie!


W trakcie poczęstunku będzie możliwość nabycia książek autorstwa Karola Soberskiego: „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta”.


Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie - do 24 marca do godz. 12.00 – swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: wycieczki@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) oraz zakupienie wejściówki w wysokości 50 złotych od osoby. W e-mailu zwrotnym otrzymają Państwo numer konta na który należy dokonać przelewu za wejściówkę.
 

Ilość miejsc ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń!


Można też wpłacać pieniądze w gotówce bezpośrednio u organizatorów – w tym przypadku prosimy o kontakt telefoniczny: 515-980-504. Zwiedzanie pałacu odbędzie się bez względu na pogodę.


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.

 

Galeria niektórych miejsc, które zostaną pokazane podczas zwiedzania do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022