Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

23/05/2024

O Centrum, Kongresie i szerokiej współpracy

Dzisiaj, jako przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gnieźnie (z ramienia Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”), spotkałem się z nowo wybranym starostą gnieźnieńskim Tomaszem Budaszem oraz członkiniami Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego – Danutą Winiarską i Darią Benke, które z ramienia Zarządu zasiadają także w Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Tematem spotkania było kilka spraw, ważnych dla samej Rady, jak i organizacji pozarządowych w powiecie gnieźnieńskim.

 

Pierwszym tematem który omówiliśmy była lokalizacja Powiatowego Centrum Wsparcia dla Organizacji Pozarządowych, czyli miejsca, gdzie raz w tygodniu będą dyżurować członkowie Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Starosta Tomasz Budasz, uważa, że potrzebne jest takie miejsce i zadeklarował, że do końca czerwca poinformuje, gdzie takie Centrum Wsparcia byłoby zlokalizowane.

 

W ramach Centrum będą m.in. bezpłatne porady prawnika (raz w miesiącu), będzie także do dyspozycji specjalista, który pomoże i doradzi w wypełnianiu wniosków o różnego rodzaju granty, będą też dyżury członków Rady. Więcej o szczegółach działania Powiatowego Centrum Wsparcia dla Organizacji Pozarządowych już wkrótce.

 

Kolejny punkt to mój pomysł, który pojawił się w ubiegłym roku, by zorganizować Kongres Organizacji Pozarządowych Powiatu Gnieźnieńskiego. Spotkanie miałoby na celu przede wszystkim integracja środowiska organizacji pozarządowych w powiecie gnieźnieńskim oraz poinformowanie organizacji pozarządowych w temacie kwestie szkoleń, warsztatów, wymiany doświadczeń i wymiany informacji. Kongres będzie również okazją do weryfikacji, ile tak naprawdę organizacji pozarządowych (stowarzyszeń i fundacji) czynnie działa na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

 

Wspólnie ze starostą Tomaszem Budaszem, jak i Danutą Winiarską oraz Darią Benke, ustaliliśmy, że Kongres odbędzie się pod koniec września tego roku. I będzie połączony z Piknikiem Integracyjnym dla organizacji pozarządowych z terenu powiatu gnieźnieńskiego.

 

Na koniec poruszyłem sprawę przygotowania co miesięcznego kalendarium wydarzeń przygotowywanych przez organizacje pozarządowe w powiecie gnieźnieńskim oraz kwestie warsztatów i szkoleń dla członków organizacji pozarządowych.

 

Po spotkaniu z nowym starostą wnioskuję, że jest bardzo otwarty na współpracę z organizacjami pozarządowymi w powiecie gnieźnieńskim, docenia wartość tych organizacji oraz ich wkład w rozwój społeczeństwa obywatelskiego.   

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022