Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

19/11/2024

O odkryciu miejsca spalenia pacjentów „Dziekanki” w TVP Poznań!

Niedzielnym odkryciem miejsca, gdzie znajdował się stos na który Niemcy palili szczątki pensjonariuszy gnieźnieńskiej „Dziekanki”, dokonanym przez członków Stowarzyszenia „Wizna 1939” i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, zainteresowała się Telewizja Polska.  Dzisiaj na „doły śmierci” przyjechała ekipa TVP Poznań. Relacja z tego wyjątkowego odkrycia znalazła się w Teleskopie, czyli głównym serwisie informacyjnym poznańskiego oddziału TVP.

 

Przypomnijmy, że w niedzielę, po 20 latach badań „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich - odkrytych przez Karola Soberskiego w 2004 roku - gdzie w 1942 roku Niemcy pogrzebali, zagazowanych wcześniej, blisko 500 pacjentów szpitala „Dziekanka”, członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” trafili na miejsce, gdzie znajdował się stos na którym Niemcy palili szczątki pensjonariuszy gnieźnieńskiej „Dziekanki”. Dodatkowo miejscu gdzie Niemcy palili szczątki pacjentów, natrafili także na fragment ludzkich kości…

 

Dzisiaj w godzinach porannych, do Gniezna przyjechała ekipa TVP Poznań, czyli redaktor Marek Dłużniewski i operator Patryk Bartel.

 

W pierwszej kolejności spotkali się z Karolem Soberskim, który od 20 lat prowadzi badania związane z niemiecką zbrodnią na pacjentach szpitala „Dziekanka”. Później dołączył do nich także Jarosław Pietrzak, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

 

Wspólnie udali się do Lasów Nowaszyckich, by nagrać ujęcia i wypowiedzi na „dołach śmierci”, gdzie odkryto miejsce, w którym znajdował się stos na którym Niemcy palili szczątki pensjonariuszy gnieźnieńskiej „Dziekanki”. W tym samym rejonie badacze natrafili także na fragment ludzkich kości…

 

K. Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” opowiedział o początkach swoich 20-letnich badań, o akcji zabijania pacjentów „Dziekanki” oraz ostatnich 2 latach i wspólnych, Fundacji i Stowarzyszenia „Wizna 1939”, badań na „dołach śmierci”.

 

Z Lasów Nowaszyckich ekipa TVP wraz z K. Soberskim udała się do Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie, gdzie czekał na nich Arkadiusz Gaca, członek Stowarzyszenia Concordia, które prowadzi Muzeum (ale też członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”).

 

A. Gaca opowiedział o wydarzeniach które miały miejsce w szpitalu „Dziekanka” w czasie II wojny światowej, o zbrodniarzu niemieckim czyli ówczesnym dyrektorze szpitala, Wiktorze Ratka, a także o metodach zabijania które stosowali na miejscu w szpitalu niemieccy okupanci.

 

Ostatnim punktem wizyty ekipy TVP Poznań w Gnieźnie było spotkanie z historykiem Robertem Gawłem, który od 2004 do 2010 roku był mocno zaangażowany z poszukiwanie miejsc, gdzie Niemcy w czasie II wojny światowej grzebali pacjentów „Dziekanki”. R. Gaweł opowiedział o niemieckich zbrodniach w Kraju Warty, ze szczególnym uwzględnieniem „Dziekanki”.

 

W relacji telewizyjnej pojawi się także wypowiedź Dariusza Szymanowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Wizna 1939”. 

 

Materiał dotyczący niedzielnego odkrycia miejsca, gdzie znajdował się stos na który Niemcy palili szczątki pensjonariuszy gnieźnieńskiej „Dziekanki”, dokonanym przez członków Stowarzyszenia „Wizna 1939” i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, ma się pojawić w dzisiejszych wydaniach Teleskopu - głównego magazynu informacyjnego TVP Poznań.

 

Relacja jest dostępna na stronie internetowej TVP Poznań. Link do materiału w Teleskopie (od 9 min. 38 sek): https://poznan.tvp.pl/83567644/19112024-godz1830

 

Fotorelacja z realizacji programu - tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022