Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

26/07/2022

Niezwykły gość w pałacu w Zakrzewie

Dzisiaj miałem wielki zaszczyt oprowadzać niezwykłego gościa po zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie (gmina Kłecko) i opowiadać o historii tego miejsce. Tym gościem był prof. zw. dr hab. Jerzy Siepak, zasłużony dla gminy Kłecko, miłośnik historii regionu i człowiek, który dla kłeckiej gminy uczynił bardzo wiele na różnych płaszczyznach.
 

Prof. Jerzy Siepak, profesor zwyczajny nauk chemicznych, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Między innymi był kierownikiem Zakładu Analizy Wody i Gruntów Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie. Promotor 13 prac doktorskich, recenzent 47 prac doktorskich i habilitacyjnych, kierownik 5 prac badawczo-naukowych. Autor ponad 100 publikacji w języku polskim i angielskim. Obecnie już na emeryturze.

 

 

 

Prof. Jerzy Siepak wybrał się dzisiaj – wraz z swoją rodziną, z wnukami – w sentymentalną podróż do miejsc dla niego bardzo ważnych. Odwiedzał miejsca związane z jego rodziną, z jego pracą i z jego pasjami. Pałac w Zakrzewie to szczególne miejsce w życiu prof. Siepaka, z wielu powodów.

 


Jedno z takich znaczących wydarzeń odbyło się w 2004 roku. Wówczas w pałacu w Zakrzewie prof. Jerzy Siepak gościł znanego i cenionego w Polsce, prof. Jana Miodka, językoznawce, profesora nauk humanistycznych, byłego dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, popularyzatora wiedzy o języku, znanego szczególnie jako autorytet normatywny w dziedzinie języka polskiego. Prof. J. Miodek przyjechał wówczas do Kłecka na uroczystość nadania Gimnazjum w Kłecku imienia prof. Władysława Nehringa i mieszkał w zakrzewskiej rezydencji, gdzie zaprosił go ówczesny burmistrz gminy Kłecko - Marek Kozicki.

 


 

I dzisiaj prof. Sierpak, ze mną w roli przewodnika, powrócił do kilku ciekawych miejsc na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, miejsc, które przywołały wiele wspomnień. Nasze spotkanie trwało zaledwie dwie godziny, ale było przepełnione niezwykłymi opowieściami prof. J. Siepaka dotyczącymi nieznanych mi wydarzeń związanych z pałacem w Zakrzewie, anegdotami i ciekawostkami.

Dziękuję Panie Profesorze za możliwość wspólnej wędrówki po pałacu w Zakrzewie.

 


 

 

 

 

Dziękuje firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zwiedzania tej pięknej rezydencji i jej pełnomocnikowi Dianę Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022