Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

10/06/2022

Niemieckie ludobójstwo tematem spotkania z młodzieżą w Jankowie Dolnym

Po wczorajszych prelekcjach w Szkole Podstawowej w Szczytnikach Duchownych, dzisiaj przyszedł czas na dwa kolejne wykłady, tym razem w szkole w Jankowie Dolnym, w gminie Gniezno. Prelegent, Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii, przybliżył młodzieży nieznane wydarzenia z historii naszego regionu, dotyczące niemieckiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie.
 

- 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Był to też początek zagłady fizycznie i umysłowo upośledzonych pacjentów szpitali psychiatrycznych. Eksterminacja dotknęła również chorych Zakładu Psychiatrycznego „Dziekanka”... „Zapomniana zbrodnia” to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców w Gnieźnie. Zbrodnię która pochłonęła kilka tysięcy osób. Eksterminacja psychicznie i nieuleczalnie chorych określona kryptonimem „T4” stanowiła preludium zbrodni o której dziś mówimy Holocaust. I ta Zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania... - tymi słowami Karol Soberski rozpoczął dzisiejszej prelekcje w Szkole Podstawowej w Jankowie Dolnym, kontynuując tym samym cykl spotkań poświęconych historii naszego regionu w szkołach podstawowych.

W ubiegłym tygodniu spotkał się z młodzieżą w szkole w Zdziechowie, wczoraj w szkole w Szczytnikach Duchownych, a dzisiaj w Jankowie Dolnym.Organizatorem cyklu spotkań była Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie na czele z Lidią Pietrzak, dyrektor placówki, która – wraz z Kingą Trzcińską, animatorem kultury tejże biblioteki – wprowadziły dzisiaj uczniów w tematykę prelekcji.

Dzisiaj K. Soberski o wydarzeniach związanych z II wojną światową, a konkretnie z niemiecką zbrodnią na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, opowiadała najstarszym uczniom szkoły w Jankowie Dolnym.Kolejne spotkania w szkołach w naszym regionie już we wrześniu.

 

 

Szkoły zainteresowane zorganizowanie prelekcji K. Soberskiego na temat lokalnej historii mogą się kontaktować pod numerem telefonu 515-980-504


Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022