Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

13/04/2022

Nowe projekty, nowe książki, nowe wydarzenia

Pierwszy kwartał 2022 roku już za nami. Dla mnie bogaty czas, bogaty w wydarzenia. Wiele się działo, wiele inicjatyw udało się zorganizować, wiele projektów zrealizować, ale przede mną jeszcze 9 miesięcy tego roku. I to jest czas, który zamierzam spożytkować na nowe przedsięwzięcia. A przy tej okazji będę promował nowe twarze, nowe miejsca i nowe tematy.
 

Pałace Tajemnic”
Pierwsze trzy miesiące tego roku były dla mnie bardzo bogate. Przede wszystkim realizuję autorski projekt „Pałace Tajemnic”. Przypomnę, że „Pałace Tajemnic” to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich miłośników historii: poszukiwaczy, regionalistów, czytelników książek historycznych i tych pasjonatów historii, którzy lubią zasiąść na widowni i posłuchać ciekawych prelekcji! Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było! Efektem projektu ma być m.in. wzbogacenie wiedzy o danym pałacu dzięki poszukiwaniom terenowym, ubogacenie w zabytki lokalnych muzeów lub izb pamięci, powstanie książek o dziejach danej rezydencji, cykl ciekawych prelekcji, edukacja młodego pokolenia oraz integracja środowiska poszukiwaczy. I co najważniejsze – projekt jest ogromną promocją atrakcji turystycznych naszego regionu.

Za nami już dwa takie zloty: od 11 do 13 lutego w Zdziechowie, a od 1 do 3 kwietnia w Łagiewnikach Kościelnych. Oba wypadły rewelacyjnie i ich uczestnicy czekają na kolejne. Obecnie pracuję nad trzecim zlotem, który ma się odbyć w równie atrakcyjnym miejscu, co dwa poprzednie.

Spotkania z Czytelnikami
Ale mój czas i siły skupiam nie tylko na projekcie „Pałace Tajemnic”, chociaż on zajmuje mi najwięcej czasu i energii. Oprócz tych zlotów, w pierwszym kwartale odbywałem także spotkanie z Czytelnikami. Na szczęście Covid nagle w lutym przestał być groźny, dzięki czemu dla publiczności otworzyły się instytucje kultury. W tych pierwszych miesiącach tego roku miałem przyjemność spotkać się Czytelnikami w Zdziechowie, Czerniejewie, Łagiewnikach Kościelnych, Karniszewie i Gnieźnie. W najbliższym czasie planuję kolejnych kilkanaście spotkań z Czytelnikami w całym regionie.

Wędrówki z historią”
Ten miniony kwartał to również wznowienie – od lutego – mojego innego projektu „Wędrówki z historią” w ramach którego organizuję wycieczki po ciekawych miejscach na Pojezierzu Gnieźnieńskim, głównie po pałacach, dworach i kościołach. W tym okresie odbyło się 14 takich zwiedzań. Turystom pokazałem pałac w Zdziechowie, gorzelnię, pałac i dęby w Mielnie, kościoły w Łubowie, pałac w Czerniejewie, aż sześciokrotnie pałac w Zakrzewie (wynika to z faktu, że pałac ten został otwarty dla turystów po ponad 2-letniej przerwie), kościół i wyspę w Łagiewnikach Kościelnych (dwukrotnie), kaplicę w Rybnie Wielkim, pałac w Rybieńcu.

Ale to nie koniec moich wycieczek. Do końca tego roku planuję zorganizować jeszcze kilkanaście takich wypraw do miejsc ciekawych, tajemniczych i nieznanych. Wynika to z faktu, że kocham historię naszego regionu i uwielbiam kontakt z ludźmi, którzy chłoną wiedzę o miejscu w którym przebywają! Tak jest wszędzie tam, gdzie zapraszam turystów na moje „Wędrówki z historią”. I tak zapewne będzie w najbliższych miesiącach.

Jakie inne plany na 2022 rok?
To co wyżej napisałem, to już za mną. Na najbliższe miesiące mam równie bogate plany zarówno jeśli chodzi o kilkudniowe festiwale historyczne, kongresy, spotkania miłośników dobrej książki... Mam pomysły na kolejne książki o nieznanych wydarzeniach z naszego regionu... Podobnie jak na programy telewizyjne i radiowe... Zapewne będą też fantastyczne spotkania z moimi Czytelnikami... W planach również kilkadziesiąt ciekawych wycieczek po regionie...

Nowe książki
W październiku 2021 r. na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu odbyła się przedpremiera mojej najnowszej książki pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”, która zgromadziła ponad 200 uczestników! Książka, którą uważam za moją najlepszą dotychczasową pozycję, wzbudza duże zainteresowanie Czytelników. Nie spoczywam jednak na laurach i pracuję nad kolejnymi książkami. Jeśli nic mi nie stanie na przeszkodzie, to w tym roku chcę wydać aż trzy książki: „Zapomniana zbrodnia” - wydanie drugie, rozszerzone”; „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach” oraz „Fortepian Paderewskiego. Zaginione skarby pałacu Zakrzewo”! Takie miałem plany, które jednak z dnia na dzień się zmieniają.

Ostatnio pojawił się bowiem pomysł na wydanie książki o dziejach jednego z pałaców w naszym regionie, pałaców będących w rękach prywatnych o którym dotychczas nie powstała żadna pozycja książkowa. Czy zdecyduję się na tę pozycję? Czas pokaże.

Gdzie odbędą się premiery tych książek? „Zapomniana zbrodnia” - wydanie drugie, rozszerzone” - w wyjątkowym miejscu w Gnieźnie; „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach” - w pałacu w Czerniejewie, a książka „Fortepian Paderewskiego. Zaginione skarby pałacu Zakrzewo” - oczywiście w zakrzewskiej rezydencji. (w pałacu w Zakrzewie w 2017 r. odbyła się premiera mojej książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, w której wzięło udział 330 osób).

Festiwal, weekend, kongres
Nie będę ukrywał, że cały czas myślę o zorganizowaniu w naszym regionie weekendowego spotkania miłośników historii. Wprawdzie tegoroczny III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” przeniosłem na rok 2023, ale mam pomysły na inne przedsięwzięcia.

Na pewno od 20 do 22 maja w pałacu w Zakrzewie odbędzie się „Weekend z historią”. W ramach tego spotkania planuję kilka prelekcji o lokalnej historii, ale przede wszystkim zwiedzanie powiatu gnieźnieńskiego. Zapowiada się ciekawe spotkanie miłośników historii i turystyki z całej Europy, ponieważ już mam zgłoszenia osób z Wielkiej Brytanii i Polski. Oficjalny nabór na to wydarzenie rozpoczniemy w czwartek – ilość miejsc jest ograniczona. Wówczas podamy wszystkie szczegóły.

Ale moim marzeniem jest zorganizowane jesienią tego roku Kongresu Turystycznego, czyli weekendowego spotkania miłośników turystyki Pojezierza Gnieźnieńskiego. Więcej szczegółów na razie nie zdradzę, bo trwają prace nad tym wydarzeniem, ale na pewno jeszcze przed wakacjami przedstawię więcej informacji w tym temacie.Takie mam plany ale znając moje szczęście i rodzące się ciągle pomysły, zapewne jeszcze w tym roku czymś zaskoczę miłośników historii turystyki. I by zapraszać do nas największe i najciekawsze nazwiska z Polski, czyli pisarzy, podróżników, odkrywców, historyków, archeologów czy dziennikarzy. Nasz region jest bowiem godny tego, by go promować, by go odkrywać i by w nim wypoczywać.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022