Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

09/09/2022

Niezwykły tasak pruskiej policji trafił do Muzeum Tajemnic!

Powstające Muzeum Tajemnic, które prowadzić będzie Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” wzbogaciło się o kolejny niezwykły eksponat. Piotr Kowalewski, dyrektor Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna przekazał na ręce Karola Soberskiego, pomysłodawcy Muzeum Tajemnic, tasak pruskiej policji z XIX wieku. Tasak, który uczestniczył w niezwykłych wydarzeniach z lat 1846 - 1848!

 

Przypomnijmy. Unikatowe eksponaty z niecodzienną historią! Artefakty pełne tajemnic! Spektakle audiowizualne! Sekrety, skarby i zagadki pogranicza Wielkopolski i Kujaw! Cotygodniowe spotkania z pisarzami, odkrywcami i podróżnikami! Koncerty, sympozja, festiwale, szkolenia, warsztaty! To wszystko i wiele innych atrakcji znajdzie się w placówce, jakiej jeszcze nie ma w Polsce – Muzeum Tajemnic! Otwarcie Muzeum zaplanowano na 2024 rok, a prowadzić je będzie Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

Muzeum Tajemnic, to projekt jakiego nie ma jeszcze w Polsce! – To będzie wyjątkowe Muzeum, stworzone z pasji i zamiłowania do historii, Muzeum o jakim zawsze marzyłem. Będzie to Muzeum w którym za każdym rogiem wyłaniać się będzie tajemnica i gdzie turystów będzie witał kustosz-gawędziarz – mówi Karol Soberski, pomysłodawca Muzeum. – Muzeum Tajemnice gromadzić będzie pamiątki związane przede wszystkim z historią Wielkopolski i Kujaw wieku XVIII, XIX i XX, ale też wcześniejszych stuleci. Będą tam prezentowane również zabytki z innych regionów Polski. Na ekspozycje składać się będą m.in. dokumenty, meble, obrazy, fotografie, rzeźby, dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, jak również elementy związane z zabytkami techniki. Muzeum gromadzić też będzie artefakty wydobyte z ziemi w naszym regionie związane z wszelkimi wojnami, które przetoczyły się przez Wielkopolskę i Kujawy – podkreśla K. Soberski. – W placówce gromadzone będą także legendy i podania związane z naszym regionem, zarówno w w formie książek z okresu, jak i w formie zbierania tychże legend od najstarszych mieszkańców. Ale co najważniejsze, wszystkie eksponaty w tej placówce będą opowiadać o jakiejś tajemnicy! W muzeum każdy prezentowany przedmiot będzie miał swoją niepowtarzalną tajemnicę! Każdy będzie miał swój sekret, swoją zagadkę... – dodaje.

Muzeum będzie instytucją prywatną, ale działającą na szeroką skalę. Będzie miejscem życia kulturalnego, historycznego i turystycznego. Oprócz działalności stricte muzealnej, placówka będzie organizowała różnego rodzaju spotkania autorskie, wieczory literackie, koncerty, sympozja naukowe, konferencje, warsztaty, szkolenia czy też kongresy. W planach jest również powołanie biblioteki muzealnej, której księgozbiór – na dzisiaj – wynosi już ponad 5 tys. książek.

Już dzisiaj potencjalnych darczyńców – osoby prywatne i instytucje – chcące wesprzeć powstające Muzeum Tajemnic, prosimy o kontakt (e-mail: karol@soberski.pl) lub zachęcamy do przekazywania darowizn na konto Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”: Bank Spółdzielczy Gniezno, numer konta: 79 90650006 0000 0000 9960 0001 z dopiskiem „Darowizna na rzecz Fundacji - Muzeum”.

Kolejny dar dla Muzeum
I właśnie powstające Muzeum Tajemnic wzbogaciło się o kolejny niezwykły eksponat. Wczoraj Piotr Kowalewski, dyrektor Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna przekazał na ręce Karola Soberskiego, pomysłodawcy Muzeum Tajemnic, tasak pruskiej policji z XIX wieku. Tasak, który uczestniczył w niezwykłych wydarzeniach z lat 1846 - 1848!Jakie to wydarzenia? Możemy tylko ujawnić, że chodzi o wydarzenia, które rozegrały się w Wielkopolsce, a konkretnie w okolicach Gniezna w latach 1846 – 1848. Szczegółów nie zdradzamy, będzie je można poznać odwiedzając Muzeum Tajemnic!

Dar został przekazany przez Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie, którego twórcą i dyrektorem jest Piotr Kowalewski oficjalnie powstało w 2000 r. Jednak eksponaty do placówki były kolekcjonowane już od kilku lat. Nazwa „Wiosna 1812” wynika z faktu, że wówczas, w 1812 roku, musiało być kolorowo od wszelakich wojsk, gwary, języków z całej Europy, dlatego ta atmosfera towarzysz mi przy rozwijaniu muzeum.Tasak (półszabla) pruskiej policji z XIX wieku to krótka broń boczna posiadająca jednosieczną głownię bez zbrocza, a rękojeść odlana w całości z mosiądzu. Tasak noszony był przez funkcjonariuszy pruskiej policji do munduru podczas pełnienia służby. W razie zagrożenia mógł służyć jako broń sieczna, jednakże z biegiem czasu jej zastosowanie malało i stało się czysto symboliczne jako oznaka pełnionej funkcji.

Wcześniej do organizowanego Muzeum Tajemnic trafiło już wiele ciekawych eksponatów:

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022