Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

27/09/2023

O niemieckich grabieżach dóbr kultury z majątków ziemskich

Pałac w Czerniejewie w miniony weekend został zdominowany przez miłośników historii, pałaców i dworów. Wszystko za sprawą I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, której pomysłodawcą był Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Konferencja była naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Dzisiaj fotorelacja z drugiej części Konferencji.

 

Druga część Konferencji, w sobotę, 23 września, rozpoczęła się o godz. 15.00 i trwała do godz. 20.30. Prowadziła ją Maria Swoboda.
 

W ramach tego bloku, odbyło się pięć prelekcji: Piotra Maszkowskiego pt „Skarbowa tajemnica rodu von Moltke jako przykład powojennych losów depozytów niemieckiej arystokracji”; Radosława Hermana - „Staropolski przepis na dwór. Siedziby pańskie na przestrzeni wieków”; Antoniego Łęszczaka zatytułowana „Sekrety mebli dawnych wielkopolskich rezydencji wiejskich”; Mirosława Garnca i Małgorzaty Jackiewicz-Garniec pt. „Siedziby szlachty pruskiej na Warmii i Mazurach - historie, miejsca, dziedzictwo" oraz Jacka Jurczakowskiego pt. „Radomin w czasach rodziny Junosza Rościszewskich”.


Całość zakończyła się, który prowadził Krzysztof Krzyżanowski. Udział w panelu wzięli: Magdalena Woch, dr Andrzej Prinke, Antoni Łęszczak, Dariusz Garba, Piotr Maszkowski, Paweł Becker i Karol Soberski.


Na koniec pierwszego dnia odbyła się jeszcze projekcja filmu pt. „Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim” na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego „Księga strachu” - spotkanie z producentem filmu Robertem Lewandowskim. Ale o tej prelekcji więcej wkrótce.

 

Fotorelacja z drugiej części Konferencji do obejrzenia tutaj

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022