Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

20/04/2024

Niezwykłe spotkanie z 93-letnim „świadkiem historii” z Kłecka!

Uwielbiam takie spotkania, które przenoszą mnie w świat, który już nie istnieje! Za mną kolejne spotkanie związane z powstającą książką pt. „Głębokie. Tropem tajemnic”. Tym razem zawitałem do Kłecka na spotkanie w Panem Zdzisławem Wilczyńskim, rocznik 1931. Blisko dwugodzinne spotkania to kolejne niezwykłe informacje związane z rodem Chełmickich, którzy byli od 1878 do 1931 roku właścicielami Głębokiego!

 

Jak już informowałem, pracuję nad kolejną książką, tym razem zatytułowaną „Głębokie. Tropem tajemnic”. Książką będzie opowiadała o nieznanych wydarzeniach z dziejów tej miejscowości, a po części także z historii pobliskiego Sławna, Skrzetuszewa i Berkowa.

 

W ramach poszukiwania „świadków historii” dzisiaj odbyło się kolejne takie spotkanie. Tym razem zawitałem do Kłecka na spotkanie w Panem Zdzisławem Wilczyńskim, rocznik 1931. Wprawdzie Pan Zdzisław nie ma związków z Głębokiem, ale przed II wojną światową mieszkał w Gorzuchowie i spotykał często Stanisława Chełmickiego, który od 1919 do 1931 roku (po śmierci swojego ojca Wojciecha) był właścicielem Głębokiego.

 

Podczas naszej rozmowy – przy pysznych wypiekach jego córki Pani Elżbiety – Pan Zdzisław przytoczył mi kilka ciekawostek związanych ze Stanisławem Chełmickim i przede wszystkim zaprezentował nam bogate archiwum zdjęć, opowiedziała o kilku wydarzeniach z okresu przed- i powojennego.

 

Oprócz ciekawostek, które znajdą się w książce, Pan Zdzisław i jego rodzina, użyczyła mi ponad 30 fotografii, niezwykłych zdjęć związanych z dziejami regionu.

 

Pozyskane dzisiaj informacje zostaną również w przyszłości wykorzystane w drugiej części książki o dziejach pałacu w Zakrzewie (w 2017 r. ukazała się moje pierwsza książka o tej rezydencji pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”).

 

Bardzo serdecznie dziękuję Panu Zdzisławowi, jego córce Pani Elżbiecie i wnuczce Joannie Kluczyńskiej, za spotkanie, barwne opowieści, unikatowe informacje i wyjątkowe fotografie.

 

O książce

Książki o Głębokiem, pt. „Głębokie. Tropem tajemnic” będzie opowiadała o historii miejscowości od pierwszej o niej wzmiance, aż do czasów współczesnych. Jednak największy nacisk będzie położony na wiek XIX i XX, gdy Głębokie należało od 1878 r. do tzw. klucza zakrzewskiego którego właścicielem był Wojciech Chełmicki. Po nim majątek należał do jego syna Stanisława, który w 1931 r. (według innej wersji w 1933 r.) sprzedał Głębokie architektowi Czesławowi Leitgeberowi. Będzie dużo wydarzeń (w tym tych dramatycznych) z okresu II wojny światowej i czasów powojennych. Datą graniczną będą lata 90. XX wieku. W książce nie zabraknie też legend i skarbów związanych z Głębokiem, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Premiera książki planowana jest na koniec czerwca tego roku.

 

Apel do Czytelników!

Drodzy Czytelnicy! Cały czas szukamy wszelkich informacji ale przede wszystkim fotografii, wspomnień i dokumentów na temat miejscowości Głębokie, ich właścicieli Chełmickich i Leitgeberów, tamtejszego majątku, parku i najbliższych okolic (Sławno, Skrzetuszewo, Berkowo). Interesują nas wspomnienia i te najdalsze, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy współczesne. Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z dawnego majątku, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość).

 

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Szukamy też rodziny przedwojennych mieszkańców Głębokiego, potomków dawnych właścicieli szczególnie rodziny Leitgeberów, którzy byli właścicielami majątku w latach 30. XX wieku.

 

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: karol@soberski.pl lub tel. 515-980-504

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022