Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

14/04/2024

Niecodzienne spotkanie z czytelniczkami w Strzyżewie Paczkowym

W niezwykłych okolicznościach doszło dzisiaj w Strzyżewie Paczkowym do spotkania pisarza Karola Soberskiego, autora książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”, w której opisane jest również Strzyżewo Paczkowe, z czytelniczkami – mieszkańcami tegoż sołectwa. Okazją był bowiem organizowany Dzień Kobiet!

 

Dzisiaj w świetlicy w Strzyżewie Paczkowym odbył się wyjątkowy Dzień Kobiet zorganizowany przez sołtysa Bolesława Dziela i Radę Sołecką. Wprawdzie 8 marcu już dawno za nami, ale różne okoliczności nie pozwoliły zorganizować wówczas Dnia Kobiet. Uroczystość, przygotowana z pełnym rozmachem, była wielkim świętem dla Pań ze Strzyżewa Paczkowego. W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 pań z tego sołectwa.

 

Wśród gości znaleźli się: Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, poseł Tadeusz Tomaszewski, Stanisław Dolaciński, prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan, ks. Sebastian Huebner, proboszcz parafii w Strzyżewie Kościelnym, radny gminy Patryk Dobrzyński oraz Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pisarza i autor książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”, w której opisane jest również Strzyżewo Paczkowe.

 

I właśnie K. Soberski został poproszony o głos, by opowiedział o książce „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (w której opisane jest również Strzyżewo Paczkowe), ale też o innych atrakcjach gminy Gniezno.

 

– Przemierzając gminę Gniezno dzień po dniu, rok po roku, można zobaczyć całe bogactwo tej krainy, otulającej w swoich ramionach miasto Gniezno – Pierwszą Stolicę Polski. Taka wędrówka pokaże nam wielkie bogactwo atrakcji turystycznych i zabytków historycznych tejże gminy, jak również wiele ciekawostek z jej dziejów. Wystarczy tylko iść niespiesznie i rozglądać się dookoła – zaznacza autor.

 

Po tym oficjalnym wystąpieniu, K. Soberski spotkał się ze swoimi czytelniczkami na specjalnie przygotowanym stoisku, gdzie – oprócz możliwości zakup książki (a także uzyskać dedykację od autora) - był czas na indywidualne rozmowy z pisarzem. Wiele z tych rozmów związanych było z dziejami Strzyżewa Paczkowego.

 

Narodziło się też pomysł – uzgodniony później z sołtysem Bolesławem Dzielem – by w przyszłości przygotować publikację o historii sołectwa Strzyżewo Paczkowe, by pozyskać od mieszkańców archiwalne fotografie, dokumenty czy wspomnienia. Wkrótce w tym celu zorganizowane zostanie specjalne spotkanie z mieszkańcami.

 

  • Sołectwa z gminy Gniezno zainteresowane zorganizowaniem spotkania z Karolem Soberskim, proszone są o kontakt pod numer telefonu 515-980-504.

 

Apel do Czytelników!

Drodzy Czytelnicy, Mieszkańcy Gminy Gniezno! Jeśli ktoś z Was dysponuje w swoich rodzinnych albumach i archiwach, fotografiami, dokumentami czy innymi materiałami mówiącymi o historii Strzyżewa Paczkowego, o dziejach tej miejscowości, tego sołectwa począwszy od XIX wieku a skończywszy na latach 50. XX wieku, to proszę o kontakt.

 

Apelujemy także do osób, które posiadają jakiekolwiek pamiątki z dawnego majątku, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość).

 

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: karol@soberski.pl lub tel. 515-980-504

 

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022