Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

09/07/2022

Niezwykłe dni w pałacu w Zakrzewie

II „Weekend z historią” w pałacu w Zakrzewie przeszedł do historii. Ostatni uczestnicy opuszczali zakrzewską rezydencję w niedzielę po godz. 16.00. Trzydniowe spotkanie miłośników historii i turystyki z Polski zakończyło się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i merytorycznym, a okolice Zakrzewa udowodniły, że są idealne na organizowanie wycieczek i weekendowy wypoczynek. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Karol Soberski.

 

„Weekend z historią” zainaugurowany w piątek, gościł uczestników z Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Chełmży, Bydgoszczy, Rostworowa, Gniezna i Rybna Wielkiego. Pierwszy dzień był zdominowany przez drugą edycję „Nocy Tajemnic”, czyli spotkań z twórcami. Z kolei w sobotę przyszedł czas na wycieczki po regionie oraz nocne ognisko w cieniu pałacu.

Trzeci dzień pobytu w pałacu w Zakrzewie to czas by poznać dzieje zespołu pałacowo-parkowego. Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, badacz lokalnej historii i pomysłodawca „Weekendu z historią”.

Po kolejnym królewskim śniadaniu wyruszyliśmy poznawać dzieje miejsca, w którym spędzaliśmy weekend. Trasa zwiedzania obejmowała: oficynę, wozownię, park i pałac. Z pałacu grupa skierowała się do wsi, by z bliska móc zobaczyć pozostałości folwarku, czyli olejarnię, gorzelnię i dom rządcy. Na koniec natomiast poznali historię kamiennego krzyża stojącego w parku i tamtejszej figury św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus.

Po powrocie do pałacu był czas na pyszną kawę i wyśmienite ciasto, czyli ostatnie wspólne spotkanie, pamiątkowe zdjęcia, wymianę numerów telefonów i adresów mailowych. Nie zabrakło też łez wzruszenia, że tak piękny weekend tak szybko się zakończył. Ale wszyscy obiecali sobie, że już wkrótce się spotkają na kolejnym przedsięwzięciu w pałacu w Zakrzewie!

Niezapomniany weekend
Po godz. 16.00 ostatni uczestnicy drugiego „Weekendu z historią” w pałacu w Zakrzewie, opuścili mury tej XIX-wiecznej rezydencji. W pałacu pozostał pomysłodawca wydarzenia Karol Soberski i pisząca te słowa Aleksandra Soberska. I oczywiści duch Hrabiego Albina, który zza firanki swojego salonu na piętrze pałacu z łezką w oku spoglądał na opuszczających pałac…Trzy dni w zakrzewskiej rezydencji to były także dni w trakcie których żywo i często mówiło się o hr. Albinie Węsierskim i jego dokonaniach… Pamięć o tej wielkiej postaci odżyła…

– Druga edycja „Weekend z historią” przeszedł do historii. Jako pomysłodawca tego przedsięwzięcia mogę stwierdzić, że ten projekt zapisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń turystyczno-historycznych naszego regionu. Druga edycja, podobnie jak pierwsza zorganizowana w maju, zakończył się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym i merytorycznym. Połączenie unikatowego miejsca jakim jest pałac w Zakrzewie z ciekawymi prelekcjami, wycieczkami i dyskusjami, z wyśmienitym jedzeniem, z ogniskiem w wyjątkowym miejscu oraz niepowtarzalną aurą jaka panuje w zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie, jest receptą na sukces – mówi Karol Soberski. – Ponadto pałac pokazał wielkie możliwości do organizowania tego typu, jak i innych wielkich przedsięwzięć. Z drugiej strony nasz region jest wręcz stworzony dla turystów, ponieważ jest wiele atrakcji, jakich nie znajdziemy w innych miejscach w Polsce czy Europie. Dlatego już wkrótce ogłosimy nabór na trzeci „Weekend z historią” – dodaje K. Soberski.

K. Soberski bardzo serdecznie dziękuje firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zorganizowanie takiego przedsięwzięcia i jej pełnomocnikowi Dianie Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu.

Fotorelacja z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022