Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

19/11/2022

O skarbach i sekretach rodu von Wendorff na Zamku Czocha

Na Zamku Czocha – w jednym z najbardziej tajemniczych, a jednocześnie najbardziej znanych zamków w Polsce – trwa dzisiaj i jutro kolejna edycja konferencji pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia, która nigdy się nie kończy...”. W jej ramach wygłoszonych zostanie kilkanaście prelekcji związanych z historią Polski. W gronie prelegentów znalazł się także Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. Wygłosił on dzisiaj o godz. 13.30 prelekcją pt. „Ród von Wendorff – skarby – zagadki – sekrety”, rodu do którego należały majątki w Mielnie, Zdziechowie, Przysiece i Rybieńcu.

 

„Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy” – bo taką nazwę nosi konferencja popularno-naukowa w Zamku Czocha, to coroczne (w 2020 r. nie odbyło się ze względu na pandemię) spotkanie miłośników historii z pisarzami, dziennikarzami, badaczami tajemnic przeszłości czy poszukiwaczami skarbów. Jest to jedno z najważniejszych tego typu spotkań w Polsce.
 

W tym roku organizatorzy wydarzenia – Agnieszka Łabuz i Piotr Kucznir – zaprosili kilkunastu historyków, regionalistów, eksploratorów i pisarzy na dwudniowe spotkanie, potraw do jutra.


W gronie zaproszonych znalazł się także Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. Wygłosił on prelekcją do tyczącą dziejów jednego z największych rodów w przedwojennej Polsce – von Wendorff pt. pt. „Ród von Wendorff – skarby – zagadki – sekrety”.
 

- Ród von Wendorff to jeden z największych rodów XIX i początków XX wieku na ziemiach polskich! Dodam tylko, że do von Wendorffów na ziemiach polskich należały aż 23 majątki! - zaczął wykład Karol Soberski.


Dalej – w 50-minutowej prelekcji – przedstawił wiele nowych, nieznanych dotychczas faktów z dziejów tego rodu i historii regionu, które uzyskał od Jurgena von Wendorffa, prawnuka Wilhelma – twórcy potęgi tego rodu. Jurgen gościł w Polsce – na zaproszenie K. Soberskiego – od 14 do 17 października tego roku i przywiózł bardzo bogate archiwum rodzinne!


W trakcie prelekcji była więc mowa m.in. o drzewie genealogicznym rodu von Wendorff zapoczątkowanym w 1735 roku, pokazał kilka niepublikowanych nigdzie fotografii wnętrz pałacu w Mielnie, opowiedział o wyprawach Eduarda von Wendorffa, który z Mielna wyruszał z ekspedycjami do Indii, na Cejlon czy w Himalaje, poruszył sprawę skarbów zgromadzonych w okresie międzywojennym w Mielnie, Zdziechowie, Przysiecie czy Rybieńcu (te majątki należały do rodu von Wendorff).
 

- To co dzisiaj przedstawiam to zaczątek tego, co jest we moim posiadaniu. W archiwum von Wendorff, które posiadam, jest wiele historii związanych z ukrytymi w czasie II wojny światowej depozytami, nie tylko związanymi z rodem von Wendorff, a także wiele intrygujących zagadek! Większość z tych sensacyjnych informacji znajdzie się w dwóch książkach które ukażą się w 2023 i 2024 roku – zapowiedział K. Soberski.


Rozmowy kuluarowe i nowe kontakty…

„Tajny Zamek Czocha. Historia, która nigdy się nie kończy...” to oprócz ciekawych prelekcji, także możliwość wymiany doświadczeń w tematach poszukiwawczych i nawiązywanie nowych kontaktów. Tego też nie brakuje w tym roku. W trakcie ożywionych dyskusji kuluarowych była mowa m.in. o wspólnych projektach badawczych, nowych książkach, czy planowanych wydarzeniach historyczno-literacko-eksploratorskich.
 

O efektach tych rozmów i planowanych wydarzeniach poinformujemy niebawem.


A już wkrótce obszerny reportaż z trzydniowego pobytu 29-osobowej grupy członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i przyjaciół Fundacji, na konferencji na Zamku Czocha.


Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022