Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

30/06/2022

O Marianie Haberze i jego tajemnicach w Janowcu Wlkp.

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej i przebudowanej XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim. W programie, oprócz wystawy fotograficznej i koncertu, było także spotkanie autorskie z Karolem Soberskim autorem książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

 

Burza, które rozpętała się dzisiaj popołudniu nad Janowcem Wielkopolskim, nie zniechęciła wielu osób do przybycia na godz. 16.00 do wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim na spotkanie z książką Karola Soberskiego pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Podczas spotkania, zorganizowanego przy kawie i pysznych wypiekach, K. Soberski opowiedział o niezwykle barwnym życiu i tajemniczej działalności Mariana Habera przedwojennego właściciela majątku Kołdrąb, słynnego w całej Polsce kolekcjonera dzieł sztuki.


Czytelników powitał, a gościa spotkania przedstawił Michał Werkowski, zastępca burmistrza gminy Janowiec Wielkopolski. – Karol Soberski to pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. Jest redaktorem naczelnym portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl i prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od wielu lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej – mówi M. Werkowski.

Spotkanie, które trwało blisko dwie godziny przeniosło przybyłych Czytelników w świat okresu międzywojennego, świat, który odszedł definitywnie w 1939 roku. – Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami – mówi K. Soberski. - Książka to spotkanie z niezwykłym człowiekiem, którego życie to idealny scenariusz na film sensacyjno-kryminalny z romansami w tle i ze światem, którego już nie ma, światem, który zakończył się w 1939 r. Książka to spotkanie z „ostatnim Mohikaninem dawnych czasów i tradycji”, jak określono Mariana Habera w jednym z listów – dodaje.

Dalej zaznaczył, że na wzmianki o M. Haberze po raz pierwszy natrafił w 2012 r., gdy pracował nad książką „Skarb Dziedzica”. Jest to fascynujący zapis dziejów Franciszka Saskowskiego, przedwojennego dziedzica majątku Popowo Ignacewo, które znajduje się niedaleko Mieleszyna w Wielkopolsce. Prace badawcze nad książką o dziedzicu majątku Popowa Ignacewa to tysiące przejrzanych dokumentów, setki zdjęć i rozmów z żyjącymi jeszcze świadkami. – Owe materiały naprowadziły mnie na ślad Mariana Habera, właściciela Kołdrąbia, leżącego 8 km od Popowa Ignacewa (do 1936 r. oba majątki należały do parafii w Kołdrąbiu). Okazało się, że panowie byli serdecznymi przyjaciółmi. Jednak informacji o Haberze było wówczas zdecydowanie niewiele – zaznacza.

Autor książki podkreślił, że jest ona unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które odnalazł w październiku 2020 r. Archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów. Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego.

„Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to już szósta książka Karola Soberskiego o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jednocześnie jest to jedyna taka pozycja w regionie. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).

Po spotkaniu (a było to już 21 w ostatnich tygodniach spotkanie K. Soberskiego z Czytelnikami, w tym 15 poświęcone książce „Zagadkowy Kolekcjoner”) można było kupić książkę, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego ale nie zabrakło też kuluarowych rozmów zarówno w temacie samego M. Habera, jak i innych tajemnic gminy Janowiec Wielkopolski. Szczególnie zaintrygowała zagadka pewnego tunelu przy pewnym kościele….

Fotorelacja z dzisiejszego spotkania do obejrzenia tutaj

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022