Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

15/09/2023

Spotkanie miłośników historii, pałaców, skarbów i tajemnic…

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna jest organizatorem I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Pomysłodawcą Konferencji jest Karol Soberski, prezes Fundacji, a Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Będzie to największe w tym roku spotkanie miłośników historii, pałaców, skarbów i tajemnic…

 

- Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o dziejach ziemiaństwa, historii pałaców, dworów i innych zabytków tworzących dawne majątki ziemskie, które są współcześnie zapomniane i wymazane z kart historii. Poprzez Konferencję chcemy przypomnieć miejsca, ludzi i wydarzenia związane z majątkami ziemskimi rozsianymi po całej Polsce, a także zwrócić uwagę na pałace, dwory i zabytki z tych majątków, które współcześnie są odnawiane, restaurowane i przywracane do życia. Poprzez Konferencję promowane będzie też regionalne dziedzictwo kulturowe – mówi Karol Soberski, pomysłodawca i główny organizator Konferencji, prezes Fundacja Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
 

Miejscem Konferencji jest zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce, pełen sekretów i skarbów. Pałac w Czerniejewie zbudowany został w latach 1771 – 1774 przez Jana Lipskiego, generała wojsk króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.


Na Konferencję składać się będzie 17 wykładów związanych z ziemiaństwem i pałacami, dworami i zabytkami XVIII, XIX i XX wieku oraz panel dyskusyjny dotyczący grabieży dóbr kultury z majątków ziemskich w czasie II wojny światowej.  Dodatkowo odbędzie się Kiermasz Książki i Rękodzieła Historycznego oraz sześć wystaw: fotograficzna, malarska, wystawa oryginalnych grafik takich mistrzów jak Chagall, Dali, Picasso, wystawa ołowianych znaków pieczętnych, unikatowa wystawa mieczów samurajskich z kolekcji śp. gen. brygady Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM oraz ekspozycja starych samochodów i dorożek.
 

Konferencja odbywać się będzie w sobotę, 23 września od godz. 9.45 do godz. 20.00 i w niedzielę, 24 września od godz. 10.00 do godz. 15.00.

 

 

Wśród prelegentów są wykładowcy akademiccy, historycy, muzealnicy, archeolodzy, pisarze, bibliofile, regionaliści i archiwiści, m.in. Joanna Sypula-Gliwa, Magdalena Woch, Marzena Jaworska, Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Dorota Markowska-Bochenek, dr Andrzej Prinke, Antoni Łęszczak, Sebastian Mazurkiewicz, Jacek Jurczakowski, Dariusz Garba, Krzysztof Krzyżanowski, Piotr Maszkowski, Karol Soberski i wielu innych. Specjalnym gościem Konferencji, który poprowadzi warsztaty malarskie, będzie artysta malarz, rysownik i dokumentalista Piotr Karsznia, uczeń prof. Ludwika Maciąga (batalisty i pejzażysty Polski) i Szymona Kobylińskiego. Mentorem P. Karszni był prof. Wiktor Zin.
 


Wejściówki na Konferencję można nabywać w przedsprzedaży – do 22 września – w sklepie na stronie www.soberski.pl w cenie 70 zł na dwa dni Konferencji.


Natomiast w dniach Konferencji, 23 i 24 września, wejściówki będą dostępne na miejscu w pałacu w Czerniejewie w cenie 50 zł na jeden dzień.


Patronat medialny nad Konferencję objęły: TVP Historia, TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Radio Żnin, portal Pojezierze24.pl, portal palacowymszlakiem.pl, portal dipp.info.pl oraz tygodniki Przemiany na Szlaku Piastowskim i Wiadomości Wrzesińskie.
 

Organizatorem Konferencji jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, a współorganizatorami Pałac Czerniejewo, portal Pojezierze24.pl i www.soberski.pl.


Mecenasem Konferencji jest Bank Spółdzielczy w Gnieźnie. Patronem Honorowym – Barbara Borowska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie. Patronami samorządowymi są: Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo oraz Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn.


Partnerami Konferencji są: Powiat Gnieźnieński, Gmina Gniezno, Nadleśnictwo Gniezno, Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty i Centrum Kultury „Scena do dziwna” w Gnieźnie.
 

Sponsorami Konferencji są: Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych Dopierała, Klinika Tlenowa w Gnieźnie (www.komora-tlenowa.pl) oraz firma Gra-Jan G. Manicka – Zarządzanie Nieruchomościami.

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022