Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

29/03/2023

Nieznane dokumenty z II wojny światowej przyjadą do Gniezna?

Być może jeszcze przed wakacjami do Gniezna trafią nieznane wcześniej dokumenty, listy i fotografie związane z niemiecką okupacją Pierwszej Stolicy Polski. Duża część tego archiwum dotyczy niemieckiego obozu przesiedleńczego w Gnieźnie w latach 1939-1940.
 

Wszystko zaczęło się dwa tygodnie temu, gdy do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wpłynął e-mail, którego autor, 34-letni Niemiec z Monachium (z tytułem naukowym: doktor), interesujący się historią, szczególnie okupacją niemiecką i niemieckimi zbrodniami w Polsce podczas II wojny światowej. I chce przyjechać w tym temacie do Gniezna.
 

Adresat maila Tomasz Janiak i Jarosław Mikołajczyk, przekierowali go do mnie, uznając że jestem najbardziej kompetentną osobą, która może zająć się tą osobą i tym tematem. I podali nadawcy mojego maila.


Minęło kilka dni i na mojego maila wpłynął list od wspomnianego obywatela Niemiec. Z tego maila dowiedziałem się, że dziadek 34-latka służył w Wehrmachcie w stopniu Oberleutnanta i stacjonował w Gnieźnie w latach 1939-1940.

Dalej mój rozmówca pisze, że posiada karton listów, dokumentów pochodzących od jego dziadka związanych z tym gnieźnieńskim okresem, szczególnie z niemieckim obozem przesiedleńczym. I chciałbym te dokumenty przywieźć do Gniezna.

Co one zawierają? Tego nie wiemy, ale nie można wykluczyć, że rzucą one nowe światło na dzieje Gniezna w okresie II wojny światowej.

Aktualnie ustalamy termin przyjazdu 34-latka do Gniezna i program jego pobytu. Na pewno odwiedzimy Muzeum – bo tak się umówiłem z T. Janiakiem i J. Mikołajczykiem.


Zapewne też zajrzymy na teren Garbarni, gdzie znajdował się obóz przesiedleńczy, jak również do Muzeum Szpitala „Dziekanka”, by pokazać dokumenty związane z największą niemiecką zbrodnią w Gnieźnie w czasie II wojny światowej.

Poinformuję o efektach tej wizyty i ewentualnych nowych dokumentach związanych z II wojną światową w Gnieźnie.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022