Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

02/06/2022

O historii regionu opowiadałem w szkole w Zdziechowie

Dwoma prelekcjami w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Zdziechowie, Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii, rozpoczął dzisiaj cykl spotkań w szkołach podstawowych w trakcie których przybliża młodzieży nieznany wydarzenia i postacie z historii naszego regionu. W trakcie czwartkowego spotkania opowiedział o dziejach ziemiaństwa na Pojezierzu Gnieźnieńskim oraz przedstawił historię niemieckiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie. Kolejne spotkania z młodzieżą już w przyszłym tygodniu w szkołach w Szczytnikach Duchownych i Jankowie Dolnym.

 

Karol Soberski rozpoczął dzisiaj cykl spotkań poświęconych historii naszego regionu w szkołach podstawowych. Pierwsze prelekcje wygłosił w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Zdziechowie. Opowiadał o ziemiaństwie na Pojezierzu Gnieźnieńskim i wydarzeniach związanych z II wojną światową, a konkretnie z niemiecką zbrodnią na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie!

Po ponad dwugodzinnych prelekcjach, uczniowie klas VIII, którzy żywo uczestniczyli w prelekcjach, udali się do pałacu w Zdziechowie. Tam o dziejach rezydencji opowiedział K. Soberski. Później był czas na zwiedzanie pałacu i zapoznanie się z pozostałymi jeszcze elementami oryginalnego wyposażenia pałacu z okresu międzywojennego.

Organizatorem dzisiejszego spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie na czele z Lidią Pietrzak, dyrektor placówki.

Kolejne spotkania z młodzieżą już w przyszłym tygodniu w szkołach w Szczytnikach Duchownych i Jankowie Dolnym.

Szkoły zainteresowane zorganizowanie prelekcji K. Soberskiego na temat lokalnej historii mogą się kontaktować pod numerem telefonu 515-980-504

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022